Bizi Takip Edin!

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmanın 9 Yolu

Ani hava değişimlerinin yaşandığı şu günlerde soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar daha fazla görülüyor. Çünkü vücudumuz değişen koşullara uyum sağlamaya çalışırken yorgun düşerek hastalıklara daha açık bir hal alabiliyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde bu tarz hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek şart! Peki ama nasıl? İşte soğuk algınlığı ve gripten korunmanın 9 sağlıklı yolu!

1. Meyve ve sebze tüketimine önem verin

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara yakalanmamak için taze mevsim sebze ve meyvelerini yeterli miktarda, çeşitlendirerek tüketin. Tüm bu sebze ve meyveler vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazanmasını sağlar. Siz de bu sayede daha dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.

2. Yeteri kadar su tüketin

Bilinenin aksine vücudumuzun soğuk havalarda da sıcak havalardaki kadar suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle sağlıklı kalabilmek için su tüketimini arttırmayı unutmayın. Çay, kahve gibi içecekler vücuttaki su ihtiyacını arttırır ve asla su yerine geçmezler. Bu nedenle günde en az 10- 12 bardak kadar su içmeye özen gösterin.

3. Öğün atlamayın

Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olabilmek için sağlıklı beslenmek gerekir. Öğün atlamamak ise sağlıklı beslenmenin ilk koşuludur. Vücudunuzun yorgun düşmemesi ve hastalıklarla savaşabilmesi için güne güzel bir kahvaltı ile başlayın; öğle ve akşam yemeğini sağlıklı yiyeceklerle hazırlayın. Günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde beslenmeye özen gösterin.

4. Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın genel sağlık üzerinde birçok faydası vardır. Egzersiz yapmak başta fiziksel sağlığınızı, daha sonra zihinsel sağlığınızı geliştirir. Genel sağlığınıza kazandırdığı faydalar ile kendinizi daha iyi hissedersiniz ve hastalıklara karşı daha dayanıklı bir bedene sahip olursunuz.

5. Düzenli uyuyun ve dinlenin

Düzenli uyku, bağışıklık sistemi sağlığı üzerinde direkt etkiye sahiptir. Bu nedenle düzensiz uyku ve yeteri kadar dinlenmemek, bağışıklık sistemi sağlığını zayıflatarak kişiyi hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. Özellikle mevsim geçişleri gibi salgın hastalıkların arttığı dönemlerde düzenli uyku ve dinlenme, daha fazla önem kazanmaktadır.

6. Stresten uzak durun

Vücudumuz strese maruz kaldığında bununla başa çıkabilmek için bazı maddeler üretir. Bu maddelerin üretimi, vücuttaki dengenin şaşmasına ve bağışıklık sistemi sağlığının zayıflamasına sebep olabilir. Bu nedenle stresten uzak durarak; stres kontrolünü öğrenerek hastalıklara karşı daha dayanıklı bir bedene sahip olunabilir.

7. Kişisel hijyeninize daha fazla dikkat edin

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar çoğu zaman bulaşıcıdır. Bulaşmasını önlemek içinse eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı, gün içerisinde elin ağız, burun gibi bölgelere götürülmesi engellenmelidir. Bu nedenle salgın hastalıkların yaygınlaştığı mevsim geçişlerinde eller sık sık yıkanarak kişisel hijyene daha fazla özen gösterilmelidir.

8. Sarımsak, soğan gibi doğal antibiyotikler tüketin

Sarımsak, soğan gibi sebzeler vücudumuza giren mikroplarla savaşmada son derece etkilidir. Ayrıca bağışıklık sistemi sağlığını destekleyerek grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlarlar. Bu nedenle kış aylarında bu besinlerin tüketimi, bu tarz hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

9. Düzenli balık tüketimine özen gösterin

Balıkta bulunan Omega-3, sağlıklı bir bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketmek, bağışıklık sistemi sağlığınızı destekleyecektir. Eğer yeteri kadar balık tüketilemiyorsa bir uzmana başvurarak Omega-3 desteği alınabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ