Kimler Probiyotik Kullanmalı?

Kimler probiyotik kullanabilir

Vücudumuzda bulunan her bakteri zararlı değildir; mesela probiyotikler… Probiyotikler, bağırsaklarımızda yaşayan dost bakterilerdir. Probiyotiklerin vücudumuzda yeterli miktarda bulunması, beraberinde birçok olumlu etkiyi yaşamamıza neden olur. Probiyotikler, bağırsak florasının düzenlenmesinde büyük etkiye sahiptirler. Bağırsak florasının belli bir denge içinde olması ise vücudun zararlı mikroorganizmalardan korunmasına, metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olmak demektir.  Probiyotikler bağırsaklarımızda az veya normal miktarlarda bulunabilirler.  Yeme alışkanlıkları ve günlük rutinler, vücudumuzda bulunan probiyotiklerin, yani dost bakterilerin sayılarının azalmasına neden olabilir. Vücudumuzdaki probiyotik miktarı azaldığı zaman ise probiyotik besinler tüketerek bunu dengelemek mümkündür. Peki söz konusu probiyotik kullanımı olduğunda, kimler probiyotik kullanabilir?

 

Kimler probiyotik kullanabilir?

Aşağıda saydığımız problemlerin tespitinde uzman görüşü oldukça önemlidir. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışarak sorun belirlenmelidir. Probiyotik kullanımına bu süreç doğrultusunda başlanması daha doğru olacaktır. “Kimler probiyotik kullanabilir?” sorusu ise şu şekilde cevaplanabilir:

  • Sindirim sistemi problemleri yaşayanlar
  • Bağışıklık sistemini desteklemek isteyenler

Probiyotikler, vücudumuz için yararlı olan canlı dost bakterilerdir. Önemli olan bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi o kadar desteklenmiş olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye