Bizi Takip Edin!

Antrenman Performansını Artıran En İyi Besinler

Düzenli olarak egzersiz yapmak kilo kontrolüne, kas ve kemiklerin güçlendirilmesine yardımcı olarak genel sağlığınızı destekler. Ancak sporda daha etkili sonuçlar alabilmek için egzersizlerin yanı sıra sağlıklı beslenme de bir o kadar önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacına uygun besinleri tüketerek egzersiz performansınızı artırabilirsiniz. Antrenman performansını artıran en iyi besinleri sizin için derledik.

Antrenman Yaparken Tüketebileceğiniz Faydalı Besinler

Gün içerisinde öğünlerinize enerji sağlayan bazı faydalı besinleri ilave ederek antrenmanlarınızdan daha hızlı ve etkili sonuç alabilirsiniz.

Protein Tüketimini Artırın

Hem kas gelişimini desteklemek hem vücuda enerji sağlayabilmek için protein ağırlıklı besinleri tüketmek faydalıdır. Örneğin protein ve kalsiyum kaynağı olan yumurta B1, B2, B6 ve B12 vitaminlerini de içerir. Bu vitaminler vücuda doğal enerji sağladığından antrenman performansınızın artmasına yardımcı olabilir.

Besin Değeri Yüksek Kuru Yemişleri Beslenmenize Dahil Edin

Sağlıklı yağ, protein, lif ve karbonhidrat açısından zengin olan kuru yemişler sporcuların sıkça tükettiği sağlıklı yiyecekler arasındadır. Özellikle spor öncesi ya da uzun süreli egzersizler sırasında fıstık ezmesi tüketmek size uzun süreli enerji sağlamaya ve antrenman performansınızı artırmaya yardımcı olur. Ayrıca bazı kuru yemişler vücutta iştahı kontrol eden hormonları düzenleyerek gıda tüketiminin ve vücut kütlenizin azalmasına da yardımcı olur.

Öğünlerinize Meyve Ekleyin

Sağladığı enerji ve içeriğindeki mineraller, meyveleri sporcular için vazgeçilmez kılıyor. Spor öncesi tüketeceğiniz lif kaynağı bir porsiyon meyve sizi tok tutarken kan şekerinde ani dalgalanmalara engel olabilir. Yoğun antrenmanlar sonrasında oluşabilecek yanma hissini azaltmaya, kas ağrılarını hafifletmeye ve kas tahribatını önlemeye yardımcı olan meyveleri dengeli şekilde tüketmeye özen gösterin.

Kas Kütlenizi Korumaya Yardımcı Olması İçin Karbonhidrat Tüketin

Antrenman performansınızı olumlu etkileyen karbonhidrat bakımından zengin besinler, yoğun antrenmanlarda başvurabileceğiniz en iyi enerji kaynakları arasındadır. Tahıllarla ve baklagillerle sağlıklı karbonhidrat alımını artırmak günlük enerji ihtiyacınızı karşılayarak kas kütlenizi korumanıza yardımcı olabilir.

Sporcular İçin Beslenme Önerileri

Düzenli egzersiz yapan kişilerin gün içerisinde tükettikleri gıdalara dikkat etmeleri ve yeterince su içmeye özen göstermeleri oldukça önemlidir.

Egzersiz yapanlar için faydalı olabilecek bazı beslenme önerilerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kahvaltıda bol yeşillik, protein ve sağlıklı karbonhidrattan oluşan dengeli bir öğün hazırlayabilir, spor öncesi enerji depolarınızı doldurabilirsiniz.
  • Egzersiz sırasında vücut hızla su kaybettiğinden performansınız azalabilir. Bu nedenle gün içinde yeterince su tüketmek oldukça önemlidir. Bir insanın günlük su ihtiyacı ortalama 2 ile 4 litre arasında değişirken sporcular için gereken miktar daha fazla olabilir.
  • Proteinler hem antrenman performansınızı arttıran hem kas kütlelerinin korunmasına yardımcı olan besinlerdir. Spor öncesi ve sonrası yeterli miktarda et ve süt ürünü tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ