Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında Vitamin Eksikliği Yaşayanlara Öneriler

Mevsim değişikliklerinde bağışıklık sistemi sağlığını daha fazla desteklemek gerekir. Çünkü bu geçiş dönemlerinde vücudumuzda da bazı değişiklikler meydana gelir. Bahar aylarında nasıl ki yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa yaz aylarında da bedenimiz yüksek sıcaklıklarla mücadele eder. Vücudumuz aşırı sıcaklara uyum sağlama çabası içerisine girdiğinde ise enerjiye daha fazla ihtiyaç duyduğu için metabolizma daha hızlı çalışır ve sonuçta çeşitli vitamin eksiklikleri ortaya çıkabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınlarının hücrelere zarar vermesi de vitamin eksiklerine sebep olabilir.

Vitaminler, genel sağlığımız açısından çok önemlidirler. Vücudumuzu toksinlerden arındıran, bağışıklık sistemi sağlığını destekleyen vitaminlerin eksikliğinde yorgunluk, halsizlik, sürekli uyku hali gibi istenmeyen belirtiler oluşabileceği gibi daha ciddi sağlık sorunları da gelişebilir. Peki yaz aylarında vitamin eksikliği yaşayanlar genel sağlıkları için ne şekilde hareket etmelidir? İşte yaz aylarında vitamin eksikliği yaşayanlara özel bazı sağlık önerileri!

 

D vitamini depolamak için güneşten yararlanın

D vitamini, bazı besinlerden elde edilse de sentezlenebilmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç vardır. Kış aylarında bu sebeple birçok kişi D vitamini eksikliği yaşar. Bu eksiklik eğer yaz aylarında da telafi edilemezse ortaya çeşitli sağlık sorunları çıkabilir. Bu nedenle yaz aylarında açık renk ve kapalı olmayan giysiler giymeli, kısa aralıklarla belli saatlerde güneş ışınlarından faydalanmalıyız. D vitamini eksikliğinin halsizlik, kas ve kemik ağrıları gibi istenmeyen belirtilere neden olabileceğini unutmamalıyız.

 

Turuncu meyve ve sebzeler tüketin

A vitamini, güneşe karşı önemli bir koruyucudur. Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildimizin zarar görmesini engeller. Bu nedenle yaz aylarında bu vitaminin eksikliği oluşabilmekte ve vücudumuz bu vitamine daha fazla ihtiyaç duymaktadır. A vitamini bakımından zengin besinler ise turuncu meyve ve sebzeler, kırmızı et, balık, yumurta, domates, sakatatlar olarak sıralanabilir.

 

Yağlı tohumlar tüketin

E vitamini, vücudumuza zarar verebilecek serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca cilt, saç ve damar sağlığı için de son derece önemlidir. Öyle ki güneş kremlerinin çoğunda E vitamini katkısı olduğunu görürüz. Bu nedenle yaz aylarında bu önemli vitaminin eksikliğinin yaşanmaması için fındık, fıstık, ay çekirdeği, badem gibi yağlı tohumları, zeytinyağı gibi bitkisel yağları, zeytin, avokado, kuşkonmaz, kırmızı biber gibi E vitamini zengini besinleri tüketmek gerekir.

 

Mevsim sebze, meyveleri ve kurubaklagiller tüketin

C vitamini yaz aylarında güneşin zararlı etkilerini azaltır ve bağışıklık sistemi sağlığını destekler. Bunun yanı sıra C vitamini ve B1 vitamini yaz aylarında eksikliği daha fazla hissedilen vitaminlerdir. Bu nedenle yaz aylarında çilek, domates, limon, kivi, kırmızı biber, turunçgiller, kavun, karpuz gibi C vitamini bakımından zengin besinleri ve tam tahıllı gevrekler, çavdar, buğday tohumu, fasulye, kuşkonmaz, patates, mantar, marul, ıspanak, ton balığı, balık, kuruyemişler, bezelye, ayçiçeği tohumu, domates, brüksel lahanası ve patlıcan gibi B1 vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek gerekir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ