Havaların Isınmasının Psikolojimizde Yarattığı 7 Pozitif Etki

Hava değişimleri fiziksel ve zihinsel sağlığımız üzerinde direkt olarak etki sahibi. Çünkü sıcaklık değişimlerine bağlı olarak vücudumuz bu yeni duruma adapte olabilmek için bariz bir çaba içerisine girmekte. Benzer şekilde mevsimlere göre artan veya azalan güneş ışığı da sağlığımızı etkileyebiliyor. Bu yazımızda havaların ısınmasının psikolojimiz üzerindeki etkilerini ele alacağız. Eğer siz de bugünlerde kendinizi daha iyi hissetmenizin nedenlerini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

 

  1. Daha mutlu hissederiz

İlkbahar ve yaz aylarında, kış boyunca özlemini duyduğumuz Güneş ışınlarıyla daha fazla temas halinde oluruz. Ve Güneş’in varlığı, güne başlarken daha mutlu hissetmemizi sağlar. Bunun sebebi Güneş ışığının yoğun olduğu zamanlarda serotonin salgılanmasının artış, melatonin salgılanmasının azalma göstermesidir. Serotonin enerji ve ruh halimizi düzenleyen hormondur; melatonin ise insanın uyuması için salgılanır. Dolayısıyla havaların ısınmasının bize daha mutlu hissettirdiği bilinen bir gerçektir!

 

  1. Stresten daha az etkileniriz

 Sonbahar ve kış aylarında depresif düşüncelerimizin artmasının nedeni, yukarıda da bahsettiğimiz gibi güneş ışığının yetersiz gelmesidir. Bu karamsar ve olumsuz düşüncelerle baş ederken zorlandığımızda ise stres ortaya çıkar. Oysa havaların ısınması ve güneş ışığının artmasıyla birlikte daha fazla mutluluk hormonu salgılandığı için kendimizi daha güçlü hissederiz ve sorunlarla başa çıkma konusunda daha yetenekli olabiliriz. Bu da stresten daha az etkilenmemizi sağlayabilir.

 

  1. Depresyona girme riskimiz azalır

 Güneş ışığının yetersiz olduğu aylarda eğiliminde olduğumuz karamsar düşünceler bizi çok daha kolay bir şekilde depresyona itebilir. Oysa havaların ısınmasıyla birlikte hem daha fazla güneş ışığı aldığımız hem de daha çok sosyalleşme eğiliminde olduğumuz için kendimizi daha iyi ve keyifli hissederiz. Bu nedenle sıcak havalar, depresif belirtilerin azalmasını sağlayabilir.

 

  1. Enerji düzeyimiz artar

İlkbaharın gelişiyle birlikte güneşin doğrudan etkilerinin yanı sıra dolayları etkilerini de hissederiz. Örneğin havaların ısınmasının bir sonucu olarak açık alanlarda daha fazla zaman geçirmeye başlarız ve daha hafif yiyecekler tüketiriz. Tüm bunların sonucunda ise enerji düzeyimiz artar.

 

  1. Daha pozitif düşünürüz

Güneş ışınlarının hormon salınımımızı etkilemesinin sonucu olarak kapalı havalarda olumsuz düşünceler daha çok ortaya çıkarken güneşli günlerde daha pozitif duygulara sahip oluruz. Bu da bakış açımızın pozitif yönde değişmesini ve bunun tüm yaşamamıza olumlu şekilde yansımasını sağlar.

 

  1. Psikolojik açlık hissini daha iyi kontrol ederiz

 Kış aylarında serotonin üretimi azalır ve kişiler psikolojik açlık sebebiyle daha fazla yemek yeme eğiliminde olabilirler. Bu da kış aylarında kilo alımının bir nedenidir. Oysa güneş ısınları harika bir diyet ilacı yerine geçebilir! Psikolojik açlığımızı kontrol altına almamızı sağlayan güneş ışınları, açlık hissi duymamızı önler ve böylece gereksiz kilo alımının önüne geçilmesine yardımcı olur.

 

  1. Motivasyonumuz artar

Havaların ısınmasıyla birlikte daha fazla güneş ışığına maruz kalırız. Bunun bir diğer sonucu da D vitamini üretiminin ve dopamin salınımının artmasıdır. D vitamini ile dopamin, ruh sağlığımız ve duygu durumumuz üzerinde etki sahibidir. Bu sebeple ilkbahar ve yaz aylarında düşük motivasyondan kurtulmak; daha zinde ve motive hissetmek mümkündür.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye