Bizi Takip Edin!

Olumlu Bir İç Ses Geliştirebilmeniz İçin Detoks Etkili Kitap Önerileri

Olumlu-Bir-İc-Ses

Yaşamımız boyunca olumlu ve olumsuz pek çok duygu bize eşlik eder: Öfke, kin, mutluluk, suçluluk, nefret, neşe, hayal kırıklığı… Bu duygulardan hangilerini daha baskın olarak deneyimlerseniz yaşam yolculuğunuzun tadı da o duygular çerçevesinde belirlenir. Olumlu duygu ve düşünceler, size daha pozitif ve neşe dolu bir hayat tecrübesi sunar. Negatif duygu ve düşüncelerse sizi aşağı çeker. 

Hayatınızı nasıl yaşadığınızı etkileyen duygu ve düşüncelerinizin yönünü olumlu bir iç ses geliştirerek değiştirebilirsiniz. Olumlu bir iç sese sahip olmanın ve kendinize daha pozitif bir hayat kurmanın yolu ise kendinizi tanımaktan ve olduğunuz gibi kabul etmekten geçiyor. Ancak bir insanın kendisine objektif şekilde bakarak tüm yönlerini ortaya koyabilmesi pratik gerektirir. İşte, size bu konuda yardımcı olabilecek ve hayata daha olumlu bakabilmenin sırlarını bulabileceğiniz bazı kitaplar!

1. İnsan Olmak-Engin Geçtan

İnsan olmanın ikilemlerinin örneklerle ele alındığı İnsan Olmak’ta normal ve olağandışı davranışların hayattaki yansımaları anlatılıyor. Böylelikle eser; hayatı size dayatılan birey, aile ve toplum kavramları ekseninde yaşamak yerine kendi yolunuzu keşfetmenizin önünü açıyor. Akıcı üslubuyla bir çırpıda okuyabileceğiniz eser, sizi geçmişinizi yeni bir bakış açısıyla değerlendirerek geleceğinize farklı bir çerçeveden bakabilmeniz için insan olmanın çetin patikalarıyla yüzleşmeye davet ediyor.

2. İçimizdeki Çocuk-Doğan Cüceloğlu

Çocuklukta yaşadıklarınız gelecekteki yolculuğunuzu ince ama derin bir çizgi hâlinde belirler. Bu sebeple aileniz ve yakın çevreniz, duygu dünyanızı ve davranış biçimlerinizi önemli ölçüde etkiler. Doğan Cüceloğlu tarafından kaleme alınan İçimizdeki Çocuk adlı eserde içinizdeki çocuğu tanıyıp tanımadığınız ve onunla nasıl bir ilişki içinde olduğunuz inceleniyor. Hayat yolculuğunuzun özüne doğru ilerleyerek buradaki temel sorunları keşfetmenizde size yol gösterecek eser, olumsuzlukları olumluya dönüştürmenin ve kendinizle bütünleşmenin ipuçlarını veriyor.

3. Kendini Arayan İnsan-Rollo May

Kendini-Arayan-İnsan-Rollo-May

Rollo May; Kendini Arayan İnsan adlı eserinde modern insanın kim ve ne olduğu sorularından hareketle insanın içinde bulunduğu yalnızlığın, endişenin ve hastalığın kökenlerini irdeliyor. Ne istediğini bilmeyen ve daha da önemlisi ne hissettiğine dair hiçbir fikri olmayan insanın en önemli sorununu boşluk duygusu olarak tanımlıyor. Yazara göre kendisini tanımayan; duygu, düşünce ve arzularının farkında olmayan birey; tatminsizlik duygusuyla endişeye ve öfkeye kapılıyor. Bu duyguların önüne geçmenin yolu ise var olma mücadelesinde insanın kendini daha iyi tanımaya çalışmasından ve kendisiyle bütünleşmesinden geçiyor.

4. Ikigai:Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırları-Hector Garcia, Francesc Miralles

“Yaşam amacı” ya da “her gün yataktan kalkmak için bir sebep bulmak” olarak anlamlandırılan Ikigai, Japonların uzun ve mutlu yaşamlarının anahtar kelimesi. Japonların bu anlayışını yaşam felsefesi hâline getirmek için bir rehber niteliğindeki eser, insanın hayattaki varlık amacını keşfederek her gününü anlamlı kılması yolunda öneriler sunuyor. Bu önerileri uygulayarak aceleci davranmamayı, arzularınıza tutkuyla sarılmayı ve pozitif ilişkiler kurmanın inceliklerini öğrenebilirsiniz.

5. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri-Brene Brown

Gerçek kişiliğinizle buluşmanıza bir çağrı niteliğindeki Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, kusur ve eksikliklerinizi bir armağan olarak görmenin yollarını ortaya koyuyor. Kendinizi yetersiz gördüğünüz noktaların aslında cesaret ve merhamet duygularınızı hayata geçirmeniz gereken alanlar olduğunu gösteriyor. Bu süreçte diğer insanların sizinle ilgili düşüncelerini önemsememenin ve mükemmeliyetçiliği bırakmanın önemine de değiniyor.

6. Vazgeçebilmek-Guy Finley

Vazgeçebilmek, kendinizi gerçekten tanımanız için size çeşitli sorular yönelterek aslında olduğunuzu düşündüğünüz kişi olmadığınızın farkına varmanızı sağlıyor. Kendiniz hakkında daha derin düşünmenizi salık verirken kin, kaygı, öfke ve suçluluk gibi sizi aşağı çeken duyguların kökenini anlamanıza yardımcı oluyor. Daha pozitif bir hayatla aranızda örülen duvarı yıkmanızı sağlayacak bu eser, olumsuz düşüncelerden arınarak yaşam kalitenizi yükseltmenin anahtarı olabilir.

7. İyi Hissetmek-David Burns

Dr. David Burns; İyi Hissetmek’te öz güven eksikliği, sevgi ve onay bağımlılığı, erteleme, suçluluk, endişe, kötümserlik ve düşük benlik saygısı gibi olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmanın yollarını ortaya koyuyor. Somut ve bilimsel olarak test edilmiş tekniklerle negatif fikirlerden kurtulmanıza yardımcı olurken daha aktif ve pozitif bir yaşamın yollarını aydınlatıyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ