Bizi Takip Edin!

Osteoartrit Nedir?

Osteoartrit, yüksek prevalansı ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle orta yaşlı ve yaşlı popülasyondaki ana sağlık sorunlarından biridir. Patolojik değişiklikler eklemlerin kıkırdağında, özellikle diz, kalça ve omur gibi yük taşıyan eklemlerde başlamaktadır.

Osteoartritin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

  • Ağrı: Etkilenen eklemler hareket sırasında veya sonrasında zarar görebilir.
  • Sertlik: Eklem sertliği en çok sabah uyandıktan sonra veya hareketsiz kaldıktan sonra fark edilebilir.
  • Hassasiyet: Ekleminize veya yakınına hafif basınç uyguladığınızda ekleminiz hassas hissedebilir.
  • Esneklik kaybı
  • Şişme: Bunun nedeni eklem çevresindeki yumuşak doku iltihabı olabilir.

Glukazomin Nedir?

Glukozamin, eklem kıkırdağının biyolojik bir bileşenidir ve ABD, Avrupa ve Asya ülkelerinde kondroitin sülfat ile birlikte diz osteoartriti için bir destek olarak kabul edilmiştir. Vücutta bulunan doğal bir madde olan glukozamin, glukoz ve glutamin kombinasyonu ile oluşur.

Glukozamin ve Eklem Sağlığı

Öncelikle kıkırdakta bulunur ve eklem sağlığında ve esnekliğinde önemli bir rol oynar. Eklem kıkırdağı, protein molekülleri içerir ve bu proteinler, kıkırdağın “temel maddesi” olarak bilinen şeyi oluşturur.

Glukazomin Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Birçok araştırmacı, eklem kıkırdağının sürekli olarak kendini yenilediğine inanır; öyle ki eski veya hasarlı kıkırdak bozulunca yerine yeni sağlıklı kıkırdak gelir. Yapılan çalışmalarda glukozaminin, kıkırdağı yenilediği ve bazı anti-inflamatuar etkileri olduğu gösterilmiştir.

Glukozamin, kıkırdak yıkımını önleyerek, eklemin iltihaplanmasını ve oksidatif stresini azaltarak eklem yapısı üzerinde faydalı etkileri olan ve eklem sağlığını destekleyen bir ajandır. Bu nedenle glukozamin, kıkırdak matrisinin yapı taşı olarak işlev görür ve eklem sağlığını geliştirmede çok yönlü rollere sahiptir.

Glukozamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Glukozamin, sağlıklı kıkırdakta (eklemleri yastıklayan sert dokuda) ve özellikle eklemlerin etrafındaki sıvıda bulunan doğal bir bileşiktir. Diyet takviyeleri için glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarının (karides, ıstakoz ve yengeç gibi) kabuklarından elde edilir veya bir laboratuvar ortamında sentetik olarak yapılır. Kabuklu deniz hayvanlarının kabukları dışında hiçbir doğal glukozamin gıda kaynağı yoktur.

Referanslar:

  1. Braham R et al. The effect of glucosamine supplementation on people experiencing regular knee pain. British journal of sports medicine, 2003;37(1):45-49.
  2. Ogata T et al. Effects of glucosamine in patients with osteoarthritis of the knee: a systematic review and meta-analysis. Clinical Rheumatology, 2018;37(9):2479-2487.
  3. Al-Saadi HM et al. Multifaceted protective role of glucosamine against osteoarthritis: review of its molecular mechanisms. Scientia Pharmaceutica, 2019;87(4), 34.
  4. Mayo Clinic. Osteoarthritis. Erişim adresi: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/symptoms-causes/syc-20351925 Erişim tarihi: 09.10.2022.

10.10.2022

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ