Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin Almamız Gereken Önlemler

Yaz aylarında sıcaklığın artması beslenme ve yaşam alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapılmasını zorunlu kılıyor. Çünkü değişen mevsim değerleri ile birlikte vücudumuz bir uyum sürecine giriyor. Uyum sürecine uygun bir şekilde hareket etmemek bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu sorunların en başında ise sindirim sistemi sağlığı sorunları görülüyor. İşte yaz aylarında sağlıklı bir sindirim sistemi için almamız gereken önlemler.

Yaz aylarında sağlıklı bir sindirim sistemi için almamız gereken önlemler nelerdir?

İşte yaz aylarında sağlık bir sindirim sistemi için yapılması gerekenler:

 • Yaz aylarında metabolik süreçlerimizde farklılıklar meydana geldiği unutulmamalı ve büyük porsiyonlar tüketmemeye özen gösterilmelidir. Bu doğrultuda küçük porsiyonlar ile yeterli ve dengeli bir şekilde beslenilmelidir.
 • Yaz mevsiminde birçok besini soğuk tüketme isteğinde oluruz. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besin tüketiminin mide hassasiyetine yol açabileceği unutulmamalıdır.
 • Lif açısından zengin besinler tüketerek sindirim sistemi desteklenmelidir.
 • Her mevsimde olduğu gibi sıcak havaların hüküm sürdüğü yaz aylarında sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir.
 • Özellikle yaz aylarında sıcak havanın verdiği etki ile birlikte fiziksel aktivitelerimizde azalma meydana gelir. Bu azalmanın etkisini gösterdiği en önemli noktalardan bir tanesi yemekleri yeteri kadar çiğnememektedir. Yemekleri yeteri kadar çiğnememek mide sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden yemekler yavaş bir şekilde ve bolca çiğnenerek tüketilmelidir.
 • Ağız ve diş sağlığının sindirim sistemi ile bağlantılı olduğunu unutmayarak ağız ve diş sağlığına gereken önem verilmeli ve gerekli kontroller yaptırılmalıdır.
 • Meyve, sebze ve yemek çeşidinin bol olduğu yaz aylarında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de farklı tatların bir arada tüketilmemesi gerektiğidir. Tuzlu, tatlı, ekşi ve acı gıdaların birlikte tüketimi mide tahrişine sebebiyet verebilir.
 • Meyvenin içeriğinde bulunan glikoz, sindirim kanallarında mayalanarak sindirime yardım eder. Bu yüzden yaz meyveleri yemekten 1 saat önce veya 1 sonra tüketilebilir.
 • Yaz aylarında sıcak havadan dolayı soğuk su içmeyi hepimiz severiz. Fakat hangi zamanda hangi sıcaklıkta suyun içildiği büyük öneme sahiptir. Yemekten yarım saat önce içilen yarım bardak ılık su sindirimi desteklerken, yemeklerden hemen önce, yemek sırasında ve hemen sonra içilen soğuk su sindirim enzimlerini pasifleştirebilir.
 • Tuzlu ve baharatlı gıdalar sindirim sağlığını kötü yönde etkilerken bu etki yaz aylarında iki kat daha fazla hissedilebilir. Bu yüzden tuz ve baharat kullanımı minimum seviyeye indirilmelidir.
 • Yazın meyve tüketmek hepimizin hoşuna gider. Fakat meyve ile sütü bir arada tüketmek bazı sindirim sorunlarına sebep olabilir. Çünkü meyve ile birlikte süt tüketmek meyve asidinin sindirim kanallarında süte zarar vermesine neden olabilir.
 • Yaz aylarında fiziksel aktivite aksatılmamalıdır. Bunun birkaç farklı nedeni vardır. Sindirim sistemi yüksek oranda kan akışına ihtiyaç duyar. Beslenmeden önce veya beslenmeden sonra yapılacak kısa yürüyüşler veya bir sportif aktivite kan akışını hızlandırarak sindirimi destekler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta spor ile yemek arasında minimum 1 saatin koyulmasıdır.
 • Yaz aylarında sıcak havaların artması birçok kişide stres ve sinir olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmalar stres ve sindirim problemlerinin yakından ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bu yüzden stres yaratan durumlar tespit edilmeli ve çözüm yolları aranmalıdır.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ