Sıcak Lokasyonlarda Tatil Yapacakların Güzel Bir Tatil Geçirmesi İçin Alması Gereken Önlemler

Yaz ayları sıkça tatil mevsimi olarak değerlendirilse de yazın tatil yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Çünkü yüksek sıcaklıklar, nemli hava ve tatilde değişen yaşam alışkanlıkları sağlığımız açısından birer tehdit haline gelebiliyor. Alınması gereken bazı basit önlemler konusunda ihmalkâr davranıldığında, tatil rahatlatıcı bir aktivite olmaktan ziyade zehir olabiliyor. Özellikle yaz tatili için tercih edilen sıcak lokasyonlar, bu önlemleri daha önemli kılıyor. Peki, sağlıklı ve keyifli bir yaz tatili için ne tür önlemler almak gerekiyor? İşte sıcak lokasyonlarda tatil yapacakların güzel bir tatil geçirmesi için alması gereken önlemler!

 

  1. Öğle saatlerinde güneşten kaçının

Güneş ışınları 11.00 ile 15.00 saatleri arasında son derece dik açıyla gelir ve oldukça etkilidir. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için bu saatlerde dışarıda bulunmamak, denize girmemek gerekmektedir. Bu saatleri genelde kapalı ortamlarda geçirmeye çalışın ve dışarıda olsanız bile bu süreyi kısa tutun. Ayrıca sık sık duş alarak, sıcak havanın rahatsız edici etkisini de hafifletebilirsiniz.

 

  1. Aşırı fiziksel etkinliklerden uzak durun

Sıcak lokasyonlarda sıcaklığın olumsuz etkilerinden kaçınmak için fiziksel aktiviteleri de sınırlamak gerekir. Böyle yerlerde yürüyüş yapmak veya egzersiz için sabahın erken saatleri veya akşamlar tercih edilmelidir. Bunun dışında yorucu aktivitelerden de uzak durulmalı, vücudun su kaybını arttırmamak adına daha sakin bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

 

  1. Bol su tüketin

Sıcak hava ile birlikte vücuttaki su kaybı ve dolayısıyla da su ihtiyacı artmaktadır. Sıcak lokasyonlarda tatil yapacak kişiler, tatilde su tüketme alışkanlıklarını daha fazla arttırmalıdır. Vücudun susuz kalması yorgunluk, baş ağrısı gibi fiziksel belirtilere neden olabilir; ayrıca tüm sistemlerin eksiksiz şekilde çalışabilmesi için de suya ihtiyacı vardır.

 

  1. Sağlıklı beslenin

Özellikle sıcak havalarda hazmı kolay gıdalar tercih edilmeli, ağır ve yağlı yemeklerden uzak durulmalıdır. Tatilde beslenme alışkanlıkları değişse de az ve sık beslenmeye, sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir.

 

  1. Cilt sağlığınız için koruyucu kremler kullanın

Sıcak lokasyonlarda güneşin zararlı etkileri daha fazla olabileceği için cilt sağlığı da tehdit altındadır. Uzun saatler güneş altında kalınmamalı, güneşte zaman geçirirken mutlaka koruyucu güneş kremleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciddi güneş yanıkları, güneş çarpması gibi sağlık problemleri ortaya çıkabilir ve tüm bunlar tatilin zehir olmasına neden olabilir.

 

  1. Alkol, sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durun

Alkol kullanımı sıcağın etkisini daha fazla arttırmaktadır. Vücut ısısını arttırdığı ve beynin ısı dengesini düzenleyen merkezini etkilediği için tüm alkollü içeceklerden uzak durmak gerekir. Alkol tüketimi ayrıca terleme ve idrar atımı ile sıvı kaybını da şiddetlendirir.

 

  1. Açık renkli ve hafif giysiler tercih edin

Sıcak lokasyonlarda tatil yapacak kişiler güneşin olumsuz etkilerinden kaçınmak için kıyafet seçimi konusunda da dikkatli olmalıdır. Açık renkli, hafif, rahat, bol ve terlemeye neden olmayan kumaşlardan yapılmış kıyafetler tercih edilmelidir.

 

  1. Yemekten hemen sonra denize veya havuza girmeyin

Sıcak lokasyonlar, kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyecek ortamı daha kolay bir şekilde oluşturabilirler. Bu nedenle yaz tatilinde kalp sağlığına zarar verebilecek durumlardan uzak durmak gerekir. Bunlardan biri de denize veya havuza dolu bir mideyle girmektir. Dolu bir mide ile yüzmek kalbi zorlayabilir. Yüzmeden en az 45 dakika önce yemek yeme işine son verilmeli; mide tam dolu değilken denize/ havuza girilmelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.