Bizi Takip Edin!

Hayatımızdaki Stresi Azaltmanın Zihin ve Beden İyiliğimize Olan 7 Katkısı

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız ve sayısı her geçen gün artan uyaranların da etkileriyle stres, hayatımızın vazgeçilmezi konumunda. Bu nedenle stressiz bir hayatı neredeyse düşünemez olduk. Fakat bu stresli hayat gerek beden gerekse ruh sağlığımızı etkilemesi açısından son derece hayati bir önem taşıyor. Dolayısıyla stresi hayatımızdan çıkaramasak da azaltmaya çalışmak, sağlığımıza olumlu yönde katkı sağlayacağını söyleyebiliriz. Biz de bu yazıda stresi hayatımızdan çıkarmanın sağlayacağı katkıları derlemeye çalıştık. İşte stresi azaltmanın zihin ve beden iyiliğimize sağladığı 7 katkı:

1. Stres Seviyenizi Düşürdüğünüzde Kendinizi Çok Daha Enerjik ve Mutlu Hissedebilirsiniz

Stres Seviyenizi Düşürdüğünüzde Kendinizi Çok Daha Enerjik ve Mutlu Hissedebilirsiniz

Stresli anlarınızda stresle baş etmek yerine üstünü örterek görmezden gelmek size daha kolay gelebilir. Fakat bu durum göründüğü kadar masum değil. Stresi görmezden gelmek sizi yorgun düşürebilir ve tüm enerjinizi tüketebilir. Bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, düzenli yapılan kas gevşetme egzersizleriyle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca sporun stresle başa çıkmada etkili olduğu da bilinen bir gerçek. Gerekli çaba ve azmi gösterdiğinizde sorununuzdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Stres seviyenizi azalttıkça kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedeceksiniz.

2. İşlerinize Daha İyi odaklanabilir ve Daha Başarılı Olabilirsiniz

Yoğun stres, zihin bulanıklığına ve konsantrasyon sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle stres faktörlerinden uzaklaşarak zihninizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle çalışan bir birey ya da öğrenciyseniz stres faktörleriyle daha yoğun karşılaşabiliyor olabilirsiniz. Gerek egzersizlerle gerekse kendi önceliklerinizi belirleyerek stresinizi yönlendirebilir ve azaltabilirsiniz. Bu sayede daha odaklı ve rahat çalışan bir zihin, yaptığınız işlerde sizi başarıya götürebilir.

3. Stresi Azaltmak Cinsel İsteksizliğin Ortadan Kalkmasını Sağlayabilir

Kronik stres, hormon bozukluğunun en temel nedenlerinden biri. Stresli bir yaşam; erkeklerde testosteron hormonunun ve sperm kalitesinin azalmasına, kadınlarda ise kısırlığa veya yumurta kalitesinde azalmalara neden olabiliyor. Tüm bu durumlar da cinsel isteksizliğe sebep olabiliyor. Siz de cinsel hayatınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız. Hayatınızdaki stres faktörlerini fark edip onları azaltmaya çalıştığınızda cinsel isteksizlik şikayetlerinizin önüne geçebilme ihtimaliniz bulunuyor.

4. Baş Ağrılarından Kurtulabilirsiniz

Baş Ağrılarından Kurtulabilirsiniz

Kronik bir rahatsızlığınız yoksa baş ağrınızın sebebi yaşadığınız stresten kaynaklanıyor olabilir. Sık karşılaştığınız ve nedenini bilmediğiniz baş ağrıları, günlük hayatınızı olumsuz etkileyebilir. Stres, somut bir varlık olmadığı için baş ağrınızın stres kaynaklı olup olmadığını test etmekte zorlanabilirsiniz. Sakince kendinizi gözlemleyip sizi zora sokan durumları ortadan kaldırdığınızda, baş ağrınızda gözle görülür bir azalma olduğunu fark edeceksiniz.

5. Uykusuzluk Şikayetlerinizi Çözüme Kavuşturabilirsiniz

Günün yorgunluğu ve gün içinde yaşananlar, zihninizi epey etkiler. Biriktirdiğiniz kaygılar, stres olarak size geri döndüğünde vücudunuz ister istemez tepkiler verebilir. Sık verilen tepkilerden biri de uykusuzluk. Ertesi gün çok önemli bir işiniz olabilir, öğrenciyseniz sunumunuz veya sınavınız olabilir. Tüm bunların getirdiği kaygılar gece uyuyamamanıza sebebiyet verebilir. Kendinize stres konusunda kazandıracağınız farkındalık, uyku sorununuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

6. Nedeni Bilinmeyen Karın Ağrılarından Kurtulabilirsiniz

Son gün sendromu yaşayan kişiler bu hissi daha iyi anlayabilir. Ailenizden ayrılıp yolculuğa çıkacağınızda bu hissi yaşayabilirsiniz. Ya da okul açılışının ilk günü… Gün içinde neler yaşayacağınızdan tutun, gelecek planlarına kadar birçok şeyi sorun etmeye başlayabilirsiniz. Bu durum, size istemsiz olarak karın ağrıları verebilir. Belki de ilkokulda çocukların karın ağrısı şikayetlerinin çok olmasının bir nedeni de bu. Bu sorunun üstesinden gelmek için değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabul etmekte fayda olabilir. Bu sayede stresiniz azalabilir ve karın ağrısı şikayetlerinize son verebilirsiniz.

7. Artık Eskisi Kadar Çabuk Sinirlenmeyeceksiniz

Öfke, dozunda olduğunda koruyucu olabiliyor. Fakat dozunu kaçırdığınızda hem kendiniz hem de çevreniz için işkence boyutuna varabiliyor. Çabuk öfkelenmenizin de altınta yatan en büyük etkenlerden biri stres ve stresin getirdiği etkiler. Nefes egzersizleri ve düzenli spor yardımıyla stresinizin azalmasını sağlayabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi bulunan takviye gıdalarla da bu süreci destekleyebilirsiniz. Stres faktörünün azalmaya başladığını fark ettiğinizde, öfke sorununun yavaş yavaş ortadan kalktığını görebilirsiniz.

 

**Sayfanın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ