Bizi Takip Edin!

Sonbaharda Rüya Gibi Bir Deneyim İçin 8 Kamp Yeri

kamp yerleri, sonbahar kamp, sonbaharda kamp yapılacak en iyi yerler

Sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı şu günlerde doğaseverleri tatlı bir telaş sarıyor. Sonbaharda rüzgârın hışırtısı, dökülen yapraklar ve hafif çiseleyen yağmur eşliğinde kamp yapmak isteyenler çeşitli lokasyonları araştırıyor. Türkiye’nin hemen her bölgesinde sonbahar için uygun kamp yerleri olsa da kimi yerler size rüya gibi bir deneyim yaşatır. Gelin, İstanbul ve yakın çevresindeki 8 kamp yerini birlikte keşfedelim!

İstanbul Şile’de Dere Kıyısında Bir Kamp Alanı: Hacıllı

İstanbul’un Şile ilçesinde şırıl şırıl akan derenin etrafında ağaçlarla çevrili bir alanda kamp yaptığınızı hayal edin. Hacıllı Şelalesi’ndeki kamp alanı aradığınız bu özelliklerin hepsine sahip. Şile’ye giderken Saklıgöl’ü geçtikten sonra Teke Köyü yolunu takip edip birkaç kilometre sonra Hacıllı’ya ulaşabilirsiniz. Hacıllı’da kampınızı dilerseniz dere kenarına dilerseniz de şelalenin etrafında bir yere kurabilirsiniz. Kamp tatiline biraz adrenalin katmak isteyen kamp severler buradaki tırmanış parkurlarına, off-road güzergâhlarına ve Göksu Deresi etrafındaki yürüyüş parkurlarına uğrayabilir.

Marmara Bölgesinin Karadeniz Kıyısındaki Adası: Kefken

marmara kamp, kefken kamp, sonbahar kamp

İstanbul’dan 1,5-2 saat uzaklıkta bulunan Kefken Adası, Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı. Adanın sahil kısmı kamp alanı için oldukça uygun. Ancak iyi bir yer bulabilmek için günün erken saatlerinde gitmelisiniz. Kamp alanında duş ve tuvalet gibi tesislerin yanı sıra adanın merkeze yakın olması market ve restoran ihtiyacınızı da karşılar. Kefken’de Pembe Kayalar, Kapri Plajı ve Yeşil Koy ziyaret edilecek yerler arasında yer alıyor.

Bir Kamp Klasiği: Sapanca Gölü

sonbahar kamp yerleri, sapanca gölü, sapanca kamp

Mevsim fark etmeksizin kamp denildiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi de Sapanca Gölü! Sakarya ve Kocaeli sınırları içerisinde yer alan gölün etrafında kamp kurmak için pek çok nokta yer alır. İstanbul’a yakın olması özellikle günübirlik kamp arayanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Kırkpınar sahili karavan kamp alanı ve Ormanya bölgesi kamp kurmak için en çok tercih edilen yerler. Belediyeler tarafından elektrik, su, tuvalet ve restoran gibi hizmetlerin de verildiği kamp alanlarında sonbaharın tüm güzelliklerini görebilirsiniz.

İstanbul’da Eşsiz Bir Koy: Kilimli Koy

“İstanbul’da koy olur mu?” demeyin! Şile Kilimli Koyu, tıpkı Ege ve Akdeniz koylarını andıran deniz ve ormanlık alanla çevrili bir kamp yeri. Şehir hayatından uzak, doğayla baş başa bir sonbahar kampı yapmak isteyenler Kilimli Koyu’na gidebilir. Kamp kuracağınız alanda tuvalet ve elektrik ihtiyacı konusunda biraz zorlanabilirsiniz. Ancak sonbaharda deniz ve orman keyfi yapmak için bu zorluğa katlanmak bile keyifli! Kamp alanı yakınlarındaki yürüyüş parkurunda Karadeniz’in serin havasını soluyabilirsiniz.

Sonbaharda Kaya Tırmanışı Yapmak İsteyenlere: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli’nin Gebze ilçesi Tavşanlı Köyü’nde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, sonbaharda kamp yapabileceğiniz noktaların başında gelir. Ballıkayalar’da profesyonel olarak kaya tırmanışı yapabilir, trekking ve yürüyüş parkurlarıyla çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz. Bölge pek çok doğal türe ev sahipliği yapmasından ötürü doğa meraklıları için ideal bir nokta! Sonbaharda kamp yaparken çadırınızın ve kıyafetlerinizin suya ve soğuğa karşı korunaklı olduğundan emin olmanız gerekir, aksi taktirde Ballıkayalar’da biraz zorlanabilirsiniz.

Lezzetli Üzümlerin Yetiştiği Yer: Uçmakdere

sonbahar kamp yerleri, uçmakdere kamp, tekirdağ kamp

Ülkemizde en lezzetli üzümlerin yetiştiği Tekirdağ Şarköy’de bulunan Uçmakdere, sakin bir kamp yeri arayanlar tarafından tercih edilebilir. Sarp kayalıkları ve masmavi deniziyle sonbaharın tadını Uçmakdere’de çıkarabilirsiniz. Bölgede az sayıda ev olması kamp severlerin her daim sakin bir tatil geçirmelerini sağlar. Çevredeki anıt ağaçları ve kamp kuracağınız koyun etrafını mutlaka gezmelisiniz!

Dünyanın Sayılı Longoz Ormanlarından: İğneada Longoz Ormanları

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de yer alan İğneada Longoz Ormanları, dünyanın sayılı longoz ormanlarından birisi. Her mevsim ziyaretçi çeken bölge sonbaharda kamp yapabileceğiniz bir yer. İstanbul’a yakın olması, doğa harikası ormanı ve gölüyle kamp severlerin gönlünde taht kurmaya aday! Bölgede yürüyüş yapabileceğiniz gibi Mert Gölü ve Hamam Gölü üzerinde bot ve teknelerle keyif turu atabilirsiniz. Dilerseniz yakınlardaki Dupnisa Mağarası’nı ziyaret ederek sonbahar kampınıza biraz heyecan katabilirsiniz!

Sarıyer’de Büyüleyici Bir Kamp Yeri: Marmaracık Koyu Tabiat Parkı

Sarıyer’in Rumelifeneri Köyü’nde bulunan Marmaracık Koyu Tabiat Parkı, sonbaharda çadır kampı yapabileceğiniz yerlerden biri. Sonbaharda Karadeniz’in tüm serinliğini içinizde hissedeceğiniz ormanlık alanla çevrili tabiat parkı; yürüyüş, piknik ve kamp alanlarına sahip. Kamp alanında tuvalet ve piknik masaları mevcut. Buraya Sarıyer’den toplu taşımayla gidebileceğiniz gibi özel araçla da kamp alanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca kamp alanında çocuk oyun parkı ve kuş gözetleme kulesi de bulunuyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ