Bizi Takip Edin!

Meyve ve Sebze Tüketmenin Yaz Dönemindeki Önemi

Hava sıcaklıklarıyla birlikte vücudumuzun su ihtiyacının da arttığı yaz aylarında taptaze ve sulu meyve sebzeler tezgâhlardaki yerini alıyor. Sağlıklı bir beslenme rutininin temelini oluşturan meyve ve sebzeler, vitamin ve mineral açısından son derece zengindir. Yüksek besin değerine de sahip olan karpuz, kavun, kiraz, şeftali, erik ve üzümden dolmalık biber, yeşil fasulye, domates ve börülceye kadar uzanan pek çok doğal lezzet yaz aylarında en taze hâliyle sizleri bekliyor. İşte yaz döneminde meyve ve sebze tüketmenin önemi.

Günlük Vitamin ve Mineral İhtiyacınızı Karşılamanıza Yardımcı Olur

Kendi mevsimlerinde çok daha zengin ve besleyici içeriğe sahip olan yaz mevsimine has meyve ve sebzeler, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılamanıza yardımcı olur. Yaz sebze ve meyveleri; kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, folik asit gibi minerallerin yanı sıra A, C, K ve B vitamini açısından da oldukça zengindir. Yine de özellikle meyve tüketimi sırasında porsiyon kontrolü yapmanız ve fazla miktarda şeker tüketmemeye dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Vücudunuza Su Takviyesi Sağlar

Yüksek sıcaklıklardan dolayı sık sık terlediğiniz için vücudunuz yaz aylarında daha çok su kaybeder. Bu sebeple yazın daha fazla su tüketmeniz gerekir. Vücudunuzun su dengesini sağlamak için sulu meyve ve sebzeleri de öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Salatalık, kabak, karpuz, kavun veya şeftali gibi su içeriği yüksek meyve ve sebzelerle kendinize lezzetli, besleyici ve doyurucu öğünler hazırlayabilirsiniz. 

Sindirim Sistemini ve Bağırsak Sağlığını Destekler

Sıcak havalarla birlikte vücudunuzun dengesinin de değiştiği bu dönemde yüksek lifli sebze meyveler bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Kayısı, taze fasulye, şeftali ve incir gibi lif açısından zengin meyve sebzeler aynı zamanda tokluk hissi de sağlar. Yaz döneminde ağır ve yağlı yemeklerden kaçınarak lifli sebze meyvelerle hazırlayabileceğiniz sindirimi kolay, hafif yemekleri ya da atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz. 

Yaz Aylarında Serinletici Etki Sağlar

Hormon ve kimyasal ilaç kullanılmadan, doğal şartlar altında olgunlaşan yaz meyve ve sebzeleri hem çok daha lezzetli hem besleyicidir. Tüm bunların yanı sıra yaz meyve ve sebzelerin sıcak dönemlerde serinletici etkisi de vardır. Özellikle çilek, kiraz ya da böğürtlen gibi kırmızı meyveleri dondurarak birbirinden lezzetli ve ferahlatıcı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz taptaze yaz meyveleriyle buz gibi içecekler de yapabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ