Bizi Takip Edin!

Açık Havada Spor Yapmanın Eğlenceli ve Sağlıklı Bir Aktivite Olduğunu Kanıtlayan 8 Bilgi

Kapalı ortamlara tıkılmamıza neden olan kış ayları nihayet sona erdi. Artık önümüz sıcak yaz günleri. Bu nedenle tüm aktivitelerimizi dışarıda, açık havada organize ediyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte sokağa taşıdığımız aktivitelerimizden biri ise tabii ki spor! Çünkü açık havada spor yapmak çok eğlenceli. Üstelik eğlenceli olduğu kadar da faydalı! Açık havada spor yapmak, kapalı salonlarda spor yapmanın aksine insanın enerjisini sürekli olarak yüksek tutuyor ve bu durum spordan sıkılma ihtimalimizi ortadan kaldırıyor. Açık havada spor yapmanın faydaları elbette bu söylediğimizle sınırlı değil. İşte açık havada spor yapmanın eğlenceli ve sağlıklı bir aktivite olduğunu kanıtlayan 8 önemli bilgi.

Açık havada spor yapmak bol oksijen almayı sağlıyor

Açık havada spor yapmak

Birçoğumuz kış mevsimi süresince daha çok kapalı ortamlarda bulunduğumuz için temiz hava solumaya hasret kalmış durumdayız. Oysa açık havada spor yapmak, bol bol oksijen almak demek! Kapalı salonlarda spor yaparken maruz kalınan kirli havanın aksine açık havada spor yaparken temiz hava alma şansına sahipsiniz. E bu da en sağlıklısı olsa gerek!

Açık havada spor yapmak metabolizmayı hızlandırıyor

Yukarıda da belirttiğimiz gibi açık havada spor yaparken bolca oksijen alabiliyorsunuz. Bol oksijen ise daha fazla nefes almak anlamına geliyor. Açık havada spor yaparken düzenli bir şekilde alınan nefes, metabolizma hızının artmasını; bunun bir sonucu olarak da daha fazla yağ yakmayı sağlıyor.

Açık havada spor yapmak bağışıklık sistemi sağlığını destekliyor

Açık havada özellikle de doğayla iç içe mekanlarda spor yapmanın ilk faydasının oksijen almak olduğunu belirtmiştik. İşte temiz hava solumak sadece insanı sakinleştirmiyor; bunun yanında bir de bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesini sağlıyor. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi ile vücudumuz hastalıklara karşı daha dayanıklı bir hale geliyor.

Açık havada spor yapmak depresyon riskini azaltıyor

Kapalı ortamlarda bolca vakit geçirmek; gün ışığı alamamak, temiz hava solumamak depresyon riskini arttıran etmenler arasında bulunuyor. Oysa açık havada spor yaparken hem temiz hava soluyabiliyor hem D vitamini alabiliyor hem de vücudumuzun mutluluk hormonu salgılamasına destek olabiliyoruz. Ayrıca açık havada vakit geçirmek belirgin bir şekilde enerjimizi yükseltiyor. Tüm bu nedenlerden dolayı birçok araştırma açık havada spor yapmanın depresyon riskini azalttığını ortaya koyuyor.

Açık havada spor yapmak D vitamini eksikliğinin önüne geçiyor

En sağlıklı halini güneş ışığı alarak edinebildiğimiz D vitamini, insan sağlığı için oldukça önemli. D vitamini eksikliği depresyon, Alzheimer, çeşitli dolaşım bozukları gibi hastalıkların ortaya çıkmasını tetikleyebiliyor. Açık havada spor yapmak ise vücudumuza sağladığı fiziksel ve zihinsel faydaların yanında bir de vücudumuzun D vitamini ihtiyacını karşılamasına olanak sağlıyor.

Açık havada spor yapmak göz sağlığının korunmasına yardımcı oluyor

Açık havada spor yapmanın göz sağlığını desteklemesi, size son derece şaşırtıcı gelebilir. Ancak açık havada spor yaparken gözlerimiz daha fazla uyarıcıyla karşılaşıyor ve bu da göz kaslarımızın kuvvetlenmesini sağlıyor. Göz kaslarının kuvvetlenmesi ise miyop benzeri göz hastalıkları için koruyucu bir etki anlamına geliyor.

Açık havada spor yapmak özgüveni arttırıyor

Açık havada spor yapmanın yalnızca fiziksel faydaları yok elbette. Birçok bilimsel çalışma açık havada spor yapmanın moral yükseltici bir etkisi olduğunu ve kişinin kendisine olan güvenini arttırdığını gösteriyor.

Açık havada spor yapmak uyku kalitesini artırıyor ve uykusuzluk problemini engelliyor

Açık havada spor yapmak, insomnia yani uykusuzluk problemine karşı uzmanların önerdiği bir aktivite. Çünkü açık havada yapılan egzersiz ile alınan gün ışığı, geceleri vücudun uyku moduna geçmesi için bir uyarıcı görevi görüyor. Bu sayede uyku kalitesi artıyor ve uykusuzluk problemi de tümüyle ortadan kalkıyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ