Bizi Takip Edin!

Düzenli Uykunun Hayatınıza Sağlayacağı Faydalar

Düzenli Uykunun Hayatınıza Sağlayacağı Faydalar

Hayatımızın neredeyse üçte birini uykuya ayırıyoruz. Hatta ayırmak zorundayız da diyebiliriz. Çünkü uyku, beyin ve vücut sağlığı için önemli bir ihtiyaç. Uyku esnasında, bütün vücudumuz dinlenme moduna geçerken beynimiz aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Peki, beyin bu süreçte ne yapıyor? Gün içerisinde öğrendiğiniz bütün bilgileri sınıflandırıyor ve arşivliyor. Elbette düzenli uykunun faydaları bununla da sınırlı değil. İşte düzenli ve kaliteli bir uykunun önemli faydaları:

Düzenli ve Kaliteli Uyku Ömrü Uzatıyor

Burada bahsedilen kalite, gece uykusunun iyi bir şekilde alınmasıdır. Gece uykusu sırasında vücudumuzun birçok hormon salgıladığı neyse ki artık iyi biliniyor. Ve bu hormonlar vücudumuza büyüme, gelişme gibi birçok fayda sağlıyor. Ayrıca Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bir konuşmasında gece uykusu üzerine bir araştırma yapıldığından bahsediyor. Bu araştırmaya göre gece uykusu alamayanların ömürlerinin daha kısa olduğunun tespit edildiğini de ekliyor.

Düzenli Uyku Vücutta Biriken Toksinleri Atıyor

Günlük yaşamın hareketliliğine rağmen birçok işinizi hareketsiz bir ortamda yapıyor olabilirsiniz. Üstüne bir de olumsuz çevre koşulları düşünüldüğünde vücudunuzda birçok zararlı maddenin birikmesi kaçınılmaz olur. Ayrıca bu olumsuz durumlardan etkilenen beden, kendi zararlı maddelerini yani toksinlerini de üretebilir. Bunun sonucunda kişi kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. İşte düzenli bir uyku bu zararlı bileşenleri vücuttan uzaklaştırıyor ve böylelikle kendinizi daha zinde hissetmenize yardımcı oluyor.

Günlük Yaşamın ve Stresin Oluşturduğu Tahribatı Tamir Ediyor

Günlük Yaşamın ve Stresin Oluşturduğu Tahribatı Tamir Ediyor

Günlük yaşamda karşılaşılan stres faktörleri, iç organlarınızda ve zihninizde çeşitli tahribatlara yol açar. Bu tahribatların tamiri ise gece, uyku sırasında gerçekleşir. Örneğin karaciğer ve böbrek vücutta biriken zararlı maddeleri vücuttan atar. İyi bir uyku, bu tamir etme sürecini olumlu yönde destekler.

Zihinsel Sistemlerin Düzgün Çalışmasına Yardımcı Oluyor

İnsanların uykusuz kaç gün geçirebileceklerini hiç merak ettiniz mi? Uzmanlar bu sürenin 11 gün olduğunu söylüyor. Bu süreden sonra ise birçok zihinsel sanrılar baş göstermeye, bozukluklar ortaya çıkmaya başlıyor. Elbette bunlar çok ağır sonuçlar. Daha hafifleri ise düzensiz uyku ile ortaya çıkıyor ve onlar da hayatı zindan etmeye yetiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, düzenli uyku asla hafife alınabilecek bir konu değil.

Düzenli Uyku, Uyku Bozukluğu Yaşamanızın Önüne Geçebiliyor

Uyku bozukluğunun en temel sebeplerinden biri, beyninizin ne zaman uyku sinyalini göndereceğini bilememesinden kaynaklanır. Her gün öğle vaktinde aynı saatte yemek yiyorsanız, o saat yaklaştığında kendinizi çok aç hissedersiniz ve yemek yersiniz. Yani acıktığınızın sinyalini alırsınız. Bu örnekte de olduğu gibi uyuma ve uyanma saatinizi kafanızda netleştirdiğinizde beyin bunu algılar. Bunu düzenli olarak devam ettirdiğinizde beyniniz, vücudunuza sinyal gönderir ve uyursunuz. Bu sayede de vücudunuz, melatonin hormonu gibi pek çok hormon salgılamaya başlar. Bu durum, yani beyninizin her gün aynı saatlerde uyuma sinyali göndermesi, uyku bozukluğu yaşamanızın önüne geçebilir.

Duyguları Düzenliyor

Bazı sabahlar çok huzursuz uyandığınızı ve devamında gününüzün çok da iyi geçmediğini hatırlıyor musunuz? Bu durum, gece uykunuzun kalitesinden kaynaklanıyor olabilir. İyi bir gece uykusu alamadığınız için gergin oluyorsunuz. Sonuç olarak, duygularınız bu durumdan direkt olarak etkileniyor. Hatta depresyon problemiyle karşılaşmanıza dahi neden olabiliyor. Bu nedenle de ne yazık ki stresle baş etme gücünüz azalıyor. Bu konuda Brock Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, iyi bir gece uykusu alan bireylerin stres yönetiminin daha iyi olduğunu da gözler önüne seriyor.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor

Düzensiz uyku, bağışıklık sisteminizin görevini yapamamasına, bu nedenle de zayıflamasına sebebiyet verir. Tam tersi iyi ve kaliteli bir uyku, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve bu sayede vücudunuzu hastalıklara karşı korur.(1)

Yaşam Kalitenizi İyileştirir

Düzenli bir uyku alışkanlığı, konsantrasyonunuzu arttırır. Bu sayede günlük hayattan iş yaşamınızdaki başarılarınıza kadar birçok alanda size olumlu katkı sağlar. Düzenli uyku, kendinizi zihnen ve bedenen daha zinde hissetmenize yardımcı olur. Daha da önemlisi, stresle baş etmede vücudunuza olumlu katkı sağladığı için daha mutlu bir hayatın kapılarını aralar.

 

REFERANSLAR

  1. Uyku ve bağışıklık sistemi – Zerrin Pelin
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ