Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Aktivite Önerileri

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirecek Aktivite

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara ve yabancı maddelere karşı koruyan; tümör ve aynı zamanda patojenleri tanıyarak onları yok edebilen bir sistemdir. Bağışıklık sistemimiz her an milyonlarca düşmana karşı savaş vermektedir. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması durumunda vücudumuz bu yabancı ve zararlı maddelerle olan savaşını kaybedebilir. Bağışıklık sistemimizin vücudumuzu; enfeksiyona sebebiyet olabilen virüs, mantar ve bakterilerden koruması, kontrolden çıkan hücreleri yok etmesi ve yaşlı hücreleri parçalayarak yenilerine yer açması hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden bağışıklık sistemimiz genel sağlığımız için oldukça önemlidir. Peki bağışıklık sistemimizi hangi aktiviteler ile güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sistemini güçlendirecek aktiviteler nelerdir?

probiyotik zengini gıdalar

Bağışıklık sistemimizi; demir ve probiyotik açısından zengin gıdalar, D vitamini, B6 vitamini, Omega-3 yağları, çinko, magnezyum ve selenyum içerikli besinler tüketerek; sağlıklı uyuyarak, stresi engelleyerek, su içerek, sigara içmeyerek, alkol kullanmayarak destekleyebiliriz. Tüm bunlara ve diğer adımlara ek olarak bağışıklık sistemimizi sağlıklı kılmanın etkili yollarından bir tanesi de egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaptığımız esnada oluşan kabul edilebilir kas vb. hasarlar bağışıklık sisteminin harekete geçmesini tetikler. Bununla birlikte artan antioksidan kapasitesi bağışıklık sisteminin olabildiğince az oranda zarar görmesini sağlar. Egzersiz yapmak lenf sistemini uyardığı gibi, oksijen alımını da artırır ve enfeksiyonlarla savaşan lökosit adı verilen bağışık sistemi hücrelerinin sayılarının artmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilmek için orta düzey tempolu açık hava yürüyüşleri, haftanın üç günü 30- 45 dakika arası yapılan ağırlık egzersizleri ve koşular yapılabilir. ‘’Ne kadar ağır spor yapılırsa bağışıklık sistemi o kadar iyidir’’ şeklinde bir düşünce yanlıştır. Çünkü bağışıklık sisteminin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmeden ve toparlanmandan yapılan spor, bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyebilir.

egzersiz-ve-spor

Bir diğer yandan egzersiz ve sporun bağışık sistemine şu şekilde bir etkisi vardır: Tükettiğimiz besinlerin belli oranlarda emilim oranları bulunmaktadır. Emilim oranları bazı değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenler arasında besin çeşitliliği, posalı beslenme, hareket etme gibi etmenler bulunmaktadır. Egzersiz yaptığımız zaman besinlerde bulunan vitamin, mineral ve diğer maddelerin emilimi daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Ama yukarıda bahsettiğimiz ‘’Ne kadar ağır spor yapılırsa bağışıklık sistemi o kadar iyidir’’ düşüncesinin yanlış olduğu mutlaka akılda bulundurulmalıdır. Aşırı ağır bir antrenman programı bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyebilir. Orta düzey bisiklet, yürüyüş, koşu ve ağırlık antrenmanı gibi sporlar ise haftada 3-4 kez 30- 45 dakika boyunca yapılabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye