Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında Evinizi Şenlendirecek Bahçe Çiçekleri ve Bakımları

yaz-aylarinda-evinizi-senlendirecek-bahce-cicekleri-ve-bakimlari.

Bahçenizin ve evinizin yaz mevsimine ayak uydurma zamanı geldi! Havalar ısındıkça yaprak döken ve rengi solan çiçeklerinizle baş başa kalmış olabilirsiniz. Neyse ki yaz aylarına uygun çiçeklerle hem bahçenizi hem evinizi güzelleştirebilirsiniz. Öyleyse kırmızılar, sarılar, maviler ve pembelerle yaşam alanlarınızı birer renk paletine dönüştürmeye hazır olun!

Yazın coşkusuna uygun bahçe çiçeklerinin eşsiz güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız size birkaç önerimiz var. Haydi gelin, yazın hangi çiçekler ekilir ve bu çiçeklerin bakımı nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Yaz Bahçelerinin Vazgeçilmezi: Gazanya

Sarı, turuncu ve kızıl gibi çeşitli renkleri olan gazanya yaz bahçelerinin olmazsa olmazı. Bu güzel çiçek için “güneşi en çok seven tür” diyebiliriz. Gazanyanın dikimi ve bakımı biraz özen istiyor. Bahçenize renk renk çiçeklerden dikecekseniz öncelikle günde en az altı saat güneş alan bir konum belirlemelisiniz. Eğer çiçeği bahçeye değil, saksıya dikecekseniz saksıyı koyacağınız yeri de özenle seçmelisiniz. Ardından kumlu ve drenajlı toprak tercih etmelisiniz. 

İlk düzenlemeleri yaptıktan sonrası daha kolay. Gazanyayı toprağı kurudukça köklere yakın bir şekilde sulamalısınız. Ayrıca solmuş başları düzenli aralıklarla kesip budayarak çiçeklerinizi daha canlı tutabilir ve bitkinizde oluşabilecek hastalıkları önleyebilirsiniz.

Tüm Yaz Canlı: Begonya

İç ve dış mekân fark etmeksizin yetiştirilebilen begonya da yaz aylarının en popüler çiçekleri arasında. Bu çiçeği dikmek için yarı gölge bir alan seçmenizde fayda var; çünkü güneş ışığı begonya yapraklarında yanıklara neden olabilir. Ayrıca fazla sulanmayı sevmeyen begonyanın nemli ortamları tercih ettiğini de belirtelim.

Büyüme döneminde begonyayı düzenli olarak gübrelemek önemli. Bu noktada iyi dengelenmiş sıvı gübre kullanmak begonyanın daha canlı ve sağlıklı şekilde büyümesini sağlar. Toprak yüzeyi hafifçe kuruduğunda köklere yakın olarak sulama yapabilirsiniz.

Bakımı Kolay ve Dayanıklı: Gaura Çalısı

gaura

Beyaz ve pembe renk seçenekleri bulunan gaura çalısı, bakımı en kolay yaz çiçeklerinden biri. Özellikle bahçe bakımı için çok vakti olmayan ama bahçesinin güzelliğinden ödün vermek istemeyenler için biçilmiş kaftan!

Gaura çalısını tam güneş alan ya da yarı gölgelik bir alana dikebilirsiniz. Bu çiçek türü iyi drene toprak sevdiği için toprağa biraz perlit veya kum ekleyebilirsiniz. Böylece gaura çalısının daha canlı görünmesini ve daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Aşırı sulanmayı sevmeyen gaura çalısı, çiçeklenme döneminden sonra kesme ve budama gerektiren bir çiçek türü olmadığı için arkanıza yaslanarak bahçenizin güzel görünümünün keyfini çıkarabilirsiniz!

Romantik ve Klasik: Gül

Romantizmin, aşkın ve heyecanın çiçeğine bahçenizde yer vermeye ne dersiniz? Elbette gülden bahsediyoruz! İster kırmızı ister pembe olsun, renk renk güllerle bahçenize ya da evinize çok güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Güllerin güneş ışığını seven, nazlı çiçekler olduğunu söylemek mümkün. Bu çiçekleri en az altı saat güneş alacak bir konuma yerleştirerek ve düzenli olarak sulayarak eşsiz bir gül bahçesine sahip olabilirsiniz. Ayrıca güllerin beslenmesi için organik gübre ya da gübre çubukları tercih edebilirsiniz. Gülleri düzenli olarak budamanız gerektiğini de belirtelim.

Yaz Gibi Cıvıl Cıvıl: Rozet Çiçeği

rozet-cicegi

Renkli ve gösterişli görünümüyle bahçenize yazı getirecek o çiçek işte burada! Pervane çiçeği olarak da adlandırılan rozet çiçekleri bol bol güneş ışığına ve sıcak havaya ihtiyaç duyan bitki türlerinden biri. Dolayısıyla bu çiçekleri bahçenizin ya da evinizin en çok güneş alan yerine dikebilir / yerleştirebilirsiniz.

Bakımı fazla özen gerektirmeyen rozet çiçeği fazla sudan pek hoşlanmaz. Dolayısıyla çiçeği sulamak için toprağın tamamen kuru olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu bitkinin gerekli enerjiyi sağlamak için çiçek açma dönemlerinde gübreleme istediğini de es geçmeyelim.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ