Bugün Farklı Bir Şey Yapın Hayatınızda Değişim Yaratmak İçin Deneyebileceğiniz Yöntemler

Bugün Farklı Bir Şey Yapın Hayatınızda Değişim Yaratmak İçin Deneyebileceğiniz Yöntemler

Bazen hayatta birtakım değişikliklere ihtiyaç duyulur. Gerçek şu ki bir şeylerin değişebilmesi için bir yerden başlama cesaretini göstermek gerekir ve her şey, o ilk adımı atmakla başlar. Bu ilk adım, büyük bir başlangıç olmak zorunda değil. Radikal değişiklikler bile bazen çok küçük adımlarla ortaya çıkar. Sonuçta hayat, seçimlerden ibaret. Bu da aslında hayatı değiştirme ve daha iyi olma gücüne sahip olduğumuz anlamına geliyor. Peki, hayatınızda değişim yaratmak için neler yapabilirsiniz? Gelin, birlikte öğrenelim!

En Temel ve En Önemli Adım: Neleri Değiştirmeniz Gerektiğini Belirleyin

Şu anki hayatınızdan memnun değilseniz öncelikle bunun altında yatan sebebi bulmanız gerekiyor. Eğer yaşamınızda nelerin değişmesi gerektiğini bilmiyorsanız değişim sürecine başlayamazsınız. Değişim sürecine başlamak zorlayıcı olabilir ama sonrasında hayatınız çok daha iyi bir hâle geleceği için süreç sancılı da olsa kararlı olmalısınız. Nelerin yolunda olmadığını kendinize sormak; olumsuzlukları kabul etmenin, anlamanın ve gelecekte bu konuda bir şeyler yapmanın ilk adımını oluşturur. Bu yüzden hayatınızda geliştirmeniz gereken alanları düşünün. Bunlar; aşk, kariyer, sağlık, sosyal hayat veya öz güven problemi olabilir. Sonrasında ise bu alanların sizin için önemine dikkat ederek onları önceliklendirebilir ve hedeflerinizi belirleyebilirsiniz.

Akıllı Hedefler Koyma: Hedeflerinizi Ulaşılabilir Hâle Getirin

Hedeflerinizi Ulaşılabilir Hâle Getirin

Geçmişte kendinize çok belirsiz veya yetersiz oldukları için ulaşılması zor hedefler koymuş ve değişim sürecinde başarısız olmuş olabilirsiniz. “SMART” hedefler oluşturmak, bu sorunların çözülmesine yardımcı olur. İster kişisel ister profesyonel hedefler belirleyin, bu yöntemi kullanmak başarıya ulaşmak için güçlü bir temel oluşturur. Aslında “SMART” hedefler koymak nispeten daha yeni bir yöntem. George T. Doran tarafından ilk kez kullanılan bu teknik, kısaca bir hedefe ulaşmada başarılı olma ihtimalini artıracak kriterler olarak tanımlanabilir. Bu kriterleri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • S (Spesific/Spesifik): Başarmak istediğiniz şeyin ne olduğundan emin olun. Bunu netliğe kavuşturmayı ilk adım olarak düşünebilirsiniz.
 • M (Measurable/Ölçülebilir): Hedefinize ulaşırken ne kadar ilerleyip ilerlemediğinizi belirleyen kriterlere sahip olmalısınız.
 • A (Achievable/Ulaşılabilir): Bu kriter, hedeflerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Koyacağınız hedeflerin ne kadar mümkün ve mantıklı olduğunu sorgulamalısınız.
 • R (Relevant/ İlgili): Hedeflerinizin, ihtiyaçlarınızla ne kadar uyumlu olduğunu tespit etmelisiniz.
 • T(Time-Bound/ Zaman Sınırlı): Son olarak da koyduğunuz hedeflerin, sahip olduğunuz zaman aralığında başarılıp başarılmayacağından emin olmalısınız.

SMART hedefler belirlemek, amaçlarınıza giden yolu planlamanızı kolaylaştırarak daha etkili bir değişim süreci geçirmenize yardımcı olabilir.

Değişim ve Hedefler İçin Alternatif bir Yöntem Daha: NLP Teknikleri ile Başarıya Ulaşın

NLP, Türkçede “sinir dili programlaması” olarak ifade ediliyor. NLP hedef belirleme metodu, hedefleri duyusal açıdan spesifik hâle getirerek değişim geçirmek için aracı görevi görüyor. NLP, şu anki hâlimizden istediğimiz duruma geçmeyi daha net düşünmenin alternatif bir yolu. İstediğiniz hedefe ulaşırken kendinizi doğru bir şekilde ifade etmenize yardım ediyor. Bunun da birkaç temel yolu var:

 • Hedeflerinizi olumlu terimlerle ifade edin: Öncelikle şu anki durumunuzu tanımlamanız gerekiyor. Daha sonrasında bunu gelecekteki arzu ettiğiniz hâlinizle, mutlaka olumlu ifadeler kullanarak karşılaştırmalısınız. Örneğin hedefinizi “Daha az geç kalacağım.” diyerek ifade etmek yerine “Daha dakik biri olacağım.” şeklinde dile getirebilirsiniz.
 • Yeteneklerinize ve imkânlarınıza odaklanın: Hedeflerinizin kendi başınıza başarabileceğiniz şeyler olmasına dikkat etmelisiniz. Değişim sürecinde her şey sizin kontrolünüzde olmalı ve başkalarına bağımlı hiçbir unsur bulunmamalı.
 • Ekolojik uyuma dikkat edin: Hedeflerinizin hayatınızın her alanıyla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Kendinize şu soruları sorun: Hedefleriniz, sağlığınızı ve ilişkilerinizi nasıl etkileyecek? Kişisel prensiplerinize uygun mu? Benliğinizin ve iç duyumlarınızın bu sorulara nasıl yanıt verdiğine odaklanın.

NLP yöntemleri, hayatta gerçekten ne istediğinizi bulma ve değişim sürecinde size eşlik etme konusunda biçilmiş kaftan olabilir.

Etkili Zaman Yönetimi Yapmayı Öğrenin

Etkili Zaman Yönetimi Yapmayı Öğrenin

Zamanı etkili bir şekilde yönetebilmek, verimliliği artırmak için en önemli faktörlerden biri. Zaman yönetiminin amacı, tamamen odaklanmayı teşvik etmek ve verimsiz vakit geçirmekten kaçınmak. Bu sayede mevcut zaman dilimini en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Bunu sağlamanıza yardım edecek temel yöntemlerden bazıları ise şunlar:

 • Yapılacaklar listesi oluşturun: Bir yapılacaklar listesi kullanarak etkinliklerinizi düzenleyebilir ve bunları makul bir süre içinde tamamlayabilirsiniz.
 • Pomodoro yönteminden faydalanın: Bu yöntem, kısa zaman dilimlerinde işinizi yapmanıza ve molalar vermenize yardımcı olur. Tekniğin temel prensibi ise 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vermek.
 • Güne erken başlayın: Erken kalkmak hem daha iyi odaklanmanıza yardımcı olur hem istediklerinizi yapabilmeniz için fazladan vakit oluşturur.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ