Yaz Aylarında Sıklıkla Yaşanan Bağırsak Enfeksiyonlarını Nasıl Önleriz?

Bağırsak Sağlığı

Havaların ısınmasıyla birlikte bazı enfeksiyon hastalıkları daha sık görülmeye başladı. Bağırsak problemleri ise bu mevsimde görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Yüksek sıcaklıklar, artan seyahatler ve gidilen yerdeki farklı hava koşulları yaz aylarında çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bulantı, ishal, kusma gibi istenmeyen belirtiler bağırsak enfeksiyonlarının habercisi. Peki, yaz aylarında sıklıkla yaşanan bağırsak enfeksiyonları nasıl önlenebilir? İşte sağlıklı bir yaz geçirmek için bazı öneriler!

 

Kişisel hijyeninizi koruyun

Yaz aylarında mikropların vücudumuza girmesinin en kolay yolu ne yazık ki ellerimiz. Bu nedenle özellikle elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, mümkün olduğunda ağızdan uzak tutmak gibi bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra her gün duş almak, kişisel temizliğimize özen göstermek de yaz aylarında enfeksiyonlardan korunmak için etkili bir yol.

 

Tükettiğiniz besinlerin hijyeninden emin olun

Yaz aylarında bazı gıdalar daha çabuk bozulabilir. Bu nedenle süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, yumurta gibi gıdalar doğru ortamlarda saklanmalı; dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. Ayrıca hijyeninden emin olunmayan gıdalar kesinlikle tüketilmemelidir. Aksi takdirde bağırsak enfeksiyonlarına davetiye çıkarılabilir.

 

Lifli gıdalar tüketin

Lifli gıdalar bağırsak sağlığını destekleyen türden besinlerdir. Yaz aylarında lifli gıdalar bakımından zengin beslenerek bağırsak sağlığı desteklenebilir; bu sayede enfeksiyonlardan korunulabilir. Elma, portakal, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, greyfurt, şeftali, ananas, armut, erik, çilek, mandalina, brokoli, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates; lif bakımından zengin besinlere örnek olarak verilebilir.

 

Bol su için

Bol su için

Su tüketimi, başta bağırsak sağlığı olmak üzere genel sağlığımız açısından çok önemlidir. Su tüketimi ile hem vücudumuz fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmekte hem de vücuttaki zararlı maddeler uzaklaştırılabilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında yeteri kadar su tüketilmeli ve bu sayede vücut toksinlerden arındırılmalıdır.

 

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz

Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde sayısız faydası vardır. Bunlardan biri de bağırsak sağlığıdır. Düzenli egzersiz ile bağırsak hareketleri düzene girer ve kişi daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilir. Bu nedenle siz de yaz aylarında sağlıklı bağırsaklara sahip olabilmek için düzenli egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz.

 

İşlenmiş gıdalardan uzak durun

İşlenmiş gıdalar; bağırsak sağlığımıza zarar veren pek çok madde içerebilirler. Bu nedenle market raflarında gördüğümüz paketli gıdalardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yerine taze mevsim sebze ve meyveleri tüketilmeli; doğal besinler tüketilmelidir.

 

Strese maruz kalmayın

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar, pek çok kişide stres ve sinir yaratabilmektedir. Araştırmalar stresin bağırsak sağlığını ciddi şekilde tehdit edebileceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle yaz aylarında bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için strese olabildiğince maruz kalmamak gerekir.

 

Ağız ve diş sağlığınızı koruyun

Ağız ve diş sağlığı

Hepimiz sindirimin ağızda başladığını biliyoruz. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığını korumamak da bağırsak enfeksiyonlarına; bunun yanı sıra çeşitli sindirim problemlerine sebep olabilir. Bu nedenle yaz aylarında sindirim sağlığını desteklemek için ağız ve diş sağlığına gereken önem verilmelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye