Bizi Takip Edin!

Bağışıklık Sisteminizin Verdiği Sinyalleri Göz Ardı Etmeyin!

Sağlıklı bir yaşam için bağışıklık sisteminizin güçlü olması çok ama çok önemlidir. Çünkü bu sistem vücudumuzun savunma mekanizmasıdır ve hayat boyu karşısına çıkan negatiflere karşı onu korumakla yükümlüdür. Ancak yetersiz beslenme, stres, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz uyku, hareketsizlik, uzun süren ilaç kullanımı gibi pek çok etken nedeniyle bağışıklık sistemimiz zarar görebilir. Bağışıklık sağlığının zarar görmesi, yani vücut direncinin düşmesi ile birlikte ise ortaya bazı belirtiler çıkabilir. Hastalıklara karşı direnç gösterebilmek için bağışıklık sisteminin verdiği sinyalleri bilmek ve geç olmadan önlem almak şarttır. Bir diğer deyişle bağışıklık sisteminin verdiği sinyalleri göz ardı etmemek gerekir! İşte bağışıklık sisteminizin zayıfladığına işaret edebilecek bazı belirtiler!

Yorgunluk

Her insan zaman zaman kendisini yorgun hissedebilir. Özellikle efor sarf edilen durumlarda yorgunluk kaçınılmazdır. Ancak efor sarf etmemenize rağmen çok yorgun hissediyorsanız bu durum bağışıklık sisteminizin zayıfladığına işaret ediyor olabilir. Sabahları yorgun uyanmak, dinlenme ile bitkinliğin geçmemesi ve çabuk yorulmak, dikkate alınması gereken belirtilerdendir.

Uçuk

Bağışıklık sisteminin zayıfladığını gösteren sinyallerden en önemlisi uçuktur. Dudaklar ile ağız çevresinde oluşan içi sıvı dolu yara kabarcıkları olarak tanımlanan uçuklar, sürekli tekrarlıyorsa, zayıf bir bağışıklığın sinyalleri olarak kabul edilebilirler. Yılda dört kereden fazla gelişen uçuklar için mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Sık yaşanan enfeksiyonlar

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan kişiler, sık sık hastalanmazlar. Bunun tam tersinde ise hem hastalıklara daha kolay yakalanılır hem de hastalıklar daha zor iyileşir. Bu nedenle eğer çok sık hastalandığınızı düşünüyorsanız, bunun bağışıklık sisteminizin verdiği bir sinyal olabileceğini göz ardı etmeyin. Sık yaşanan üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal, idrar yolu enfeksiyonları önemli sinyaller olabilirler. Böyle durumlarda mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Nedensiz ortaya çıkan ve iyileşmeyen yaralar

Ciltte ortaya çıkan nedensiz yaralar ve bu yaraların geç iyileşmesi, tekrar eden mantar enfeksiyonları zayıf bir bağışıklığın sinyalleri olabilir. Önemsenmeyen sivilceler, mantarlar, saç derisinin pullanıp dökülmesi de bu belirtiler arasındadır. Böyle durumlarda mutlaka ihmal edilmeden doktora gidilmeli, bağışıklık sistemi taraması yaptırılmalıdır.

 Aft, pamukçuk gibi ağız yaraları

Ağız içerisinde ağrılı, ortası beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösteren aftlar yılda dört kereden fazla ortaya çıkarsa bağışıklık sisteminin verdiği sinyaller olarak değerlendirilebilir. Bu tür ağız yaralarına sebep olan mantarlar, zamanla vücuda yerleşerek bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebebiyet verebilirler. Öyle ki kanser gelişimine katkıda bulundukları bile iddia edilmektedir! Bu nedenle hafife alınmamalı ve mutlaka bir hekime başvurularak tedavi edilmelidir.

Bu hatalara dikkat!

  • Yetersiz ve dengesiz beslenme bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu nedenle yeterli, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslendiğinizden emin olmanız gerekir.
  • Aşırı kilolu olmak ve aşırı zayıf olmak bağışıklığı baskılayabilen durumlardır. Bu nedenle ideal kiloda bulunmaya özen gösterilmelidir.
  • Vitamin eksiklikleri bağışıklık sağlığını zayıflatabilir. Bu nedenle düzenli doktor kontrolünden geçilmeli ve vitaminler bakımından zengin sebze ve meyvelerle beslenilmelidir.
  • Alkol, sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı bağışıklık sistemi sağlığına zarar verebilir.
  • Radyasyona maruz kalmak, probiyotik eksikliği, yeteri kadar uyumamak ve dinlenmemek, aşırı stres, sık antibiyotik kullanımı da bağışıklığı zayıflatabilecek nedenler arasında sayılabilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ