Bizi Takip Edin!

Cranberry (Turna Yemişi) Ekstresi Nedir?

Cranberry (Turna Yemişi) Ekstresi Nedir

Cranberry (Vaccinium macrocarpon), içeriğinde biyoaktif bileşenler bulunan, antioksidan özelliklere sahip bir fonksiyonel gıdadır. Cranberry (Turna Yemişi) ekstresi; flavonoidlerden (polifenoller) zengindir. Flavonoidler de insan vücudunda antioksidan özellikler gösteren, serbest radikalleri etkisiz hale getiren maddelerdir. Flavonoidlerin antioksidan özelliklerinin yanında; antitümör, antiviral, antienflamatuar, antialerjik, antiaterosklerotik etkileri olduğu bilinmektedir. Böylece, Cranberry (Turna Yemişi) ekstresi, içeriğiyle insan vücudunda birçok sisteme olumlu etkileri olan bir üründür.

Cranberry (Turna Yemişi) Ekstresi Faydaları Nelerdir? 

Cranberry (Turna Yemişi) Ekstresi Faydaları Nelerdir

Yapılan çalışmalarda, idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerde destek amaçlı kullanımının olumlu etkileri gözlenmiştir.

Örneğin, Cranberry (Turna Yemişi) tüketiminin, kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu oluşumunu ve şiddetini azaltmada ve hastalık yapıcı bakterilerin idrar yollarına yapışmasını önlemede destek olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

İdrar yolu enfeksiyonu insanlarda gözlenen en yaygın enfeksiyondur ve dünya çapında yılda 150 milyon insanı etkilemektedir. Genellikle genç, cinsel açıdan aktif kadınları etkilemekte ve kadınların %50-60’ı yaşamları boyunca en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu bildirmektedir. Yaklaşık 3 kadından 1’i 24 yaşından önce antibiyotik tedavisi gerektiren en az bir idrar yolu enfeksiyonu atağı yaşamaktadır.

Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının sık görülme sebepleri arasında kadın üriner sistem anatomisi, menapoz, doğum kontrol için kullanılan cihazları sıralayabiliriz:

  • Kadın anatomisi: Kadınların üretraları erkeklerden daha kısadır, bu da bakterilerin mesaneye ulaşmak için kat etmesi gereken mesafeyi kısaltır.
  • Menopozdan sonra, dolaşımdaki östrojendeki düşüş, idrar yollarında sizi enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getiren değişikliklere neden olur.
  • Bazı doğum kontrol türleri: Doğum kontrolü için diyafram kullanan kadınlar ve sperm öldürücü ajanlar kullanan kadınlar daha yüksek risk altında olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarına doğal destek amaçlı cranberry’den elde edilen ürünlerin alınmasının önemi yapılan klinik çalışmalarda vurgulanmaktadır.

Cranberry bir gıda takviyesidir. Semptomlarınız mevcutsa hekime danışınız.

Referanslar:

  1. Sherwani SK et al. Medicinal value of Vaccinium macrocarpon (Cranberry): a mini review. World Journal of Pharmaceutical Research. 2014; 3(6): 71-79.
  2. Kahraman A et al. Flavonoidler. Kocatepe Tıp Dergisi. 2002; 3: 1-8 https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/161614 Erişim tarihi: 22.03.2022.
  3. Asma B et al. Standardised high dose versus low dose cranberry Proanthocyanidin extracts for the prevention of recurrent urinary tract infection in healthy women [PACCANN]: a double blind randomised controlled trial protocol. BMC Urology. 2018;18(1):29. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29716563/
  4. Gbinigie OA et al. Cranberry Extract for Symptoms of Acute, Uncomplicated Urinary Tract Infection: A Systematic Review. Antibiotics (Basel, Switzerland). 2020;10(1):12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33375566/
  5. González de Llano D et al.  Cranberry Polyphenols and Prevention against Urinary Tract Infections: Relevant Considerations. Molecules (Basel, Switzerland), 2020;25(15): 3523. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7436188/
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ