Bizi Takip Edin!

Doğum Sonrası Vücudun Hızlı Toparlanması İçin Yapmamız Gerekenler

Hamilelik dönemi ve sonrasında anne adaylarının vücutlarında pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bu dönemde kadın bedenindeki en belirgin fiziksel değişiklik kilo alımıdır. Dolayısıyla anne olan tüm kadınların ortak derdi, doğumdan sonra vücutlarını hızlıca toparlamak ve eski haline döndürmektir. Hamilelikte alınan fazla kilolar, doğumdan sonra sağlıklı bir şekilde kaybedilmezse annenin sağlığını tehdit eder hale gelebilir. Dolayısıyla hamilelik döneminde olduğu gibi doğumdan sonra da kişi çeşitli sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseyerek eski formuna dönmeye çalışmalıdır. İşte doğum sonrası vücudun hızlı toparlanması için yapmanız gerekenler!

1. Hafif egzersizler yapın

Doğum şekli ne olursa olsun doğumdan sonra anne çeşitli ağrılar yaşayabilir. Bu dönemde ayrıca bağırsak problemleri ve gaz şikayetleri oluşabilir. Hem bu problemleri önlemek hem de anne adayının hareketsiz kaldığı son aylarını telafi etmek için hafif egzersizler ile hareket yaşama dahil edilmelidir. Bunun için düzenli ve hafif yürüyüşler veya kegel egzersizleri tercih edilebilir. Egzersize başlamak, bir yandan anne adayının sağlığını geliştirirken bir yandan da form kazanma sürecini hızlandırır.

2. Lifli gıdalar tüketin

Hamilelikte ve doğum sonrasında anneler sık sık hemoroit problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Bunu önlemek ve iyileştirmek içinse taze meyve sebze tüketimi, tahıllı ürünler gibi lifli gıdalar tüketmek gerekir. Lifli gıdalar bağırsak hareketlerini düzenleyerek anne adayının sindirim sağlığını geliştirir. Bunun yanı sıra bol su tüketmek de aynı etkiyi sağlayacaktır.

3. Sağlıklı bir beslenme programı benimseyin

Doğum sonrası anneler hızlıca eski formlarına dönmek isteseler de emzirme dönemi sebebi ile diyete başlayamayabilirler. Bu nedenle bu dönemde yapılması gereken şey sağlıklı bir beslenme programı benimsemektir. Sebze, meyve, tam tahıllı besinler gibi sağlıklı gıdalar besin değeri bakımından zengin oldukları için uzun süre tokluk hissi verirler. Benzer şekilde peynir, yoğurt ve az yağlı süt ürünleri de aynı etkiye sahiptir. Siz de bu türden besinler tüketerek ideal kilonuza zaman içerisinde ulaşabilirsiniz.

4. Porsiyonlarınızı küçültün

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi anneler, doğumdan hemen sonra diyete başlayamazlar. Ancak bu hamilelik döneminde olduğu gibi her şeyden fazlaca tüketmek anlamına da gelmemelidir. Bu nedenle anne, vücudunun hızlı toparlanması için, porsiyonlarını küçültmeye başlayabilir. Günde 3 ana öğün yerine az ve sık beslenebilir, abur cuburdan uzak durarak sağlıklı yiyecekler tüketebilir.

5. Bol su tüketin

Su tüketimi sağlığımız için her dönemde gereklidir. Özellikle doğum sonrasında kilo verme sürecini hızlandırmak, sindirimi desteklemek için annenin günlük olarak tüketilmesi gereken su miktarını mutlaka tüketmesi gerekir. Bu sayede hem vücudundaki ödeme kolayca atacak hem de metabolizmasını hızlandırarak kilo verme sürecini destekleyecektir.

6. Yeteri kadar dinlenin

Vücudun kendini toparlaması için dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Doğumdan sonra anne, yeni hayatına adapte olma sürecine gireceği için bu dönem onun için yorucu geçebilir. Bu nedenle kişi kendini ne kadar iyi hissederse hissetsin, yatarak dinlenmeye özen göstermeli ve vücudunun hızlı toparlanması için yeteri kadar istirahat etmelidir.

7. Sıvı tüketiminizi arttırın

Doğumdan sonra emzirmek için anne vücudunun suya daha fazla ihtiyacı olur. Sıvı tüketimi ayrıca annenin kilo vermesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle kemik suyu, çeşitli bitki çayları gibi sağlıklı içeceklerle sıvı tüketimini arttırabilirsiniz. Kemik suyu kıkırdak, kollajen, jelatin, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir ve vücut için iyileştirici bir etkiye sahiptir. Benzer şekilde bitki çayları da doğum sonrası vücudun yenilenmesine yardımcı olabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ