Bizi Takip Edin!

Kariyerinize Katkı Sağlaması İçin Mutlaka Okumanız Gereken 8 Kitap

mutlaka okunması gereken kitaplar, kitap önerileri, kitap tavsiyeleri

İş hayatı; rekabet, strateji ve akıl oyunlarının kol kola gezdiği karmaşık bir ortam. Böylesi bir ortamda emin adımlarla yürümek ve başarılı olmak için öncelikle kendinize yatırım yapmalısınız. Akademik eğitimin yanı sıra kendinizi kişisel olarak geliştirmeniz, iş hayatına hem psikolojik hem stratejik anlamda hazırlanmanıza yardımcı olabilir. Bu çerçevede sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacak en önemli kaynaklar ise kitaplar. İş dünyası, liderlik ve kendinizi tanımaya yönelik hazırlanan kitapları okuyarak iş yaşamında çok daha sağlıklı adımlarla ilerleyebilirsiniz. İşte kariyerinize katkı sağlaması için mutlaka okumanız gereken 8 kitap!

1. Duygusal Zekâ – Daniel Goleman

Psikolog Daniel Goleman bu eserinde duygusal zekâ kavramını; azim, başkalarının duygularını paylaşabilme yeteneği, öz bilinç, dürtülerini frenleme gibi özellikleri kapsayan bir zekâ olarak tanımlıyor. Kendini tanıma, duygularını anlama ve yönetebilme becerileri gelişmiş olan duygusal zekâsı yüksek bireylerin gerçek hayatta başarılı olma ihtimalleri de artıyor. Bu yönüyle yazar duygusal zekâyı, hayattaki başarı unsurları hakkında yeni bir düşünme şekli olarak algıladığını ifade ediyor.

Goleman’a göre duygusal zekâ yoksunluğu, bireylerin hem aile hem iş yaşamında olumsuz sonuçlar doğurabilir. İçinde bulunduğu ilişkinin dinamiklerini ve gerektirdiklerini anlayamayan bir birey, kendisinden beklenenleri uygulama ve duygularını ifade etme konusunda da yetersiz kalabilir. Ancak özellikle iş hayatında çalışanlarını iyi tanımak ve yönlendirebilmek, sahip olunması gereken önemli liderlik vasıflarındandır. Bu açıdan duygusal zekâ, iş hayatında önemli bir role sahip.

2. İş Dünyasında Zirveye Giden Yol / Başarılı Olmak İçin Değiştirmeniz Gereken 20 Alışkanlık – Marshall Goldsmith

Marshall Goldsmith eserinde kim olduğunun farkında olan insanların hangi yöne gittiklerinin bilincinde olduklarını ve her türlü ikilemin üstesinden daha kolay geldiklerini öne sürüyor. Böylesi bir beceriye sahip olmak içinse köklü bir değişim öneriyor.

Yazara göre hem başarılı hem daha iyi bir insan olmanın yolu, küçük ama etkili adımlardan geçiyor. Bunun için teşekkür etmek, özür dilemek, iyi bir dinleyici olmak, geri bildirimde bulunmak ve takipte olmak gibi etkili davranışları iş yaşantınızda uygulamaya başlamalısınız. Bu davranışlar, sadece iş hayatında başarının değil, sosyal yaşantınızda sağlıklı ilişkiler geliştirmenin de anahtarı olabilir. Bu kitapla başarı yolunuzu tıkayan alışkanlıklarınızı ve onları nasıl değiştirebileceğinizi keşfedebilirsiniz.

3. Outliers (Çizginin Dışındakiler) / Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur? – Malcolm Gladwell

Başarıyı farklı bir perspektifle ele alan yazar kitabında; aile, sınıf ve kültür gibi etkenlerin başarıya ulaşmada ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaya çalışıyor. Bu çerçevede Bill Gates gibi tanınan ve başarılı insanların ortak özelliklerini inceliyor.

Başarı konusundaki algınızı yeniden şekillendirebilecek kitap, başarıya ulaşma pratiği olarak 10 bin saat kuralını öneriyor. Bu kurala göre herhangi bir konuda uzman hâline gelmek için o hususta on bin saat pratik yapmak gerekir. Siz de kitapla kendi başarı yolunuzu açabilir ve belki 10 bin saat kuralını uygulayarak çok sevdiğiniz bir konuda ustalaşmayı deneyebilirsiniz.

4. Strateji Sanatı Oyun Kuramı ile İş Hayatında Başarı – Avinash K. Dixit, Barry J. Nalebuff

İş hayatında bazen önemli stratejik hamleler yapmanız gerekebilir. Üstelik bu hamlelerin en hızlı ve mantıklı şekilde yapılması, sizi kısa yoldan başarıya ulaştırabilir. Peki, nasıl? Strateji Sanatı Oyun Kuramı ile İş Hayatında Başarı isimli eser, bu sorunun cevabını ele alıyor ve örnek vaka incelemeleriyle okuyucuya yol gösteriyor.

Oyun kuramıyla strateji sanatının bir araya getirildiği eserde başarılı kararlar almanızı sağlayacak püf noktalarına değiniliyor. Rakibi saf dışı bırakma, insanların eylemlerini önceden kestirme, rakipleri etkilemek için kendini onların yerine koyma, başkalarının olumsuz niyetlerine rağmen iş birliği yapma yollarını bulmaya çalışma, spesifik bilgiyi yorumlama ve iç yüzünü açığa çıkarma bu püf noktalarından bazıları.

Kitabı okuyarak iyi stratejinin nasıl olduğunu ve stratejik durumlarda iş birliğinin oynadığı rolü öğrenebilirsiniz. Örnek vakaları inceleyerek iş hayatınızda yaşadığınız sorunlara pratik çözümler üretmeye çalışabilirsiniz.

5. Liderlik Dili Başarılı CEO’ların İletişim Sırları – Kevin Murray

kitap tavsiye listesi, okunması gereken kitaplar, kariyer ile ilgili kitaplar

İyi bir liderin sahip olması gereken en önemli özellik, iletişim kurma becerisidir. Liderin kullandığı dil, çalışanları motive edip yönlendirebileceği gibi çalışma şevklerini kırabilir de. Bu nedenle liderin benimsediği dil, aynı zamanda başarılı bir lider olmanın anahtarı olacaktır.

Kevin Murray, alanında uzman yetmişten fazla CEO ile yaptığı söyleşilerde liderlerin iletişim dillerini nasıl kurduklarını inceliyor ve elde ettiği bilgileri Liderlik Dili Başarılı CEO’ların İletişim Sırları isimli eseriyle okuyucuya sunuyor. Liderlerin bakış açıları ve deneyimlerinden hareketle iş yaşamında olması gereken iletişim dilinin kurallarını ortaya koyuyor. Başarılı bir kariyer yolculuğu için size rehberlik edebilecek kitap, liderlikte iletişim konusunda başvuru kaynağı niteliğinde.

6. Yöneticinin El Kitabı – Harvard Bussiness Essentials

Zorlu iş dünyasında karşılaşabileceğiniz farklı sorunlara çözüm yolları sunan kitap, yöneticiler için âdeta bir rehber niteliği taşıyor. Kitapta zaman ve ekip yönetimi, bütçeleme, krizlerle başa çıkma, etkin görev dağıtımı, sorunlu çalışanlarla iletişim yöntemleri, strateji geliştirme, mali tabloları anlama ve yorumlama gibi bir yönetici olarak iş hayatında karşılaşabileceğiniz çeşitli konular ele alınıyor.

Eserde iş yaşamınızda uygulayabileceğiniz tavsiyeler ve kişisel koçluğun yanı sıra sorunlara ilişkin arka plan bilgileri de veriliyor. Siz de bu kitapla etkili ve başarılı yöneticilerin sahip olması gereken temel becerileri öğrenebilirsiniz.

7. İkna Etme Sanatı – Michael Wheeler

okunması gereken kitaplar, okunması gereken romanlar, kariyer için okunması gereken kitaplar

Profesör Michael Wheeler bu kitabında, ikna etme sürecini yeni nesil bir yaklaşımla ele alıyor. Yazara göre ikna etme süreci; öğrenme, uyum sağlama ve etkileme aşamalarını kapsayan üç adımlı bir plan olmalı. Bu plan sürekli değişen hedefler, çıkarlar ve başarılar göz önünde bulundurularak hazırlanmalı.

Yazar kitabında doğaçlamaya dayanan ikna süreci çalışmalarının yanı sıra, profesyonel araştırmalarından da bahsediyor. Siz de eseri okuyarak ikna etme sürecinde nasıl daha yaratıcı ve başarılı olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sürecin inceliklerini keşfederek onları sadece iş hayatında değil, gündelik yaşantınızda da uygulama fırsatı bulabilirsiniz.

8. İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği – Ahmet Şerif İzgören

Başarılı bir liderin nasıl olması gerektiğini ele alan İş Yaşamında 100 Kanguru Sistem Liderliği isimli eser, iş yaşamından örnekler ve püf noktalarıyla okura yol gösteriyor. Sistem liderliğini kapsamlı ve planlı bir anlatımla ele alan yazar, kitapta kendi deneyimlerine de yer veriyor.

Sistem liderliği şu dört başlık altında inceleniyor: güçlü kişilik özellikleri, üstün yönetsel beceriler, etkin insan kaynakları yönetimi ve yüksek kurumsal güç. Her başlık ilgili nitelikler, beceriler ve kavramlarla detaylandırılıyor. İş hayatında karşınıza çıkacak kanguruları ve onlardan kurtulmanın yollarını bulabileceğiniz eserle etkili bir liderin sahip olması gereken becerileri de öğrenebilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ