Bizi Takip Edin!

Hamak Yogası Hakkında Merak Edilen Her Şey

Çoğu kişi, sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmanın hayalini kurar. Hayallerine bir adım daha yaklaşmak isteyenler için son yıllarda adını sık duyduğumuz hamak yogası ideal seçenek olabilir. Siz de yeni bir yoga türüyle tanışmak istiyorsanız hamak yogasına yönelebilirsiniz. Bu konuyla ilgili soru işaretlerinden kurtulmak için hamak yogasının tüm detaylarını incelemeye ne dersiniz?

Hamak Yogası Nedir?

Tavandan sarkan özel ve esnek kumaşlı bir hamakla yapılan hamak yogası, oldukça faydalı bir spor olarak değerlendiriliyor. Vücudunuzun sağlıklı ve dinç kalmasına yardımcı olan hamak yogası, aynı zamanda ruh sağlığınızın üzerinde pozitif bir etkiye sahip. Kişilerin fiziki yapısına ve ihtiyaçlarına göre farklı seviyelerde yapılan hamak yogası sayesinde vücut dayanıklılığını güçlendirirken harika bir esnekliğe sahip olmak mümkün! 

Klasik Yoga ile Hamak Yogasının Farkı

Hamak yogası dendiğinde akla ilk gelen sorulardan biri “Klasik yogadan farkı ne?” oluyor. Bu iki spor dalının arasındaki en büyük fark, klasik yogadaki zorlayıcı hareketlerin hamağın esnek kumaşı sayesinde hamak yogasında daha rahat şekilde yapılabilmesi! Bu yüzden hamak yogası, yogaya yeni başlayanlar için daha çok tercih edilen bir seçenek olabiliyor. Ayrıca hamak yogasının esneklik kazandırma konusunda başarılı olması, omurga sorunu olanların daha hızlı rahatlamasını sağlıyor.

Hamak Yogasının Faydaları

Hamak yogasının birçok faydası bulunuyor. Bu faydaların arasından öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz: 

  • Hamak yogası, genellikle yaş kısıtlaması olmadan yapılabiliyor.
  • Kas esnekliğini ve eklem hareketliliğini artırarak vücudu dinç tutuyor. 
  • Omurganızı gelişip güçlendirirken bel ve boyun ağrılarını azaltarak duruş bozukluğu riskini önlüyor.
  • Yaşlanma karşıtı etkisiyle hücrelerinizin yenilenmesini ve kan dolaşımınızın düzene girmesini sağlıyor. 

Hamak Yogası Kimlere Önerilir? Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamak yogası, yapılan yoga hareketlerini hamak sayesinde kolaylaştırdığı için geniş bir kitle tarafından tercih edilebiliyor. Klasik yogada zorlanan fakat yogayı da bırakmak istemeyen kişiler hamak yogasına yönelebilir. Bel, boyun ve omurilik bölgelerinde ağrı hissedenler doktorlarının uygun gördüğü durumda hamak yogasına başlayabilir. 

Son derece keyifli bir aktivite olan hamak yogasını yaparken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Hamak yogasına yeni başlayanlar, mutlaka bir profesyonel gözetiminde olmalıdır. 
  • Bazı pozisyonlardan dolayı oluşabilecek mide rahatsızlıklarını önlemek için yemek tüketimini yogadan en az 1 saat önce sonlandırmanız tavsiye edilir.
  • Hamağı sıkıca kavrayabilmek için ellerinizde kayganlık olmamasına dikkat etmelisiniz.  
  • Esnek ve rahat kıyafetler giymeniz gerekir. 
  • Derse başlamadan önce küpe, bileklik ve kolye gibi aksesuarlarınızı çıkarmanız son derece önemlidir. Bu sayede aksesuarların hamağa takılma durumunu önleyebilirsiniz.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ