Bizi Takip Edin!

Gebelik Döneminde Güçlü Kemiklere Sahip Olmak İçin Yapmamız Gerekenler

Kemik erimesi, özellikle 30 yaşından sonra, kadınların en çok şikayet ettiği konuların başında gelir. Hem hormonal hem de fiziksel gerekçelere bağlı olarak ortaya çıkan kemik erimesini geciktirmek ve daha güçlü kemiklere sahip olmak mümkün. Özellikle gebelik sürecinde kemiklerin gücünü korumak için uzmanların verdiği tavsiyelere uymak gerekiyor. Siz de kemiklerinizi güçlü tutmanın yollarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin

Gebelik sürecinde, hamilelik dönemlerinize uygun egzersiz programları düzenleyebilirsiniz. Alanında uzman bir danışmandan destek alarak hangi hareketleri yapmanız gerektiğini öğrenebilir, bunların bebeğe ve size zarar vermemesi için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Yapacağınız aktiviteler sayesinde hem kemiklerinizi güçlendirecek hem de kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için çok önemli bir adım atmış olacaksınız.

Beslenmenize Dikkat Edin

Fosfor içeren besinler

Kemik erimesinin önüne geçmek ve kemik yoğunluğunun azalmasını engellemek için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Hamilelik sürecinde ise dengeli beslenmenin önemi bir kat daha artıyor. Çünkü kendi sağlığınıza ek olarak bebeğinizin sağlığı da söz konusu oluyor. Gebelik sürecinde kalsiyum ve fosfor açısından zengin besinleri diyet listenize ekleyin. Vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak için gerekirse uzman bir diyetisyenden destek alın. Bu sayede hem kemiklerinizi güçlendirebilir hem de bebeğinizin anne karnındaki gelişimi için önemli bir katkı sağlayabilirsiniz. Gebe kadının beslenmesi ile anne karnındaki bebeğin sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. (1)

Vitamin ve Mineral Takviyesi Alın

Bazı vitamin ve mineralleri besinlerden yeteri kadar alamayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme konusunda ipleri bazen elinizden kaçırabilirsiniz. Her iki duruma karşı takviye gıda ürünlerinden destek alabilirsiniz. Besin takviyelerinden yararlanarak vücudunuzun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayıp kemiklerinizi destekleyebilirsiniz. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde kemik sağlığı ve D vitamini destek programlarının önemi yeniden gündeme gelmiş ve birçok ülkede kadınlara özellikle hamileliklerinin son trimesterinde D vitamini verilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur (2).

Tütün Ürünleri ile Aranıza Mesafe Koyun

Sigara, nargile gibi tütün ürünleri kemiklerin zayıflamasına neden olabilir. Kemik yoğunluğunun azalmasına neden olan tütün ürünleri, kemiklerin daha zayıf ve kırılgan bir hal almasına neden oluyor. Ayrıca anne karnındaki bebeğin sigara ve nargile dumanı gibi zehirli dumanlarla etkileşime girmesi, gelecek için çok ciddi riskler teşkil ediyor. Dolayısıyla sadece kemiklerinizi güçlü tutmak için değil, aynı zamanda hem kendinizin hem de bebeğinizin zehirli dumana maruz kalmaması için de tütün ürünleri kullanmayı bırakmalısınız. Eğer tütün ürünlerini tüketmiyorsanız çevrenizde bu ürünlerin kullanılmasını engelleyebilir ya da bu ürünlerin tüketildiği yerlerden uzak durmaya çalışabilirsiniz.

Tuzu Azaltın

Tuzu azaltın

Yemeklere lezzet katan tuz, ne yazık ki, fazla kullanıldığında negatif sonuçlara sebep olabiliyor. Yapılan araştırmalar, aşırı tuz tüketimini kemik erimesine sebep olduğunu ve kemiklerin gücünü kaybetmesine neden olduğunu gözler önüne seriyor. Bu sebeple yemeklerinizde olabildiğince az miktarda tuz kullanmaya özen göstermelisiniz. Tuzlu gıdalardan da olabildiğince uzak durarak kemik sağlığınız için önemli bir adım daha atabilirsiniz.

Kolajen Desteği Alın

Vücutta en fazla bulunan protein olan kolajen, kemik sağlığı açısından oldukça önemli. C vitamini ise vücudun kolajen üretim sürecini destekler. Dolayısıyla hem kolajen içeren besinleri tüketebilir hem de C vitamini açısından zengin besin takviyeleri ve gıdalarla kemiklerinizi destekleyebilirsiniz.

İki Fincandan Fazla Kahve İçmeyin

Aşırı çay ve kahve tüketiminin kemik erimesini hızlandırdığını gösteren çok sayıda araştırma mevcut. Dolayısıyla çay ve kahve keyfine bir sınırlama getirmek gerekiyor. Uzmanlar gün içerisinde en fazla iki fincan kahve içilmesini, daha fazlasının vücuda zarar vereceğini aktarıyor. Uzun vadede kemiklerin güç kaybı yaşamasına ve erimesine sebep olan aşırı çay ve kahve tüketimi, anne karnındaki bebeğin sağlığını da tehdit edebilir. Bu sebeple hem güçlü kemikleri korumak ve desteklemek hem de yavrunuzu daha sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek için çay ve kahve tüketimine bir sınırlama getirebilirsiniz.

Uyku Düzenine Dikkat Edin

Yeterli ve düzenli bir uyku alışkanlığı edinmek hem güçlü kemiklere sahip olmak hem de genel vücut sağlığı açısından çok büyük bir öneme sahip. Hamilelik sürecinde de hem çocuğunuzun sağlığını desteklemek hem de kemiklerinizin güçlü kalmasını sağlamak için uyku düzeninizi oturtmaya özen göstermelisiniz. Düzenli uyku alışkanlığı edinerek en az 7-8 saat uyumanız gerekir. Fazla yorulduğunuz dönemlerde uyku saatini artırabilirsiniz.

 

KAYNAK:

1- Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme

2- Hollis BW, Wagner CL. Assessment of dietary vitamin D requirements during pregnancy and lactation. Am J Clin Nutr 2004;79:717-26.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ