Bizi Takip Edin!

Hamilelik Döneminde Nasıl Giyinmeliyiz? Hamilelikte Giyinme Rehberi

Gebelik sürecinde alınan kilolar doğrultusunda kıyafet tercihleri de değişir. Kıyafet tercihleri yapılırken hem anne hem de bebek sağlığı düşünülmelidir. İlk üç ay boyunca birçok anne aşırı şekilde kilo almaz. Bu yüzden aşırı dar olmayacak şekilde eski kıyafetler rahatlıkla giyilebilir. Fakat üç ay sonrasında anne birden kilo almaya başlayabilir. Bu doğrultuda ayaklar, bacaklar, kollar, yüz, el ve karın bölgesi büyüklüğü artabilir. Bu noktadan sonra anne adayları kıyafet seçiminde hem sağlık hem de rahatlık için birtakım değişiklikler yapmalıdır. İşte hamilelik dönemi için sağlıklı giyinme rehberi.

Üç aydan sonra alışverişe çıkın

İlk üç ay birçok anne adayı aşırı şekilde kilo almamaktadır. Bu süreçte var olan kıyafetler arasından rahat ve bol seçimler yaparak süreç sağlıklı bir şekilde geçirebilir. Fakat üç aydan sonra annenin karnı büyümektedir. Bu noktadan sonra gerek hamile mağazaları gerekse bol ve rahat kıyafetlerin satıldığı mağazalardan hamileliğe uygun kıyafetler alınmalıdır.

Hamile pantolonu alırken bunlara dikkat edin

Şüphesiz hamilelik zamanında en fazla gerekli olan parçalardan bir tanesi hamile pantolonudur. Çünkü hamilelik süresince ilk olarak karın ve basenlerde kilo artışı görülmektedir. Hamile pantolonunun bel kısmının esnek ve örme kumaştan yapılmış olması oldukça önemlidir. Bu kumaş ne çok sıkı ne de çok rahat olmalıdır. Hamile pantolonun bu bölgesindeki gerginlik hem anneyi hem de bebeği rahatsız edebilir.

Kumaşların doğal olmasına özen gösterin

Kumaş seçimi hamilelik döneminde büyük önem taşımaktadır. Kimyasal içerikli kumaşların deri yoluyla vücuda zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu doğrultuda doğal kumaşlar tercih edilmelidir. Hamilelikte vücut ısısı 0,5 ile 1 derece arasında daha sıcak olur. Hamilelik süresince artan vücut ısısının göz önünde bulundurulmalı; hava alan ve vücut ısısını aşırı derecede değiştirmeyecek kumaşlardan yana seçim yapılmalıdır. Polyamid, polyester ve viskon gibi maddeler yapay kumaşlarken, pamuk, yün ve keten gibi maddeler doğaldır. Ayrıca hamilelik süresince artan deri hassasiyeti göz önünde bulundurulmalı ve tahriş yapacak kumaşlar seçilmemelidir.

Ayakkabı seçiminde rahatlığa önem verin

Hamilelik süresince karnın büyümesinden dolayı ağırlık merkezi öne kayar. Bu durum bel ağrısına sebebiyet verebilir. Bu nedenden dolayı ne aşırı topuklu ne de aşırı düz ayakkabı tercihleri yapılmalıdır. Hamilelik süresince hamileler için özel üretilen ortopedik ayakkabılar tercih edilebilir. Topuklu ayakkabılar eklem esnekliğinin artmasına ve ağırlık dengesinin değişmesine neden olabileceği unutulmamalıdır. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir başka durum ise ayakkabının doğal malzemeden yapılmış olmasıdır. Naylon gibi sentetik malzemeler ayakların hava almaması anlamını taşır. Ayrıca hamilelik süresince eğilip kalkmanın zor olacağı göz önünde bulundurulmalı; bağcıksız, çırt çırtlı ve kolay çıkartılabilen ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılar mutlaka esnek olmalıdır.

Bunlara da dikkat etmeyi unutmayın!

  • Hamileliğin ilk başında birden tüm dolabınızı doldurmayın. Firmalar tüm hamilelik süresince kullanılabilecek ürünler yaparlar.
  • İç çamaşırları sentetik olmayan pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Ayrıca iç çamaşırları vücudu aşırı sıkmamalı ve kan akışını engellememelidir.
  • Hamilelik süresince aldığınız kıyafetlerin kombin olmasına ve diğer kıyafetlerinize uymasına özen gösterin. Bu durum hem daha güzel görünmenizi sağlar hem de daha fazla para harcamanızın önünde büyük engeldir.
  • Bacak sıkan çoraplardan, çizmelerden ve dar pantolonlardan uzak durulmalıdır.
  • Yüzük, küpe, bileklik, kolye gibi aksesuarlar kullanılmadan önce alerjik reaksiyonlar ve tahriş riski göz önünde bulundurulmalıdır. Bu dönemde iyi enerjisi olan doğal taşlardan yapılmış aksesuarlar tercih edilebilir.
  • Hamilelik süresince karnın büyümesi göz önünde bulundurulmalı; göğüs altından bollaşan elbise ve tunikler gibi gün kurtarıcı seçimler yapılmalıdır.
  • Gebelik ile alınan kilolar doğum sonrasında hemen gitmeyebilir. Bu yüzden hamilelik sonrasında yaklaşık olarak 9 ay daha hamile kıyafetleri giyilebilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ