Bizi Takip Edin!

Kadınlara Özel Probiyotiklerin Vajinal Sağlık İçin Önemi

Kadınlara Özel Probiyotiklerin Vajinal Sağlık İçin Önemi

Sağlıklı bir kadının vajen florası bakteri kaynaklı vajinozis, fungal enfeksiyonlar (vulvovajinal kandidiazis) ve diğer muhtemel problemleri önlemeye yardımcı olmak için çoğunlukla Lactobacilli içermektedir. Çünkü Lactobacilli vajinal ortamın asiditesinin (pH <4.5) devamlılığını sağlar. Vajinal ortamda Lactobacilli’nin azalması veya yokluğu, bakteri kaynaklı vajinozis için en önemli sebeplerden biridir. Lactobacilli yokluğunda vajinit, sistit, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu 2-4 kat daha fazla gözlenmektedir.

Yaz Aylarında Vajinal Enfeksiyon Nedenleri

Yaz Aylarında Vajinal Enfeksiyon Nedenleri

Vulvovajinitte vajenden gelen akıntı, akıntıyla birlikte idrar yaparken ağrı, kaşıntı, karnın alt yan bölgelerinde ağrı olabilir. Candida olarak isimlendirilen mantar normalde vajen florasında baskın tür olmasa da yer almaktadır. Eğer vajenin özellikleri mantarın kolay üremesini sağlayacak hale gelirse ve bu mantar fırsatçı olarak florayı domine ederse vulvovajinal kandidiazis oluşabilir. Bu enfeksiyona katkıda bulunan faktörler gebelik, geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, oral kontraseptif kullanımı, şeker hastalığı, dar naylon giysilerin giyilmesidir.

Yaz aylarında sıcaklık, diyetteki değişiklikler, giyinme alışkanlığında değişiklikler ürogenital enfeksiyonlarda rol oynayabilir.

Kadınlara özel Lactobacilli içeren probiyotikler genç kadınlar, gebeler, menopozal kadınlar için tasarlanmıştır. Ürogenital sistemi olumlu yönde desteklemektedir.

Referanslar:

  1. Hemalatha R et al. Potential of probiotics as a versatile remedy for women’s urogenital health: an optimistic perspective. International Journal of Probiotics and prebiotics. 2014; 9 (1).
  2. Reid G. The development of probiotics for women’s health. Can J Microbiol. 2017; 63: 269-277.
  3. Ou YC et al. The influence of probiotics on genital high risk human papilloma virus clearance and quality of cervical smear: a randomized placebo-controlled trial. BMC Women’s Health. 2019; 19: 103.
  4. Altınok AT, Gezer A. Kadınlarda genital akıntılar ve tedavileri. Ankem Derg 1994; 3(3): 269-274.
  5. Yıldızhan B. Tekrarlayan vajinitlerin güncel tedavisi. https://www.tjod.org/wp-content/uploads/2017/06/Tekrarlayan-Vajinitler-BY_-BEG%C3%9CM-YILDIZHAN.pptx Erişim tarihi: 21.04.2022.
  6. Donders GGG et al. Lab-Based Retrospective 10-Year Analysis Shows Seasonal Variation of Vaginal Candida Infection Rates in Belgium. J Clin Med. 2022; 11: 574.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ