Bizi Takip Edin!

Hamilelikte Folik Asit Neden İhtiyaç Duyulan Bir Vitamindir?

Folik asit DNA sentezinde gerekli olduğu için hücre bölünmesinde rol oynamaktadır. Folik asit (Folat) eksikliğinde hücreler yeterli şekilde bölünemezler. Folik asit birçok yerde B12 vitamini ile birlikte görev görür. Hamilelikte sağlıklı beslenmek için folik asit ve B12 vitamini içeren besinler tüketmek büyük önem taşıyor. Peki, folik asit hangi sebzelerde bulunuyor ve hamilelikte B12 vitamini nasıl bir fayda sağlıyor?

Hamilelik sırasında takviye folik asit alımı önemlidir.

Folik asitin anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde oldukça önemli bir rolü vardır. Hamilelikte folik asit eksikliği nöral tüp defektleri başta olmak üzere çeşitli doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. Hamilelik sırasında takviye folik asit alımı, anne adayının folat düzeyini artırır. Bu nedenle hamilelik sırasında folik asitin dışarıdan takviye olarak alınması önemlidir.

Sebze ve bakliyatlar iyi birer folik asit kaynağıdır.

Folik asit besinlerde yaygın olarak bulunmasına rağmen, dünyada en sık rastlanan vitamin eksikliğidir. Karaciğer ve yumurta hariç birçok hayvansal gıda folik asitten fakir iken; brokoli, brüksel lahanası, karnıbahar, kereviz, ıspanak, marul, kuşkonmaz, bezelye, mercimek gibi sebze ve bakliyatlar folik asit oldukça bakımından zengindir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ