Sıcak Havalarda Vücudumuzu Hastalıklardan Koruyacak Öneriler

Birçoğumuz sadece kışın hastalanabileceğimizi düşünüyoruz. Fakat yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte hem direkt sıcaklık ile ilgili hastalıklar hem de sıcaklığa bağlı olan enfeksiyonlar ortaya çıkabiliyor. Sıcağı seven enfeksiyonlar yazın hızlı bir şekilde yayılabiliyor, güneş çarpması gibi sağlık problemleri de sıkça ortaya çıkabiliyor. Bunların yanı sıra sıcak havalar ile birlikte beslenme alışkanlıklarımızda da değişimler meydana geliyor. Bu değişimler ise sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Peki sıcak havaların getirdiği tüm bu hastalık ve olumsuzluklar için neler yapmalıyız? İşte sıcak havalarda vücudumuzu hastalıklardan koruyacak öneriler.

sıcak havalardan korunun

Sıcak havalarda vücudumuzu hastalıklardan korumak için ne yapmalıyız?

İşte madde madde vücudumuzu hastalıklardan korumaya yardımcı olacak öneriler:

 • Her şeyden önce yazın en fazla yaşanan durum sıvı kaybıdır. Sıvı kaybı demek ise vücudun su ve mineral dengesinin bozulabileceği anlamına gelmektedir. Yaz aylarında bu dengeyi bozmamak için günlük su miktarı yani 2- 2,5 litre su mutlaka tüketilmelidir.
 • Kan şekerinin düşmesine neden olmamak ve metabolizmayı dinç tutmak için 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde öğünleri gün içine yaymaya özen gösterilmelidir.
 • Sindirim organlarını yormamak için ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterilmelidir.
 • Yaz aylarında enfeksiyon riski daha yüksek olabileceği için hijyene oldukça fazla önem verilmelidir. Gıdalar mutlaka serin yerlerde çok iyi bir şekilde muhafaza edilmelidir. Tüketilmeden önce mutlaka iyi bir şekilde yıkanmalıdır.

hijyen

 • Yaz aylarında bağırsak sağlığı oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkar. Bu yüzden bağırsak sağlığının aktivitelerine yardımcı olabilmek için lifli gıdalar tercih etmeye özen gösterilmelidir.
 • Yaz aylarında metabolizmayı yormamak için porsiyonlar sağlık çerçevesinde küçültülmeye çalışılmalıdır.
 • Sıcak havalar ile birlikte ortaya çıkan sağlık problemlerinden bir tanesi de baş ağrısıdır. Bu artışın birincil nedenleri arasında klima kullanımı olabilmektedir. Bu yüzden direkt olarak klima önünde uzun süre vakit geçirilmemelidir.
 • Hem sindirim sisteminin hem de bağışıklık sisteminin desteklenebilmesi için egzersiz güneş altında olmayacak şekilde yaşama dahil edilmelidir.
 • Sıcak havalarda enfeksiyon riski artabileceğinden dolayı girilen havuz veya denizin temiz olduğundan emin olunmalıdır.
 • Güneşle temas edilecek durumlarda mutlaka koruyucu krem kullanılmalıdır.

güneşten korunun

 • Sıcak havalar güneş çarpması gibi hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu yüzden güneş ile tamamen temas etmemeye özen gösterilmelidir ve vücut korunmalıdır. Şemsiye, şapka gibi aksesuarlar kullanarak uzun süreler boyunca dışarıda kalmamaya özen gösterilmelidir.
 • Isı ve nemin fazla olduğu durumlarda ıslak mayo idrar yolu ve genital mantar enfeksiyonları gibi sağlık problemlerini arttırabilir. Bu yüzden sıcak havalarda denize veya havuza girilecekse, girildikten sonra mutlaka kuru mayo giyilmelidir.
 • Ani ısı değişimleri türlü hastalıklara sebebiyet verebilir. Örneğin dışarıda sıcak havada bulunduktan sonra birden klima altına geçilmemelidir.
 • Sıcak havalarda en dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi de kalp sağlığıdır. Çünkü sıcak havalar kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden kalp sağlığı özelinde olarak; hafif giysiler giyilmelidir, alkolden uzak durulmalıdır, meyve ve sebze tüketimine özen gösterilmelidir, denize erken veya akşama doğru girilmelidir, yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır, günlük su miktarı mutlaka tüketilmelidir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye