Yaz Mevsiminde Bağışıklık Sistemimizi Korumanın Önemi

Mevsimsel değişimler ve yüksek sıcaklıklar bedenimizi olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle yaşlılar, çocuklar, hamileler ve kronik hastalıkları olan kişiler bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için bu değişimlerden daha fazla etkilenebilirler. Bu nedenle mevsim geçişlerinde ve özellikle de yüksek sıcaklıklarla geçen yaz mevsiminde bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek daha fazla önem kazanır. Vücudumuz ani sıcaklık değişikliklerine hemen uyum sağlayamayabilir ve buna bağlı olarak strese girebilir. Tüm bunlar ise bağışıklık sistemi sağlığının zayıflamasına neden olan şeylerdir.

yaz aylarında bağışıklık sistemi

Yaz mevsiminde yüksek sıcaklıklar nedeniyle en fazla risk altındakiler tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişilerdir. Kronik hastalıkları olan kişilerin yaz aylarında kontrollerini aksatmamaları, sağlıklı beslenmeleri ve bol su tüketmeleri çok ama çok önemlidir. Elbette yaz mevsimindeki ısı değişimlerine vücudun uyum sağlamasına yardımcı olabilmek adına her insanın beslenme konusunda daha özenli olması gerekir. Başta bol su tüketerek; sonra öğün atlamayarak, bolca taze meyve ve sebze tüketerek, öğünlerde dost bakteriler içeren besinlere yer vererek siz de yaz aylarında bağışıklık sistemi sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Yaz mevsiminde beslenme konusunun daha fazla önem kazanmasının nedenlerini detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. İşte bu konu, bağışıklık sistemi sağlığı için olduğu kadar sindirim sistemi sağlığı için de önemli. Çünkü yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte beslenme alışkanlıklarımız da büyük ölçüde değişir. Yüksek sıcaklıklar ve beslenme alışkanlıklarımızdaki değişim ise baş dönmesi, bulantı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında sağlıklı ve dengeli beslenerek sindirim sistemi sağlığı da gözetilmeli ve desteklenmelidir.

Probiyotiklerden Yardım Alabilirsiniz

probiyotik takviyesi

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi yaz mevsiminde sağlıklı beslenme konusunda dost bakteriler olan probiyotiklerden yardım alınabilir. Bağırsaklarımızda yaşayan bu canlı bakteriler sindirim sistemi sağlığının düzenlenmesine ve bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesine yardımcı olurlar. Vücudumuzda her ne kadar var doğduğumuz andan itibaren var olsalar da çevresel faktörler, kötü beslenme, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle dost bakterilerin sayıları azalabilir. Bu nedenle probiyotik takviyelerine başvurmak bağırsak florası dengesini sağlamak ve korumak için etkili bir yöntemdir.

Probiyotikler vücudumuz için yararlı olan canlı dost bakterilerdir. Önemli olan bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi de o kadar desteklenmiş olur.

Yaz mevsiminde bağışıklık sisteminizi güçlendirici öneriler

dengeli beslenin

Peki yaz mevsiminde bağışıklık sistemi sağlığını desteklemek için başka neler yapılabilir? İşte yaz aylarında uygulayabileceğiniz bazı sağlıklı öneriler.

  • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Öğün atlamayın ve öğünlerinizde mutlaka bitkisel kaynaklı gıdalara ağırlık verin.
  • Hayvansal gıda ve yağları sınırlı şekilde tüketin. Çünkü bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin en çok bitkisel kaynaklara ihtiyacı vardır.
  • Bolca taze meyve ve sebze tüketin. Taze meyve ve sebzeler, içeriklerinde bağışıklık sisteminizi destekleyecek pek çok yararlı madde (vitamin, antioksidan vb.) içerirler.
  • Çok fazla baharatlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterin.
  • Gün içerisinde mutlaka 2- 2,5 litre su tüketin.
  • Vücudunuzun su ihtiyacını karşılayan yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
  • Kilonuzu koruyun. Aşırı kilo sağlığınızı olumsuz yönde etkilediği gibi hızlı kilo kaybı da bağışıklık sistemi sağlığınızın zayıflamasına neden olabilir.
  • Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz yapmak başta sindirim sistemi sağlığı olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığı ve zihinsel sağlığınızı da olumlu yönde etkiler.
  • Probiyotik açısından zengin beslenin. Dost bakterilerin bağışıklık sistemi sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini göz ardı etmeyin.
  • Sigara, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Bu tarz alışkanlıklar başta karaciğeri yorar; daha sonra ise bağırsak florası dengesinin bozulmasına yol açarak sindirim ve bağışıklık sistemlerine zarar verir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye