Bizi Takip Edin!

Hareketsizliğin Sebep Olduğu Sağlık Sorunları ve Çözümleri

hareketsizligin-sebep-oldugu-saglik-sorunlari-ve-cozumleri

Fiziksel hareketsizlik, obezite, koroner kalp hastalığı, kas kayıpları, beyin damar  ve kalp damar sağlığında bozulmalar, unutkanlık, odaklanamama, uykusuzluk , çok uyuma, ve kemiklerde kırılganlık , kemik mineral kayıpları, osteoporoza yatkınlık ve osteopeni dahil olmak üzere birçok sağlık durumuna katkıda bulunur.  Neyse ki, kişinin hayatına fiziksel aktivite katması, bazı sağlık durumlarını önlemenin, kontrol etmenin ve hafifletmenin etkili bir yöntemidir. 

Araştırmalar, fiziksel aktivitenin depresyon, anksiyete, bunama, kalp yetmezliği, felç, biliş ve uyku üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

Dans Etmek İçin En Önemli 3 Neden 

dans-etmek-icin-en-onemli-3-neden

Fiziksel aktiviteyi artırmak için kullanılan yaklaşımlardan biri olarak dans, sanatsal ifadenin estetik bir biçimini içerir. Dans, bireylerin duygusal, psikolojik ve fiziksel iyilik halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. İşte dans etmek için en önemli 3 neden:

1) Kemik yoğunluğunu iyileştirmeye yardımcı olabilir

Kardiyovasküler hastalıktan sonra ikinci sırada gelen ciddi bir küresel sağlık sorunu olan osteoporoz, kemik mineral dengesinin azalması ile başlar ve kemik kaybı, kemik mikro yapısının sürekli yıkımı ile karakterizedir. Kemik kırılganlığına yol açar ve kırık riskini artırır.

Kemiklere yük bindirmeyen, hareketsiz, yeterli mineral (kalsiyum, fosfor, magnezyum, selenyum, manganez) almayan kadın ve erkeklerde yaşla birlikte görülme sıklığı artar.  

Aerobik dans, kardiyovasküler dayanıklılığı artıran, darbe, hareket, denge ve çeviklikten oluşan yüksek enerjili bir egzersizdir. Nispeten düşük yaralanma insidansı ile güvenli bir egzersizdir ve fiziksel uygunluğu iyileştirebilir. 12 ay süren hafif etkili dans egzersizinin kemik mineral yoğunluğu üzerinde olumlu etkisi olduğu bildirilmiştir.

2) Eklem hareketliliğini artırır

Dans, vücut kontrolü yoluyla daha iyi motor koordinasyonu sağlayan eklem hareketliliğini artırır. Ayrıca, koreografiyi ezberlemek ve motor koordinasyonu uygulamak, bilişin gelişmesine yardımcı olur, erken zihinsel bozulmayı, unutkanlıkları önler ve odaklanma ve entelektüel kapasitenin korunmasına izin verir.

3) Yaşlı yetişkinlerde düşme riskini azaltabilir

Dans, yaşlı insanlar arasında popüler olabilecek bir fiziksel aktivite biçimidir. Araştırmalar dansın yaşlı kişilerde denge, yürüme ve kas performansı dahil olmak üzere çeşitli sağlık sonuçlarını iyileştirebileceğini öne sürmüştür. Ayrıca yaşlı erişkin (≥72 yaş) kadınlarda düşme riskini azaltabilir. Randomize kontrollü bir çalışmaların sonuçlarına göre, dans terapisi, dahil edilen üç klinik çalışmanın ikisinde düşme korkusunu iyileştirmiştir.

Referanslar: 

  1. Yu, P. A. et al. The effects of high impact exercise intervention on bone mineral density, physical fitness, and quality of life in postmenopausal women with osteopenia: A retrospective cohort study. Medicine, 2019;98(11):e14898.
  2. Veronese, N. et al. Dance movement therapy and falls prevention. Maturitas, 2017;102:1-5. 
  3. Hwang, P. W. et al. The Effectiveness of Dance Interventions to Improve Older Adults’ Health: A Systematic Literature Review. Alternative therapies in health and medicine, 2015;21(5):64–70.
  4. Santos, D. P. M. A. et al.  Effectiveness of senior dance in the health of adults and elderly people: An integrative literature review. Geriatric Nursing, 2020;41(5):589-599.

16.05.2023

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ