Bizi Takip Edin!

Tatil Yapmanın Zihin ve Beden Sağlığımız Üzerindeki 8 Etkisi

Çalışmaya, meşgul olmaya o kadar alıştık ki yapacağımız kısa bir tatili bile kendimize fazla görüyoruz! Oysa yeni deneyimlerin yer aldığı, muhteşem güzellikteki yerlerin gezildiği, lezzetli yiyeceklerin tadıldığı kısa bir tatil bile bize hem zihinsel hem de fiziksel olarak onlarca fayda sunuyor. Eğer hala tatil rezervasyonunuzu yaptırmadıysanız mutlaka ama mutlaka yazımızı okuyun; belki bu yazı, tatile çıkma istediğinizi daha da arttıracaktır! Keyifli okumalar!

Stresten kurtulursunuz

Şehrin karmaşası, işler, yapılacaklar derken stres bir rutin halini alır. Uzun süreli stres, kişiyi hem bedenen hem de ruhen yorar. Tatil ise sıkıntı ve stresten uzaklaşmak için muhteşem bir fırsattır. Tatil adeta yeniden doğuştur. Olaylara, kişilere ve hayata bakmadığınız bir yandan bakarsınız. Böylelikle tatil esnasında tüm yaşam için enerji depolarsınız.

Yepyeni deneyimler yaşarsınız

Tatil baştan sona bir serüvendir. Bu serüvende muhteşem deneyimler sizi bekler. Burada deniz sporları, doğa yürüyüşleri gibi birçok sosyal aktivite sizi yapabilirsiniz. Bununla birlikte gittiğiniz yerin özel tatlarını tatmak hem damak zevkinizi hem de kültürünüzü geliştirir.

Yeni insanlar ile tanışırsınız

Bazen insanlar bir kısır döngüde kısılıp kalır. Bu döngüde aynı insanlar, aynı yerler ve aynı şeyler vardır. Fakat tatilde mekân, insanlar ve daha birçok şey bambaşkadır. Bu da yepyeni bilgiler, deneyimler ve bakış açıları demektir. Tatilde tanışılan yeni insanlar bambaşka şehirlerden ve ülkelerdendir. Bu da yeni kültürleri tanımanızı, hayatta durduğunuz yeri, yapmanız gerekenleri görmeniz için muhteşem bir fırsattır. Her şeyden öte yeni insanlarla edilen sohbetler doyumsuzdur!

Kalp krizi riskiniz düşer  

Ne ilginç değil mi? Düzenli seyahat etmek kalp krizi riskini azaltıyor. Hem de bu fayda erkeklerde %32, kadınlarda ise %50 civarlarında! Diğer bir yandan düzenli olarak seyahat etmek vücuttaki kortizol hormonu seviyelerini düşürüyor. Seyahat etmeyi ve tatil yapmayı seviyorsanız daha ne duruyorsunuz?

Daha romantik dakikalar yaşarsınız

Sevgili veya eş ile tatil her zaman daha romantiktir! Hatta bizden size bir tüyo; çiftlerin 3’te 2’si bir hafta sonu kaçamağının hediyelerden daha romantik olduğunu düşünüyor! Ayrıca eşinizle beraber seyahat etmek ilişkiyi canlandırıyor, ilişki süresini uzatıyor.

Bağışıklık sisteminiz güçlenir

Düzenli olarak seyahat etmek ve tatil yapmak bağışıklık sistemimizi gözle görülür bir şekilde desteklemektedir. Bunun sebebi vücudumuzun tatil boyunca farklı tehlikelerle karşılaşmasıdır. Çünkü tatilde farklı iklim koşulları, farklı mekanlar ve farklı yiyecekler deneyimlenmektedir.

Daha yaratıcı olursunuz

Eğer yaratıcılığın dahil olduğu bir işle uğraşıyorsanız şimdi söyleyeceğimizi hemen anlayacaksınız. Yaratıcılığınızın azaldığı anları düşünün; hayatınızda hiçbir farklılık yoktur. Hayatınızda size çağrışım yapacak bir şeyler bulamazsınız. İşte bu zamanlarda her şeyi bırakıp şöyle güzel bir tatile çıkmanız gerekir! Çünkü şu an bulunduğunuz ortamda etkilenebilecek yeni bir doğa, yeni insanlar, yeni çağrışımlar yoktur. Oysa tatil baştan sonra yeni çağrışımlar demektir. Hiç görmediğiniz, hiç deneyimlemediğiniz onlarca şey tatilde sizleri bekler.

Tüm bunlara ek olarak…

Tüm bunlara ek olarak tatil; ömrü uzatır, geçmişe dair anıları hatırlatır, çalışma azmini artırır, depresyon riskini azaltır, olumlu bakış açısı kazandırır, iletişim becerilerini artırır, yabancı dil öğrenmeye yardımcı olur, problem çözme becerisini geliştirir, aile içi ilişkileri düzenler, plan yapma becerisini geliştirir, özgüveni artırır, hareket etmeyi sağlar.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ