Bizi Takip Edin!

Okul Alışverişi Yapacaklara Özel Öneriler

Okul Alışverişi Yapacaklara Özel Öneriler

Uzun bir tatilinin ardından okula dönüş zamanı geldi çattı. Okullar 12 Eylül’de açılıyor ve çocuklar için bir eğitim öğretim dönemi daha başlıyor. Bu da tatlı heyecanlar ve hazırlıklar demek! Tam da bu sebeple okul alışverişinizi daha kolay kılacak ipuçlarını bir araya getirdik. İşte, okul alışverişini kolaylaştıran tüyolar!

Okula Başlayanlar için Kırtasiye Alışveriş Listesi

Öncelikle çocuğunuz için bir ihtiyaç listesi belirlemelisiniz. Böylece kendinize bir yol haritası çizmiş olursunuz. Peki, bu listede neler yer almalı?

  • Her yaş grubu çocuğun olmazsa olmazı okul çantası, alışveriş listesinin başında geliyor. Hem çocuğunuzun hoşuna gidecek hem ergonomik tasarımıyla konfor sunacak bir sırt çantası seçmeniz gerekiyor.
  • Anaokuluna giden çocuklarınız için beslenme çantası, renkli kalemler, pastel boyalar, suluk, boyama kitapları, resim defteri, kuru ve sulu boya, oyun hamuru gibi ürünler; en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. 
  • İlkokul öğrencileri için beslenme çantası, makas, kareli ve çizgili küçük boy defter, silgi, abaküs, çocuğunuzun zevkine uygun okuma kitapları, renkli kurşun kalem gibi malzemelerin çocuğunuzun çantasında olması gerekiyor.
  • Ortaokul çağına gelmiş çocuğunuzun ihtiyaç listesi biraz daha kabarık olabilir. Resim çantası, resim ürünleri (resim kağıdı, boyalar, fırçalar), pergel ve cetvel seti, tükenmez kalem, büyük boy telli defter, seviyesine uygun test kitapları gibi ürünler de öğrencilerin çantasında yer alması gereken materyaller arasında bulunuyor.
  • Sıra lise öğrencilerine geldi! Mesleğin temellerini oluşturan lise çağında ders ve test kitapları oldukça önemli. Ayrıca uçlu kalem, kaleme uygun uç, fosforlu kalem, dosya ve klasör gibi ürünleri de listenize eklemelisiniz.
  • Tüm bunların yanı sıra kalem kutusu, post-it, zımba, A4 kağıdı, mantar pano, raptiye, kalemtıraş ve sözlük gibi malzemeler; tüm okul çağındaki çocukların ihtiyaçları arasında yer alıyor.

Kırtasiye Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kırtasiye ürünleri, okul ihtiyaç listesinin başında yer alıyor. Peki, bunları seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle kokulu silgi, kokulu defter gibi koku içeren kırtasiye malzemelerinden uzak durmalısınız. Bu ürünler kimyasal içerdiğinden çocuğunuz için zararlı olabilir. Bunun yanı sıra boya ve oyun hamuru gibi ürünlerin içeriğine dikkat etmelisiniz. Üreticisi belli olan etiketli ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece ürün etiketlerini dikkatli bir şekilde inceleyebilirsiniz. İthal edilen ürünlerde CE ya da EN sertifikalarının olması gerekir. Yurt içinde üretilenlerde ise TSE ve ISO etiketi olmalı. Seçim yaparken bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız. Bütçe dostu bir alışveriş için set hâlinde satılan ürünleri alarak tasarruf edebilirsiniz. 

Okula Dönüş için Kırtasiye Alışverişi Ne Zaman Yapılmalı?

Anaokuluna ve ilkokula yeni başlayacak çocuklar, üst sınıflara göre daha fazla heyecan duyuyorlar. Çanta, su matarası ve renk renk diğer okul malzemelerine sahip olmak da onların bu heyecanını arttırıyor. Dolayısıyla onların heyecanını katlayan alışveriş sürecini en ince ayrıntısına kadar planlamalısınız. Öncelikle malzemeleri online olarak mı yoksa kırtasiyeden mi almak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer online alışverişi tercih edecekseniz kargo süresini de düşünmelisiniz. Bu yüzden okullar açılmadan en az iki hafta öncesinde siparişlerinizi vermelisiniz. Kırtasiyeden alışveriş yapacaksanız son günlerde oluşabilecek yoğunluğu hesaba katarak en az bir hafta öncesinde siparişlerinizi tamamlamalısınız.

Bazı okullar alışveriş sürecini kolaylaştırmak amacıyla ayrıntılı ihtiyaç listeleri ya da temel ihtiyaçlar dışındaki gereksinimlere özel listeler hazırlar. Sizinle böyle bir paylaşım yapılıp yapılmayacağını öğrenmek için çocuğunuzun öğretmeni ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusuysa listenin size iletilmesini bekleyebilir, alışverişinizi sonrasında tamamlayabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ