Bizi Takip Edin!

Zihninizi Dinlendirmek İçin: Transandantal Meditasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

meditasyon nasıl yapılır, meditasyon nedir, meditasyon faydaları

Hızlanan şehir yaşamı, yoğun iş veya okul temposu derken zihin yorgunluğu günden güne artıyor. Bu yoğunluk içerisinde zihni boşaltmaya yardımcı olan egzersizler, anda kalmayı sağlayan çalışmalar; ihtiyaç duyulan sakinliği bulmaya yardımcı oluyor. Mantra kökenli meditasyonlar arasında yer alan transandantal meditasyon da zihinsel rahatlamaya yardımcı olan uygulamalar arasında. Peki, transandantal meditasyon nedir ve nasıl yapılır?

Transandantal Meditasyon Nedir?

meditasyon nasıl yapılır, meditasyon nedir, meditasyon faydaları

Transandantal meditasyon 1950’li yıllarda Mahareshi Mahesh Yogi tarafından geliştirilen bir yöntem. Hindistan’ın eski Vedik geleneklerine dayanan bu meditasyon, Dr. Joe Dispenza’nın “Kendiniz Olma Alışkanlığını Kırmak” kitabında yer aldıktan sonra daha popüler hâle geldi. Mantralarla gerçekleştirilen bu özel çalışma esnasında günlük düşünme alışkanlıklarınızı kırabilir ve saf bir bilinç hâline geçebilirsiniz. Peki, bu meditasyonu diğer meditasyonlardan ayıran ne?

Transandantal Meditasyonun Diğerlerinden Farkı

Transandantal meditasyonu diğer meditasyon türlerinden ayıran nokta, kullanılan mantralar. Antik bir öğreti olan mantra; bir kelimeyi, sesi veya ifadeyi tekrarlamak anlamına geliyor. Bu mantralar özel ses titreşimlerinden oluşuyor. Özel ses titreşimleri sayesinde zihin, sessiz bir akışa geçebiliyor. Ayrıca mantralar sayesinde bilinçaltına istenen düşünce kalıpların yerleştirilebilmesi de kolaylaşıyor. Peki, mantraların diğer faydaları neler?

Mantralar, zihnin meditasyon sürecine kolayca geçmesini sağlıyor. Böylece meditasyon kendiliğinden gerçekleşmiş oluyor. Fiziksel ve zihinsel bir denge sağlanması noktasında son derece faydalı olan mantralar sayesinde yaşamınızı zorlaştıran etkileri kontrol edebiliyorsunuz. Mantralar baskılayıcı zihinsel bariyerlerinizi ortadan kaldırıyor. Bütünsel bir yenilenme, farkındalık ve arınma için mantraların kullanıldığı transandantal meditasyonu tercih edebilirsiniz.

Transandantal Meditasyon Nasıl Yapılır?

Son derece pratik olan transandantal meditasyonu dilediğiniz zamanda ve dilediğiniz ortamda yapabilirsiniz. Arzu ederseniz çevrenizi meditasyon için daha elverişli bir hâle getirebilirsiniz. Bunun için tütsülerden, mumlardan ve sakinleştirici bir müzikten yardım alabilirsiniz. Loş bir ışık kullanmanız da odaklanmanıza faydalı olabilir. Meditasyon için uygun ortamı hazırladıktan sonra geriye meditasyonu uygulamak kalıyor. 

  • Rahat bir pozisyonda oturmalısınız. Bacaklarınızın ve kollarınızın konforlu olması son derece önemli. 
  • Birkaç derin nefesi alıp verebilirsiniz. Bu nefesler zihninizi ve bedeninizi meditasyona hazır hâle getirir.
  • Ardından meditasyon mantraları arasından birini seçmeniz gerekir. Dilerseniz mantra seçimini meditasyon öncesinde de yapabilirsiniz. 
  • Gözlerini kapattıktan sonra sakince mantranızı tekrar etmeye başlayabilirsiniz. Bu esnada zihninize farklı düşünceler gelebilir. Bunun son derece doğal olduğunu bilmelisiniz. Zihninizde gezinen bu düşünceleri nazikçe karşılayın ve mantranıza geri dönerek uygulamanıza devam edin. Nefesinizin rehberiniz olmasına izin verin.
  • Zihninizdeki karışıklık zaman içerisinde azalır. Uygulamayı 20-30 dakika boyunca sakince sürdürebilirsiniz. Bu süreçte odağınızı nefesinizden ve mantranızdan ayırmamaya gayret edin.
  • İhtiyacınız olan süreyi tamamladığınızı hissettiğinizde meditasyonu aniden sonlandırmamalısınız. Bulunduğunuz ortama dönmek için öncelikle el ve ayak parmaklarınızı hafif hafif oynatabilirsiniz. Yavaşça gözlerinizi açıp kendinizi hazır hissedene kadar oturma pozisyonunuzda kalabilirsiniz.

Transandantal Meditasyonun Faydaları

Transandantal meditasyonu yaşamınızın bir parçası hâline getirerek ondan maksimum faydayı sağlayabilirsiniz. İşte, transandantal meditasyonun size sunacağı faydalardan bazıları:

  • Yapılan araştırmalar, transandantal meditasyonun beden için son derece faydalı olduğunu gösteriyor. Düzenli meditasyon ile birlikte kan basıncınızı düzenleyebilir ve yüksek tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olabilirsiniz. 
  • Kaygı, stres, endişe gibi sorunlardan arınmak için transandantal meditasyon idealdir. Negatif duygu ve düşüncelerden uzaklaşmanıza sağlayan bu meditasyon türü ile pozitif duyguları ve düşünceleri hayatınıza dâhil edebilirsiniz.
  • Stresi azaltan meditasyon yöntemini her gün 20-30 dakika yaptığınızda zihninizin dinginleştiğini hissedebilirsiniz.
  • Meditasyon ile birlikte odaklanma yeteneğinizi de geliştirebilirsiniz. 20-30 dakika boyunca nefesinize ve mantranıza odaklanmaya alıştıkça gün içerisindeki odağınızın da geliştiğini gözlemleyebilirsiniz.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ