Bizi Takip Edin!

Krill Yağı Nedir? Krill Yağı Kullanmanız İçin 4 Sebep

Krill yağı, okyanuslarda yaşayan “krill” isimli deniz canlısından elde edilen bir maddedir. Krill yağında yüksek oranda omega-3 yağ asitleri bulunur; omega-3 yağ asidinin, zihinsel gelişimde, hiperlipidemide, premenstrual sendromlarda, inflamatuvar ve kardiyolojik hastalıklarda önemli olduğu bilinmektedir. Krill yağından elde edilen omega-3 yağ asitlerinin, balık yağından elde edilenlere oranla, organizmada daha fazla emilebildiği gözlemlenmiştir. Krill yağı ayrıca, astaksantin, A vitamini ve E vitamini içeren bir besin takviyesidir. Astaksantin maddesinin ise kuvvetli antioksidan özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Çalışmalar, krill yağının çeşitli sağlık yararlarına sahip olabileceğini gösteriyor.

Krill Yağı Almanız İçin 4 Sebep

1. Kalp sağlığına destek olabilir

Araştırmalar, krill yağının, total kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmada etkili olabileceğini gösteriyor. Ek olarak krill yağı, iyi kolesterol olarak bilinen HDL düzeylerini de artırabilir.

2. İnflamasyonu azaltabilir

Çalışmalar, krill yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin, kan basıncını düşürebileceğini vurguluyor.

3. Kuvvetli bir antioksidan

Krill yağının içeriğinde bulunan astaksantin maddesi, serbest radikallerin, beynimiz ve sinir sistemimiz üzerindeki olumsuz etkileriyle savaşmaya yardımcı olabilecek antioksidan etkilere sahip. Çeşitli antioksidanların oksijen radikalini absorbe etme kapasitesi karşılaştırıldığında, astaksantinin; koenzim Q10’dan (CoQ10) 34 kat, balık yağından 48 kat daha etkili olduğu bulunmuştur.

4. PMS döneminde yardımcı olabilir

Krill yağı kullanarak omega ve astaksantinin bilinen sağlık yararlarına erişilebilir.

Referanslar:

  1. ÖZÜPEK, B., & ORHAN, DD. Krill Yağı ve Sağlık Faydaları. Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 2020;10(2), 247-251.
  2. Cleveland Clinic. A Look at Krill Oil’s Benefits. Erişim Adresi: https://health.clevelandclinic.org/krill-oil-vs-fish-oil. Erişim Tarihi: 22.02.2024.

22.02.2024

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ