Yoga’nın Hem Zihinsel Hem de Fiziksel Sağlığımıza Olan 8 Faydası

Yoga özellikle son yıllarda giderek daha fazla popülerleşen bir egzersiz sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Birçok insan yogayı ilginç pozlar ve ruhsal aydınlanma ile özdeşleştirse de yoga aslında bundan çok daha fazlası! Kelime anlamı birleştirme, kontrol altına alma olan yoga; hem fiziksel hem de zihinsel olarak yapılan bir uygulama. Bu özel disiplinin en önemli amacı ise ruhu serbest bırakmak ve ruhsal dengeye ulaşmak. Kısaca toparlamak gerekirse yoga hem aklımızı hem ruhumuzu hem de bedenimizi dengede tutarak kontrol etmeyi hedefliyor. Dolayısıyla yoganın zihinsel ve fiziksel sağlığımıza birçok faydası olabileceğini tahmin etmek zor değil. Peki o faydalar neler? İşte yoganın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza olan 8 faydası.

 

  1. Nefes kontrolü sağlar

düzenli egzersiz

Yoga yaparken normalde olduğundan daha yoğun bir şekilde nefes alırsınız. Bu nedenle nefes kontrolü sağlaması ve akciğer sağlığını koruması yoganın faydaları arasında ilk sıralarda gelir. Yoga yapmak akciğer fonksiyonlarını geliştirir ve kaliteli bir şekilde nefes almanıza yardımcı olur. Ayrıca burundan nefes almayı öğrettiği için nefes darlığı, astım gibi solunum rahatsızlıklarının etkilerini de en aza indirir.

 

  1. Vücudunu güçlendirir

Bazı yoga türleri, dengenizi geliştirmeye yöneliktir ve bunu yaparken kaslarınızı da etkili şekilde çalıştırır. Bu sayede fiziksel olarak hem daha güçlü hem de daha fit bir hale gelirsiniz. Yoganın vücudunuza güç ve esneklik kazandırması, daha sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmanızı sağlar ve stres, duruş bozuklukları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

 

  1. Ruh sağlığını destekler

düzenli egzersiz yapın

Yoganın beyin için de faydalı olduğu yapılan pek çok araştırmayla desteklenmiş bir söylemdir. Araştırmalar yoga yapan kişilerin beyinlerinde olumlu değişikler meydana geldiğini söylemektedir. Bunun yanı sıra yoga o anı yaşamayı ve içinde bulunduğunuz şartları kabullenmeyi teşvik ettiği için farkındalık kazanarak ruhsal dengeyi bulmanıza da yardımcı olur. Tüm bu olumlu etkiler ise depresyon, panik atak, kaygı bozukluğu gibi psikolojik problemlere karşı bir kalkan görevi görür.

 

  1. Kalp sağlığını korur

Yoganın faydaları üzerine yapılan araştırmalar yoganın kan basıncını düzenlediğini ve kötü kolesterolü düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Tüm bu etkiler ise kalp sağlığını korumak için çok önemlidir Dolayısıyla yoganın kalp sağlığını korumaya ciddi şekilde yardımcı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

 

  1. Kilo vermeye yardımcı olur

yoga

Yoga gerek duruşları gerekse nefes antrenmanları ile farkındalığınızı arttırmayı hedefler. Yoga ile kazandığınız farkındalık sadece zihinsel değil fizikseldir de. Yoga yaparken daha önce hiç hissetmediğiniz kasların aktif hale geldiklerini hissedebilirsiniz. Bu da bedeninizle yeni bir bağ kurmanızı sağlar. Yoganın size kazandırdığı farkındalığın bir sonucu olarak ise beslenmenize, bedeninize daha özenli davranmanız kaçınılmazdır. Bu nedenle eğer kilo vermeyi istiyor ancak o gücü bir türlü kendinizde bulamıyorsanız yogadan yardım almayı düşünebilirsiniz.

 

  1. Uyku kalitesini arttırır

Yoga hem zihinsel hem de bedensel olarak sizi rahatlatacağı ve stresten uzaklaştıracağı için uyku kalitenizin artmasına da yardımcı olur. Ayrıca birçok araştırma düzenli yoga yapmanın uyku kalitesini arttırdığını ve uykusuzluk problemini ortadan kaldırdığını söylemektedir. Yoga sayesinde yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuzluklardan uzaklaşabilir, geceleri daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz.

 

  1. Bağışıklık sistemi sağlığını destekler

Norveç’te yapılan bir grup araştırma, yoga egzersizlerinin bağışıklık sistemi ve hücre sağlığını desteklediğini göstermektedir. Zihinsel ve fiziksel açıdan bağışıklık sistemi sağlığını destekleyen yoga, doğru bir şekilde nefes almayı sağladığı için genel sağlık üzerinde de birçok olumlu etkiye sahiptir.

 

  1. Sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını destekler

Yoga zihinsel tarafının yanı sıra fiziksel egzersizlerden oluşan bir disiplin olduğu için bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır ve bağırsak fonksiyonlarının etkin hale gelmesini sağlar. Bu nedenle ülser, hassas bağırsak sendromu, kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri ile mücadele etmeye yardımcı olur; kolon kanseri riskini azaltır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye