Bulaşıcı Hastalıkları Önlemede El Temizliğinin Önemi Hakkında 7 Bilgi

Bulaşıcı Hastalıkları Önlemede El Temizliğinin Önemi Hakkında 7 Bilgi

Günlük hayatımızda en çok kirlenen organımız şüphesiz ellerimiz. Çünkü farkında olmadan sık sık temas ettiğimiz yüzeylerde bazı mikroorganizmalar yaşar. Virüsler, bakteriler, mantarlar, parazitler bu mikroorganizmaların en çok bilinenleri. Bu açıdan hijyen sağlamanın en güvenilir yollarından biri el yıkamak olabilir. El yıkamak sadece sizin değil; bulunduğunuz çevredeki insanların, toplumun da sağlığını korur.

El yıkamak günlük ve sıradan bir iş gibi gözüktüğü için genellikle farkında olmadan ihmal ediliyor. Fakat özellikle bulaşıcı hastalıklardan korunmak için son derece basit, ucuz ve etkili bir yöntem. İşte el temizliğinin önemi hakkında bilmeniz gereken 7 detay…

1. Ellerimizdeki Bakteriler Birçok Hastalığın Bulaşmasına Neden Olabilir

Gün içinde ellerimiz pek çok yüzeye temas eder. Bu temaslar bakteri, virüs gibi mikroorganizmaların geçişine neden olur. Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin yaptığı açıklamaya göre ellerimizin her bir santimetrekaresinde ortalama 2 bin ila 6 bin arasında bakteri bulunuyor. Bu bakteriler, ellerimizi yıkamadığımız süre boyunca sağlığımızı tehdit ediyor.

Ellerimizle sürekli yüzümüze, ağzımıza ve burnumuza dokunduğumuz için bakterileri farkında olmadan vücudumuza taşıyoruz. Bu da farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunların başında solunum sistemi rahatsızlıkları olduğunu ve hastalıkların çok ileri boyutlara gidebileceğini hatırlatmakta fayda var.

2. Çocuklarınızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruyun

Çocuklarınızı Bulaşıcı Hastalıklardan Koruyun

Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu nedenle bakterilerden daha fazla etkilenebilirler ve daha çabuk hasta olabilirler. Çocuklarımızla sürekli temas halinde olduğumuz için ellerimizde bulunan bakteriler ve virüsler onların vücuduna taşınabilir. Bu durum onların farklı hastalıklara yakalanma riskini arttırır.

Bazı bakterilerin çocukları daha çok etkileyeceğini unutmayın! Çocuklarınız ve kendiniz için ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

3. Gıdalar ile Bulaşan Hastalıklardan Korunmak İçin El Temizliği Önemli

Her yıl milyonlarca gıda zehirlenmesi tespit edilirken vakaların birçoğunun ellerimizdeki bakterilerden kaynaklandığını biliyor muydunuz? Aslında gıdaların bir kısmı hazırlanırken bozulur. Bu bozulmaların başlıca sebeplerinden biri ise ellerimizdeki bakterilerin yemekler ile temas etmesidir.

Yemekler genelde sıcak ve nemli oldukları için temiz hazırlanmadıklarında bakterilerin üremesi için uygun bir ortama sahip olurlar. Bu durum yemeğin bozulmasına ve sizi hasta etmesine sebep olabilir. Bu nedenle yemek hazırlama aşamasında el temizliğine daha çok dikkat etmelisiniz.

4. Gün İçerisinde Dokunduğumuz Yüzeyler Düşündüğümüzden Daha Tehlikeli Olabilir

Gün İçerisinde Dokunduğumuz Yüzeyler Düşündüğümüzden Daha Tehlikeli Olabilir

Gün içinde toplumdaki diğer insanların da temas ettiği pek çok yüzeye dokunuyoruz. Kapı kolları, asansörler, bankamatikler, otobüs tutunma yerleri, paralar bu yüzeylerden sadece bazıları. Diğer insanların sağlık durumlarını, taşıdıkları hastalıkları bilemediğimiz için böyle yüzeylere temas ederken tekrar tekrar düşünmekte fayda var. Bu gibi yüzeylerden bulaşacak olan mikropların vücudunuza taşınmaması için mümkün olduğunca her temastan sonra ellerinizi yıkamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca sizin elinizdeki bakterilerin de başkasını etkilemesini engellemek için elinizi daima temiz tutmanızda fayda var!

5. Yıkanmamış Ellerde Mikroorganizmalar Daha Kolay Üreyebilir

Ellerinizi sık sık yıkamadığınız durumlarda zaten üzerlerinde var olan mikroorganizmaların daha hızlı üreyeceğini unutmayın. İlk başta size zarar veremeyecek olan mikroorganizmalar zamanla artarlar ve vücut dengenizi tehdit edebilirler. Bu nedenle hastalıklara karşı ellerinizi yıkayarak önlem almanızı öneririz.

6. Bu Durumlar Bulaşıcı Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Ellerimiz gün boyunca kirlenir. Bu nedenle ellerimizi sık sık yıkamalıyız fakat bazı durumlarda el yıkama işlemine daha çok dikkat etmeliyiz. Özellikle her türlü gıda ile temas edeceğimiz durumların öncesinde ve sonrasında gıda yolu ile bulaşabilecek hastalıkları önlemek için el yıkamakta fayda var.

Ayrıca bazı hastalıklar bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebep olur. Bu nedenle hem sizin hem de karşınızdaki bireyin sağlığı için hasta bireylerle görüşmelerden önce ve sonra ellerin yıkanması gerekir. Bunlara ek olarak tuvaleti kullandıktan, sigara içtikten, hayvanlara dokunduktan, toplu taşıma kullandıktan, çöpler veya atıklar ile temas ettikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Bazı insanlar bunlara benzer durumlarda steril eldiven kullanırlar. Fakat steril eldiven kullanımından önce ve sonra da ellerin yıkanması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

7. Bulaşıcı Hastalıkları Önlemek İçin Bu Kurallara Dikkat Edin

El yıkamak sıradan bir işlem gibi algılandığı için bazen üzerine hiç düşünmeden hızlıca ellerimizi yıkayıp hayatımıza devam ediyoruz. Fakat ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamadığınızda mikroorganizmalar orada kalmaya devam ediyorlar. Öncelikle sabunlu suyun elinizin, parmak araları dahil, her bölgesinin temas ettiğine emin olmalısınız. Ve ovalama işlemini en az 20 saniye sürdürmelisiniz. Bazı sabunlar içerikleri nedeniyle cilt yüzeylerinde kuruluk yapabilirler. Bu gibi durumlarda cildinize uygun nemlendirici kremler kurtarıcınız olabilirler.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ