Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında Tatile Çıkacaklara Seyahat Öncesi Hazırlık İçin İpuçları

Yaz Aylarında Tatile Çıkacaklara Seyahat Öncesi Hazırlık İçin İpuçları

Bütün yıl heyecanla beklenen yaz tatili yaklaştıysa, hazırlıklara başlamanın zamanı gelmiş demektir. Tatil öncesinde planları gözden geçirmek, alışverişe çıkmak, eşyaları düzenlemek ve vücudu tatile hazırlamak seyahatin sorunsuz ve kusursuz geçmesi için oldukça önemli. Tabii son anda yapılan spontane planların keyfi de bir başka. Ama yine de uzun tatil rotalarından önce bahsettiğimiz hazırlık aşamalarını tamamlamak, tatilden alacağınız keyfi ve verimi artırabilir. Özellikle seyahat sırasında dengesi bozulabilecek vücudu bu yolculuğa hazırlamak, bütün yılın yorgunluğunu atmayı planladığınız tatilin kalitesini yükseltir. Peki, yaz tatili öncesinde yapmanız gereken hazırlıklar nelerdir?

Hava Durumunu Kontrol Edin

Hava durumu her an değişsen bir olgu. Ama siz yine de gideceğiniz bölgenin 1-2 haftalık hava durumu verilerini gözden geçirmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede hem tatil planlamasını daha rahat yaparsınız hem de sizi hayal kırıklığına uğratacak sürprizlerle karşılaşmaktan kaçınmış olursunuz.

Konaklama ve Seyahat Bilgilerini Gözden Geçirin

Konaklama ve Seyahat Bilgilerini Gözden Geçirin

Uzun tatil planları, genellikle aylar öncesinden yapılır ve tatil gelene kadar bir daha planlara bakılmaz. Siz bu hataya düşmeyin. Ulaşım bilgilerinizi gözden geçirin ve biletleri kontrol edin. Tatil rotanıza vardıktan sonra otele nasıl gideceğinizi iyice araştırın. Bunun yanında tatile gittiğiniz bölgedeki ulaşım alternatiflerini de inceleyebilirsiniz. Eğer gezi ve keşif tarzında bir seyahat planınız varsa bu bilgiler size çok yardımcı olacaktır. Aynı şekilde konaklama rezervasyonunu da yeniden inceleyin. Kalacağınız otelin şartları ve imkanları değişmiş olabilir. Ayrıca konaklayacağınız yerin konumundan emin olun. Eğer yurt dışına çıkıyorsanız konumu çevrim dışı haritaya kaydedebilirsiniz.

Tatil Günlerinizi Planlayın

Herkesin tatil anlayışı farklı. Bazı insanlar aynı rotada yatıp dinlenerek tatil yapmak isterken kimileri her gün yeni yerler keşfetmeyi tercih ediyor. Ama tatil modunuz ne olursa olsun, önceden biraz plan yapmakta fayda var. Sadece otelde dinlenmek isteseniz bile günlerinizi nasıl geçireceğinizi önceden planlayabilirsiniz. Böylece hem yüzmeye, hem SPA’ya, hem spora hem de dinlenmeye çok daha rahat vakit bulabilirsiniz.

Eğer gezi odaklı bir tatiliniz varsa, gideceğiniz her bir yeri önceden incelemenizi ve günlerinizi planlamanızı öneririz. Aksi halde geziden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Bu aşamada ziyaret etmek istediğiniz müze, park gibi yerlerin açık olduğu saatleri araştırmayı unutmayın.

Para Akışını Ayarlayın

Kimse tatilde parasız kalmak istemez. Bu nedenle nakit akışını önceden ayarlamakta fayda var. Özellikle de yurt dışına gidiyorsanız… Tatil öncesinde genel bir harcama planı yaparak yanınıza uygun miktarda para alabilirsiniz. Ayrıca yanınızda birden fazla kredi kartı veya banka kartı götürmeniz de, kartlardan birinin sorun çıkarması durumunda, işinize yarayabilir.

Yanınıza Alacağınız Eşyaların Listesini Yapın

Yanınıza Alacağınız Eşyaların Listesini Yapın

Valiz hazırlama aşaması çok önemli. Çünkü gideceğiniz yerde ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri yanınızda götürürseniz kendinizi çok daha güvende hissedersiniz. Tabii şehir merkezine yakın yerlerde ihtiyacınız olan ürünleri bulmak kolay olabilir. Ama farklı coğrafyalara yapılan gezilerde hazırlıklı olmakta fayda var. Bu nedenle valiz hazırlamadan önceki günlerde bir liste yapmaya başlayın. Bu listeye yanınıza almanız gereken her şeyi yazın. Güneş kremleri, yağmurluklar, ilaçlar, terlik, mayo, kıyafet, kozmetik ürünleri, kimlik, pasaport… Aklınıza ne gelirse listeye ekleyin ve listedekileri valize yerleştirdikçe üzerini çizin.

Akıllı Cihazlarınıza İhtiyacınız Olan Uygulamaları Yükleyin

Bazen akıllı telefonlar seyahatlerin başkahramanı olabiliyor. Bu nedenle bu cihazları da tatile hazırlamak gerekiyor. İlk olarak, nereye giderseniz gidin, o bölgenin çevrim dışı haritasını mutlaka telefona yükleyin. Size tatil sırasında eşlik edecek; seyahat, müzik, fotoğraf ve video düzenleme, sosyal medya gibi uygulamaları telefona önceden kurun ve kullanmayı deneyin. Böylece tatil günü geldiğinde kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız. Ayrıca eğer yurt dışına gidiyorsanız ve internete ihtiyacınız olacaksa, bölgede kullanabileceğiniz paketleri incelemeyi unutmayın.

Evde Son Kontrolleri Yapın

Tatil öncesinde evi derli toplu bırakmak, tatil boyunca rahat etmenizi sağlar. Ayrıca keyif dolu bir tatilden sonra dağınık bir eve dönmeyi kimse istemez, değil mi ama? Bunun yanında tatile çıkmadan önce elektrikli cihazların kontrolünü yapmayı da unutmayın. Eğer kontrol etmenize rağmen cihazların fişini çekip çekmediğinizden emin olamıyorsanız, fotoğraflarını çekebilirsiniz. Böylece elinizde kendinizi rahatlatacak bir kanıt olur. Ayrıca tatil öncesinde evdeki hırsız ve yangın alarmlarını kurmayı unutmayın.

Bağışıklık ve Sindirim Sisteminizi Tatile Hazırlayın

Tatil boyunca rahat etmek ve kendinizi her an iyi hissetmek istiyorsanız, bedeninizi de seyahate hazırlamalısınız. Çünkü yolculuklar sindirim sisteminin dengesini bozabilir. Bu da bağırsak hareketlerini olumsuz etkileyebilir. Aynı durum bağışıklık sistemi için de geçerli. Farklı bir coğrafyada alıştığından farklı bir yaşama adapte olmaya çalışan bağışıklık sisteminin dengesi bozulabilir. Bu durum da rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Bunlardan kaçınmak için tatil öncesinde vücudunuzu destekleyecek gıda takviyeleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Probiyotikler, vücuttaki faydalı bakterilerin oluşumunu ve dolayısıyla da vücuttaki sistemleri destekler. Tatil boyunca günlük rutininize probiyotik ekleyerek vücudun yeni duruma alışmasını kolaylaştırabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ