Bizi Takip Edin!

Daha Başarılı Bir Hayat İçin Disiplin Kazanmanın 7 Yolu

disiplin nasıl kazanılır, disiplin kazanmanın yolları nelerdir

Hayattaki hedeflerini gerçekleştirmiş insanların mutlaka bir rutini olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, bu rutini sağlamalarındaki en önemli etken ne? Başarılı olarak tanımlanan pek çok kişiye göre bunun anahtarı öz disiplin! Öz disipline sahip insanlar potansiyellerini en iyi şekilde kullanarak hedeflerine emin adımlarla ilerleyebilir. Gelin, öncelikle öz disiplin kavramını mercek altına alalım ve daha başarılı bir hayat için neler yapabileceğimizi keşfedelim. İşte disiplin kazanmanın yedi yolu!

Öz Disiplin Ne Demek?

Disiplin de aslında tekrar gerektiren önemli bir kazanım. Çünkü öz disiplinin ana noktası başkalarının inisiyatifine kalmadan kendi kendinizi kontrol etmenizden geçiyor. Öz disiplin; isteklerinizi, duygularınızı ve düşüncelerinizi kontrol etmek için sahip olmanız gereken zihinsel bir yetenek. Aslında bu yeteneğe doğuştan sahip olanlar var. Fakat kimi insanların öz disiplini sağlayabilmesi için biraz emek harcaması gerekebiliyor. ABD’nin eski başkanı Theodore Roosevelt’in dediği gibi “Öz disiplin varsa her şeyi başarmak mümkündür!” Öz disiplin kazanmak için hangi yollara başvurabileceğimizi detaylı olarak inceleyelim. 

  1. Zaman Yönetimine Dikkat Edin

Birçok insana göre başarının ve disiplinin temelinde zamanı iyi yönetebilmek yatıyor. Gün içerisinde zamanınızı etkili biçimde yöneterek tüm sorumluluklarınıza yetişebilir ve kendinizi geliştirmenizi sağlayacak yeterli alanı yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gerekenleri ertelememeniz gerekiyor. Kısıtlı bir zamanı doğru şekilde yönetebilmek için işlerin önem sırasını belirlemek önemli. Gününüzü bir gece önceden ya da sabah saatlerinde planlayarak zamanınızı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Günlük görevlerinizi bir liste formatında sıralayarak daha kolay takip edilebilir hâle getirebilirsiniz. Ayrıca bu listede biten işlerinizin yanına bir işaret koymak da sizi motive edebilir.

  1. Dikkat Dağıtıcılardan Uzak Durun

Çalışmaya başladığınızda sizi cezbedecek unsurlar etrafta olmamalı. Örneğin cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon, ilgi çekici abur cuburlar ve benzeri şeyler odağınızın kaymasına neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için çalışmaya başlamadan önce sadece odağınızda olması gereken detayları göz önüne bulundurmalı ve geriye kalan unsurları ortadan kaldırmalısınız.

  1. Kendinize Karşı Şefkatli Olun

Zamanınızı planlarken veya işlerinizi önem sırasına göre tamamlamaya çalışırken kendi sınırlarınıza sadık kalmaya özen gösterin. Örneğin mükemmeliyetçi bir yapınız varsa işler planladığınız gibi gitmediğinde, belirlediğiniz zamana uyum sağlayamadığınızda yoğun bir kaygı ve stres yaşamanız son derece olası. Ancak unutmamalısınız ki işler her zaman planlanan şekilde gitmez. Bunun için durum kötüleştiğinde kendinize karşı şefkatli olmalısınız. Unutmayın ki disiplin kazanmak benliğinizi atıl duruma düşürmek değildir. Kendi sınırlarınıza, yeteneklerine göre hareket etmelisiniz.

  1. Küçük Hedeflerle Başlayın

Büyük hedeflerle işe başlamayın. “Her hafta iki kitap bitireceğim, bu hafta dil eğitiminde A2 seviyesini atlayacağım.” gibi yüksek hedeflerin gerçekleşme şansı oldukça düşüktür. Gerçekleştirilemeyen hedefler sizi yolunuzdan tamamen uzaklaştırabilir. Bunun yerine her gün 20 dakika kitap okumak veya bir İngilizce makale incelemek gibi küçük hedeflerle adım adım ilerlemeyi tercih edebilirsiniz. Böylelikle merdivenin en üst basamağına daha kolay çıkabilirsiniz.

  1. Kendinizi Ödüllendirin

Ödül mekanizması, belirlenen hedeflere ulaşılması için son derece verimli bir araç. Bu nedenle öz disiplin oluşturmaya çalışırken sizi motive edecek ödüllerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede sürecin çok daha keyifli bir hâl almasını da sağlarsınız. 

Tüm işlerinizi planladığınız şekilde yaptıktan sonra kendinize sizi mutlu edecek bir ödül verebilirsiniz. Bu ödül kimi zaman bir yiyecek veya içecek kimi zaman bir film ya da dizi kimi zamanda sosyal bir aktivite olabilir. Buradaki en önemli nokta belirlediğiniz ödülün sizi motive edecek kadar güçlü olması. Dilerseniz günlük ya da haftalık ödüllerin yanı sıra daha büyük aylık ödüller de kullanabilirsiniz.

  1. Meditasyon Yapın

disiplin kazanmanın yolları nelerdir

Disiplin kazanmak için işlere iyi bir şekilde odaklanmak gerekir. Zamanı yönetmenin, dikkat dağıtıcılardan uzak kalabilmenin anahtarlarından biri odaklanmak. Ancak dikkati her an sabit ve canlı tutabilmek mümkün olmuyor. Bunun için meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon, odaklanma kontrolü sağlamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra zihin yorgunluğundan kurtulmanızda da son derece etkilidir. Düzenli şekilde meditasyon yaparak hem zihninizi dinlendirebilir hem odaklanma sürenizi artırabilirsiniz.

  1. Uykunuzda da Düzeni Yakalayın

Gün içerisindeki hedeflerinizi gerçekleştirmek ve işlerinize yüksek bir motivasyonla devam etmek için enerjiye ihtiyacınız var. Bu enerjiyi sağlamanızın en önemli yolu da düzenli uykudan geçiyor. Verimli bir çalışma sistemi için düzenli ve yeterli uyumalısınız. Yatmadan en az 30 dakika önce mavi ekranlardan uzak durmalı ve yatağınıza cep telefonu ile girmemelisiniz. Böylelikle vücudunuz uykuya daha hazır bir konuma gelir ve uykunuzun da kalitesi artar.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ