Bizi Takip Edin!

Kendinizi Daha Mutlu Hissetmenizi Sağlayacak Farklı Bakış Açıları Kazanmanın Önemi

Yaşamdaki olayların anlamı ve değeri, aslında kişinin sahip olduğu bakış açısıyla şekillenir. Yani bir olayın iyi veya kötü, doğru veya yanlış, güzel veya çirkin olduğu; kişinin filtrelediği bakış açısı ile anlam bulur. Tıpkı aynı resme bakan birçok insanın gördüklerinden farklı anlamlar çıkarması gibi… Tüm bunlar doğrultusunda, tek bir bakış açısının tek bir boyut olduğu ve asla olayın tamamını yansıtmadığı söylenebilir. Böyle bir bakış açısı, bizi sadece sınırlı davranmaya iter. Hiçbir durum, tek bir bakış açısı ile değerlendirilemez; olaylara birçok bakış açısını değerlendirerek yaklaşmak; onu daha kapsamlı bir şekilde kavramımıza yardımcı olur. İşte hayat da böyledir; kendimizi daha mutlu hissetmek istiyorsak farklı bakış açıları kazanmaya açık olmak ve değişimi reddetmemek gerekir!

Bakış açısı kavramı hakkında

Biraz da bakış açısı kavramına değinelim… Hayata baktığımız pencereler, bakış açısı olarak tanımlanabilir. Sahip olduğumuz ve içerisinde bulunduğumuz yaşam, aslında bakış açımızın bir sonucudur. Çünkü yaşadığımız olaylara ve durumlara verdiğimiz anlamlara bağlı olarak hisseder ve davranırız. Olaylara olan bakış açımız, deneyimlerimizden etkilenir. Olayları çerçeveleme şeklimiz ise kararlarımız üzerinde etkiye sahiptir. Dolayısıyla bu çerçevenin genişlemesi, bize daha fazla seçenek sunar. Daha fazla seçenek, yani daha fazla bakış açısı bize esneklik verir. Esneklik demek, olaylara farklı açılardan bakmak ve daha fazla seçeneğe sahip olmak demektir. Bu da herhangi bir olayın sonucunu kontrol etme olasılığımızı arttırarak bizi daha güçlü kılar.

Bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz?

Farklı bakış açıları kazanmak ve olaylar karşısında gerektiğinde bakış açısını değiştirebilmek, kendinizi daha mutlu hissetmenizin bir yoludur. Peki ama bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz? Cevap basit! Bakış açısını değiştirmek için kendinize her zaman doğru sorular sormalısınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda kendinize “Bunu neden yapamıyorum?” sorusunu sormanız; zihninizi bu soruyu araştırmaya iter. “Bu işi kolay bir şekilde nasıl yapabilirim?” şeklinde bir soru ise zihninizi çözüm bulmaya teşvik eder. Sorular bakış açısı konusunda çok etkilidir, çünkü zihninizi yönlendirme gücüne sahiptir. Bu nedenle olaylar karşısında kendinize doğru sorular sormalı ve sizi ileriye taşıyacak cevaplara odaklanmalısınız. Unutmayın; hayatta ancak odaklandığınız şeyleri büyütür ve elde edersiniz!

Doğru bakış açısı kazanmak mutlu olmanın en etkili yolu evet ama bunun bir anda olmayacağını da daha en başından kabul etmek gerekir. Hayatınızda yaratacağınız küçük değişimler, zamanla doğru bakış açısını kazanmanıza ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olabilir. Basit bir örnekle, değişime, kaçırdığınız metro için sinirlenip tüm günü aynı gerginlikle sürdürmek yerine; metroyu kaçırdıktan sonra çantanızda yer alan güzel bir kitabı okumakla başlayabilirsiniz. Bu küçük adımlar, aslında zamanla hayatınızı değiştirecek kadar güçlü şeylerdir.

Yaşamdaki her durum ve olay iyi veya kötü bir tecrübedir. Bu tecrübelere karşı doğru bakış açısını kazanmak ise zaman ve emek ister. Eğer yukarıdaki örnekte olduğu gibi bu küçük farkındalığı kazanır, yaşamınızda uygulamaya başlarsanız emin olun mutluluğa ve başarıya karşı büyük bir adım atmış olursunuz! Siz de değişmeye hemen şimdi başlayın ve en basit olaylarda bile doğru bakış açısını yakalamaya çalışın…

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ