Bizi Takip Edin!

İş Hayatında Mutluluğu Artıracak 6 Faktör

Mutlu bir yaşam aynı zamanda verimli bir yaşam anlamına da gelmektedir. Fakat siz en verimli olmanız gereken yerde mutsuzluktan dolayı yeteri kadar performans gösteremiyor musunuz? Sürekli olarak saati kontrol ediyor veya heyecanla öğle arasını mı bekliyorsunuz? İş yerinde ertelediğiniz bazı alışkanlıklar stresi kronik hale getirebiliyor. Peki iş hayatında mutluluğunuzu pozitif yönde etkileyen faktörler neler? İşte cevapları…

Her şeyden önce sağlıklı beslenin

İş hayatınız da dahil olmak üzere yaşamınızın tüm alanlarında mutlu olmak istiyorsanız öncelikli olarak vücudunuzun yakıtını en sağlıklı şekilde vermelisiniz. Birincil adımı yeterli ve düzenli bir şekilde yerine getirmek, uygulanacak mental yaşam alışkanlıklarını oldukça kolaylaştırır. Bu doğrultuda yeterli, düzenli ve çeşitli beslenmeye özen göstermelisiniz. Fastfood tarzı gıdalardan uzak durmalısınız. Uzayan toplantılar için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmalısınız. Bunların yanı sıra son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağırsak ve beyin arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Mutluluk hormonu dediğimiz serotonin hormonu %75 oranında bağırsaklarda salgılanıyor. Durum böyle olunca sağlıklı gıdalar tüketerek bağırsaklarımıza gereken önemi vermemiz oldukça önemli bir durum oflarak önümüze çıkıyor. Bağırsaklarımızı desteklememiz için ise probiyotik bazlı gıdalar tüketebilir veya doktor onayıyla probiyotik takviyeleri kullanabilirsiniz.

Egzersizi yaşamınıza dahil edin

Vücudumuza gerekli olan yakıtı verdik, peki sırada ne var? Bütün gün oturduğumuz bir işte hareketsizlik sizin için anormal bir durum olarak görünmüyor mu? Yediklerimizin sağlıklı bir şekilde emiliminin gerçekleşmesi, fazla yağların yakılması, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi, fiziksel sağlığımızın korunması ve endorfin salınımı için egzersizi yaşamınıza dahil edin.

Fikir beyan edin

Fikir beyan etme süreci aynı zamanda bir farkındalık sürecidir. Fakat burada “Fikir beyan etmek” ve “Sürekli şikâyet etmek” arasında ince bir çizgi vardır. Mutsuzluğunuza neden olan durumları şirkete bildirmek, mutlu olmak için bir adımdır. Bu sayede kendinizde neyi değiştirmeniz gerektiğini, neleri değiştirebileceğinizi ve şirkette değişmesi gerekenleri görebilirsiniz. Belki de bu süreçte şirketin temel yapı taşlarını ve değişmesi mümkün olmayan şeylerin farkına varacaksınız ve değiştiremeyeceğiniz şeyler için mutsuz olmayacaksınız.

Araç ve amaç ilişkisi

Hayalinizdeki veya istemediğiniz bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Durum her ne olursa olsun olaya olan bakış açınız mutluluğunuzun ölçütüdür. Eğer hayatınızın işinde çalışıyorsanız ve bir mutsuzluk söz konusuysa, değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeyleri gözden geçirmenin vakti gelmiş olabilir. Eğer hayatınızın işinde çalışmıyorsanız ve asıl amacınızın farklı olduğunu düşünüyorsanız, işin bir araç olduğunu unutmayın. Sadece işinizi layıkıyla yapın, işleri zorlaştırmayın, iyi ilişkiler kurun ve kendinize keyifli bir bölge yaratın. Emin olun asıl amacınıza daha emin adımlarla ilerleyeceksiniz.

“Hayır” demeyin öğrenin

Ilımlı ve yardımsever bir insan olabilirsiniz fakat işleriniz çokken hala gelen her işe “Evet” demeye devam ediyorsanız “Mutsuz olmak istiyor musun?” sorusuna da “Evet” demiş oluyorsunuz. Unutmayın ki siz mutlu olmazsanız, iletişimde bulunduğunuz insanlar da bu iletişimden ve çalışma ortamından keyif almayacaklardır. Bu yüzden önce kendi işlerinizi bitirmeyi ve kendi sağlığınızı önemsemeyi unutmayın.

Teşekkür edin

Teşekkür etmek muhteşem bir terapi türüdür. Hiçbir neden yokken veya bir neden varken teşekkür etmek hem kendinize hem de iş arkadaşlarınıza faydadır. Teşekkür etmek iş yaşamında unuttuğumuz o ince duyguların tekrar hatırlanması ve dünyevi duyguların yersiz olduğunu anlamak için oldukça önemlidir. Bir iş arkadaşınıza yaptığı bir işten dolayı veya sadece var olduğundan dolayı teşekkür ettiğiniz zaman bir mutluluk zemini oluşturursunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ