Yaz Aylarında Öğrenciler Tatillerini Nasıl Değerlendirmeli?

Tüm öğrenciler için yaz tatilleri iple çekilir. Çünkü yaz tatili demek dinlenmek, gezmek, istediğin şeyleri yapmak demektir. Yaz tatili aynı zamanda öğrencinin kendisini ve dünyayı tanıması için de önemli bir fırsattır. Dolu dolu geçirilen bir yaz, öğrencinin kendisini yetenekli ve değerli hissetmesini sağlayacaktır. Eğer siz de bir öğrenciyseniz ve ‘’Yaz aylarında tatilimi nasıl değerlendirmeliyim?’’ diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

 

Yeni bir dil öğrenin

Yaz tatili dil öğrenmek için mükemmel bir zamandır. Yaz tatilinde üç ay içerisinde bir dili ortalama olarak öğrenmeniz mümkündür. Yaz tatilinde öğreneceğiniz yeni dil için sağlam temeller atabilirsiniz. Hem de teknolojinin gelişmesi ile bu beceriyi kolaylıkla edinebilirsiniz. Dil öğrenmek için online kurslar satın alabilirsiniz, telefonunuza dil öğrenme programları ve kelime kartı programları yükleyebilirsiniz, online platformlar üzerinden yeni kişiler ile tanışarak dilinizi geliştirebilirsiniz. Dil öğrenmek iş bulma aşamasında rakiplerinizden bir adım önde olmayı, başka kültürleri kolaylıkla anlayabilmeyi, özgüven ve başarı sahibi olmayı, birçok enformasyona kolaylıkla erişebilmeyi, hafızayı geliştirmeyi beraberinde getirir.

 

Online kurslardan yeni beceriler edinin

Artık yeni bir şeyler öğrenmek için kurs kurs gezmenize gerek yok. Online platformlarda sunulan kurslar ile bir uğraşın uzmanı olmanız mümkün. Bu online platformlarda sunulan kursları satın alarak tıpkı bir hocadan ders alıyor gibi yeni bilgiler öğrenebilirsiniz. Kurslar hem geniş bir yelpazede sunulmaktadır hem de görsel ve işitsel olarak desteklenmektedir. Bu kurslarda Photoshop, web sitesi tasarımı, spor hocalığı ve müzik eğitimi gibi onlarca kurs bulunur. Kaldığınız yer ve bitirdiğiniz dersler sisteme kayıt olmaktadır. Sürekli atılan mail ve bildirimler ile kursa devam etmeniz için teşvik edilirsiniz. Siz de bu kurslardan satın alarak yeni bilgiler öğrenebilir ve yazınızı verimli kılabilirsiniz.

 

Yaz kamplarına katılın

Kamp yapmak öğrencilerin sorumluluk duygusunun gelişmesi için mükemmel bir aktivitedir. Doğada zaman geçiren çocuklar her zaman yaşıtlarına göre bir adım öndedir. Kamp yapmak bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşam becerisi kazandırır, çevre bilincini artırır, egzersiz yapmayı, teknolojiden uzaklaşmayı sağlar.

 

Spor yapın

Yaz tatilini iyi değerlendirmek için yapılabilecek bir başka aktivite de spor yapmaktır. Düzenli olarak spor yapmak hem yaz mevsimini hem de tüm hayatı sağlıklı bir şekilde geçirmek için iyi bir seçenektir. Spor yapmanın faydaları bunlarla da bitmemektedir. Düzenli olarak spor yapmak fiziksel performansı geliştirir, oksijen kapasitesini, dengeyi ve konsantrasyonu artırır. Yani bir öğrencinin yaz aylarında spor yapması bedenine ve ruhuna iyi bir yatırımdır. Spor dendiği zaman bu direkt olarak fitness olarak düşünülmemelidir. Yazın yapılacak spor türlerine şu örnekleri vermek mümkündür: Yüzme, dalış, koşu, bisiklet sürmek, paten kaymak, yürüyüş, tenis, plaj voleybolu vb.

 

Kitap okuyun

Birçok öğrenci sene içinde zamansızlıktan dolayı kitap okuyamamaktan şikayetçidir. Yaz ayları rahat bir şekilde kitap okumak için muhteşem bir fırsattır. Okunacak kitaplar bilgi veren veya edebi kitaplar olabilir. Burada önemli olan okumaktır. Kitap okumak hayatı sevdirir, kişinin ruhunu, bakış açısını ve özgüvenini geliştirir, bilgi ve kelime dağarcığını artırır, anlama ve konuşma becerisini kuvvetlendirir, genel kültürü artırır, hayal gücünü geliştirir.

 

Müze ziyareti yapın

Eğer yaz tatilinde sürekli olarak başka şehirlere ve ülkelere gidiyorsanız kendinize tarihi rotalar hazırlayın. Hem tarihi yerleri hem de müzeleri gezin. Müze gezmek hem eğlenceli hem de öğreticidir. Tarihi yerleri ve müzeleri gezmek geçmiş hakkında bilgi edinerek geleceğe ışık tutmayı öğretir. Yüzlerce ve binlerce yıldır var olan tarihi miras hakkında bilgi edinmek gelişmiş hayal gücünü de beraberinde getirir.

 

Yaratıcılığınızı arttıracak uğraşlar edinin

Yaz tatilleri rahat zamanlardır. Birçok kişi stres altında, zamansızlıkta ve kalabalıkta yaratıcı olamayabilir. Siz de yaratıcılığınızı arttıracak birçok adım atabilirsiniz. Örneğin; aklınıza gelen fikirlerin uçmaması için not tutabilirsiniz, yabancılarla uzun sohbetlere girerek yeni insanlar tanıyabilirsiniz, bol bol kitap okuyabilir, film izleyebilir ve kitap okuyabilirsiniz, zekâ geliştirici oyunlar ve sanat dallarıyla ilgilenebilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ