Düzenli Egzersiz Yaparken Dinlenmeyi de İhmal Etmeyin!

Kaliteli bir yaşamın olmazsa olmazları birçok insan tarafından sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz olarak yorumlansa da aslında üçüncü bir öge daha vardır: Yeterli dinlenme! Genelde insanlar sağlıklı bir yaşam sürmek için nasıl beslenmeleri gerektiği ve nasıl egzersiz yapmaları gerektiğiyle ilgilenirler. Oysa dinlenme de en az bu iki şey kadar önemlidir. Ve önemi kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

dinlenme

Doğru bir antrenman programı ve doğru bir beslenme programı uygulamak, bir insanın yaşam kalitesi üzerinde ne kadar etkiliyse, doğru dinlenme de o kadar etkilidir. Bu nedenle iyi organize edilmesi gerekir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin vücudumuzda yaratacağı olumlu gelişmelerin birçoğu dinlenme sırasında gerçekleşmektedir. Antrenmanlar sırasında gerçekleşen kas hasarı dinlenme sırasında giderilir; kaslar bu süre içerisinde onarılır, yapılanır ve gelişir. Öyle ki egzersizin ardından dinlenme sırasında, vücudun yağ yakmaya devam ettiği bilinmektedir. Vücudumuz için çok önemli bir hormon olan büyüme hormonu da uyku yani dinlenme sırasında salgılanmaktadır.

 

Doğru dinlenme nasıl olur?

dinlenme önemli

Dinlenmenin sağlıklı yaşam üzerindeki etkisi bu kadar fazlayken akıllara şöyle bir sorunun gelmesi son derece doğal olacaktır: Nasıl dinlenmeliyiz? İşte doğru bir şekilde dinlenmenin püf noktaları:

  • Uyku, vücudun en iyi şekilde dinlendiği aktivitelerin başında gelir. Bu nedenle doğru saatlerde yeteri kadar uyumaya özen göstermelisiniz.
  • Nasıl ki spordan sonra dinlenmeye ihtiyaç duyuyorsanız spordan önce de dinlenmeye zaman ayırmalısınız. Bu, metabolizmanızın forma girmesi için size yardımcı olacaktır.
  • Egzersiz yapmak için günlerinizi planladığınız ve egzersize ayrı bir zaman dilimi ayırdığınız gibi dinlenme sürenizi de programlamalısınız.
  • İş, özel yaşam vb. nedenlerle gerçekten yorgun olduğunuz dönemlerde gerekirse egzersizi azaltmalı ve dinlenmeye daha fazla zaman ayırmalısınız.
  • Bedeninizi dinlendirmenin tek yolu uyumak veya hareketsiz bir şekilde uzanmak değildir. Kaslarınızın ve sindirim sisteminizin dinlenebilmesi için beslenmenize dikkat etmeli; lifli gıdalar ve yeteri kadar sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz.
  • Eğer düzenli egzersiz yapmaya yeni başladıysanız kendinize fazla yüklenmemeli ve dinlenmeye zaman ayırmayı kesinlikle unutmamalısınız. Çünkü bu gelişiminiz ve motivasyonunuz için çok önemlidir.
  • Doğru dinlenme, uygun ortam ve koşullarda mümkündür. Bu nedenle dinlenirken ortamın temiz, havadar ve konforlu olmasına özen göstermelisiniz.

 

Peki ya dinlenmezsek?

dinlenememek

Yeteri kadar dinlenmediğiniz ve yoğun bir antrenman programı uyguladığınız dönemlerde bedeniniz çok fazla yorulacaktır. Yorgun bedeni zorlamaya devam etmek ise kas ve eklem sakatlıklarına davetiye çıkarmak demektir. Bu şekilde iç organlarınıza bile zarar vermeniz mümkündür. Bedeninizi yeteri kadar dinlendirmediğinizde bu durumdan zihniniz de olumsuz yönde etkilenecektir. Yorgun bir beden ve zihin, beraberinde birçok negatif düşünce getirir. Negatif düşünceler ise zamanla strese girmenize ve hedefinizden uzaklaşmanıza neden olur. Tüm bunları kısaca toparlamak gerekirse, yeteri kadar dinlenmeyen bir vücut gelişemez, değişemez ve yenilenemez!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye