Düğün Öncesi Vücut Sağlığımızı Etkileyen Faktörler ve Korunma Yolları

Düğün öncesi süreç her insan için son derece heyecanlı ve mutluluk doludur. Bu süreçte tüm çiftler, birden fazla konuyu aynı anda düşünerek yoğun bir koşturmaca içine girerler. Çünkü her iki insanın da hayalleri vardır; bunun yanında bir de yeni bir ev düzülmesi, düğün organizasyonunun planlanması, gelinlik ve damatlık seçimi gibi pek çok konuya zaman ayırmak gerekmektedir. İşte tüm bu hazırlıklar yapılırken hastalıklar ve hastalanma ihtimali tamamen unutulabilir. Hastalıklar için alınmayan tedbirler, yıllardır beklenen bu özel organizasyonu ve sonrasını kabusa çevirebilir. Peki düğün öncesinde vücut sağlığımızı etkileyen faktörler nelerdir? Bunlardan nasıl korunmak gerekir? Buyurunuz, sağlıklı bir düğün için tüm bu soruların yanıtları!

 

Stres

Düğün öncesi süreç her ne kadar keyifli olsa da beraberinde ciddi şekilde yorgunluğu da getirir. Çünkü kısıtlı bir zaman ve düşünülmesi gereken pek çok detay vardır. Tüm bunlar gelin veya damat adayının kendisini stresli hissetmesine neden olabilir. Stres ise vücudumuzu direkt olarak etkileyen bir faktördür. Strese bağlı olarak bağışıklık sistemi sağlığı zayıflayabilir; bu da hastalıklara daha açık olmak anlamına gelmektedir. Stres aynı zamanda ruh halini de olumsuz yönde etkiler. Oysa gelin ve damat adaylarının bu süreci stresten uzak, olabildiğince keyifli şekilde geçirmesi gerekmektedir.

 

Yorgunluk

Düğün öncesinde hazırlıklar için ne kadar fazla zamanınız olursa olsun yorulmanız kaçınılmazdır. Sevdikleriniz çevrenizde size yardımcı olsa da yapılacak çok fazla şey olduğu için ister istemez yorulursunuz. Eğer bu süreçte dinlenmeye yeteri kadar zaman ayıramazsanız bu yorgunluk durumu, sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Vücut direncinizi düşürebilir, bu da hayatınızın en özel gününe tam anlamıyla hazırlanamamanıza neden olabilir.

 

Dengesiz ve yetersiz beslenme

Düğün öncesi süreçte bazı gelin / damat adayları kilo vermek isterken bazıları kilo almak isterler. Bunun için kısıtlı bir zaman dilimi olduğu için bir an önce sonuca ulaşmak amacıyla sağlıksız beslenme yollarına başvurabilirler. Hızla kilo vermek için yapılan sağlıksız ve şok diyetler, kilo vermenizi sağlasa da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Benzer şekilde kilo almak için sağlıksız besinlerin fazla tüketimi de sağlığınızı tehdit edecektir. Tüm bunların sonucunda vücut sağlığı bozulabilir, gelin ve damat adayları düğüne giden bu keyifli yolculuğu sağlıksız bir şekilde geçirebilirler.

 

Kendine gereken önemi vermemek

Düğün hazırlıkları ve stresle başa çıkabilmeniz için bağışıklık sistemi sağlığınızın güçlü olması gerekir. Oysa bunun aksine çiftler evlilik hazırlıkları sırasında, kendilerine ve sağlıklarına gereken önemi vermeyebilirler. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, yeteri kadar su tüketmek, vitamin ve mineraller bakımından çeşitli beslenmek gibi sağlıklı yaşam alışkanlıklarını ihmal edebilirler. Düğün gününde sağlıklı bir bedene, ışıl ışık gözlere ve parıldayan bir cilde sahip olmak için hazırlıklar süresince çiftlerin kendilerine gereken önemi vermeleri gerekmektedir. Çünkü tüm bu koşuşturma içerisinde yıpranan vücudunuzun onarılması için vitamin ve minerallere daha fazla ihtiyacı vardır.

 

Düğün öncesinde vücut sağlığımız için dikkat etmemiz gerekenler

Düğün öncesinde vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkileyecek tüm bu durumlardan korunmak için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. İşte sağlıklı bir düğün için öncesinde edinmeniz gereken alışkanlıklar!

  • Stres kontrolünü öğrenin. Evlilik hazırlıkları ve yapılması gereken işler sizi strese sokuyorsa sevdiklerinizden yardım isteyin ve yükünüzü bölüşün.
  • Sağlıklı ve dengeli beslenin. Hazırlıklarınız ne kadar yoğun olursa olsun öğün atlamamaya ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin.
  • Yeteri kadar su tüketin. Su tüketimine vücudumuzun her anlamda ihtiyacı vardır. Bedensel sağlığınızı korumak için bu süreçte de su tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Vitamin ve mineraller bakımından çeşitli beslenin. Vücudunuzun bu türden yararlı maddelere bu süreçte daha fazla ihtiyacı olduğunu unutmayın.
  • Doktor kontrolünden geçin. Eğer tedavi edilmesi gereken bir hastalığınız veya vücudunuzda bazı eksik değerler varsa mutlaka tedavi olun.
  • Yeteri kadar uyuyun. Uyku, vücut direncimizi korumamız için çok ama çok önemlidir. Uykusuzluk beraberinde halsizlik, depresyon gibi istenmeyen durumları getirebilir.
  • Dinlenmeye gereken önemi verin. Yeteri kadar dinlenmezseniz bağışıklık sistemi sağlığınız zayıflayabilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.