Sindirim ve Bağışıklık Sisteminizi Soğuk Havalara Hazırlayın!

Soğuk havalarda bağışıklık ve sindirim sistemi

Havaların soğuması ile birlikte beslenme alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. Mevsim geçişlerinde değişen yaşam alışkanlıkları sebebiyle sindirim ve bağışıklık sistemini desteklemek şart! Çünkü vücudumuz bu değişikliklere adapte olmaya çalışırken yorgun düşebilir ve bunun sonucu olarak bağışıklık sistemi sağlığı zayıflayabilir. Peki, sindirim ve bağışıklık sistemimizi soğuk havalara nasıl hazırlamalıyız? İşte soğuk havaları sağlıkla karşılamanızı sağlayacak bazı öneriler!

 

C vitamini

C vitamini

Sonbaharın gelişiyle birlikte grip, nezle gibi salgın hastalıklar daha yaygın bir şekilde görülmeye başladı. Bu türden hastalıklardan korunmak içinse bağışıklık sisteminin en büyük destekçisi C vitamini ihtiyacının karşılanması son derece önemli! Bu nedenle beslenme düzenine C vitamini bakımından zengin portakal, kırmızı biber, ananas, kivi, karalahana, brokoli, alabaş turşu gibi besinleri eklemekte fayda var.

 

Yaşam kaynağı su!

Su tüketimi

Havaların soğuması, birçok insan için daha az su tüketmek demek! Çünkü her ne kadar yaz aylarında bolca su tüketme eğiliminde olsak da serin havalarda vücudumuzun bu önemli ihtiyacını ihmal edebiliyoruz. Üstelik mevsim geçişlerinde suya her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var! Özellikle kışa geçiş dönemlerinde vücut ödem tutmaya daha yatkın olabilir. Su tüketimi ise başta sindirim sağlığı olmak üzere bağışıklık sistemi sağlığı için çok önemlidir. Bu sebeple bedeninizi soğuk havalara hazırlamak için siz de günlük tüketilmesi gereken su miktarını tüketmeye özen göstermelisiniz.

 

Yeterli ve dengeli beslenme

Beslenme başta sindirim sistemi olmak üzere vücudumuzdaki tüm sistemler için son derece önemlidir. Sağlıklı bir kış geçirebilmek içinse beslenme konusunda özenli olmak gerekir. Günde 3 ana, 3 ara öğün olacak şekilde, sağlıklı besinlerden oluşan bir diyet benimsemek, sindirim sisteminin eksiksiz çalışmasına, bağışıklık sistemininse desteklenmesine yardımcı olur. Bu nedenle siz de beslenmenize gereken özeni göstermeli; yeterli posa, vitamin ve mineral alabilmek için sağlıklı sebze ve meyveler tüketmelisiniz.

 

İdeal kilo

İdeal kilo

Havaların soğuması sadece beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmez, aynı zamanda daha hareketsiz bir yaşam stili benimsememize de neden olabilir. Hareketsiz yaşam ve kötü beslenme ile birlikte alınan fazla kilolar ise sağlığımızın önündeki en büyük tehditlerden biridir. Çünkü fazla kilo önce sindirim sağlığını, daha sonra bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek vücudu hastalıklara karşı daha açık bir hale getirebilir. Bu nedenle soğuk havaları sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için ideal kilonun korunmasına özen gösterilmelidir.

 

Antioksidan kaynakları

Soğuk havalarda vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması için meyve ve sebzelerin önemi büyüktür. A, C, E vitaminleri aynı zamanda antioksidan özellik gösteren bazı bitkisel kimyasalların önemli kaynaklarıdır. Bu nedenle beslenme düzenine bu türden besinler ekleyerek sindirim ve bağışıklığı sistemi desteklenmelidir. Antioksidan kaynağı besinlere koyu yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve mor sebzeler; ıspanak, karalahana, brokoli, pazı, roka, turp, şalgam, pancar, kereviz, havuç, limon, portakal gibi besinler örnek verilebilir.

 

E vitamini!

E vitamini, vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına ve olumsuz maddelerin etkilerinin azaltılmasına yardımcı olur. E vitamini bakımından zengin besinler ayrıca sindirim sistemi için de son derece yararlıdır. Bu nedenle sağlıklı bir kış geçirmek için badem, soya yağı, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, kuru baklagiller beslenme düzenine dahil edilmelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.