Yıllık İzninizi En İyi Şekilde Değerlendirmeniz İçin 7 Tavsiye

Yıllık İzninizi En İyi Şekilde Değerlendirmeniz İçin 7 Tavsiye

Koca bir yıl çalıştınız ve yıllık izni hak ettiniz. Yıllık izninizin her gününü dolu dolu geçirmek için izne başlamadan önce plan yapmanız, zamanı verimli kullanmanızı sağlar. Peki, izindeyken neler yapabilirsiniz? İşte, yıllık izninizi en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak birbirinden keyifli öneriler!

1. Ailenizden Uzaktaysanız Onlara Sürpriz Bir Ziyaret Planlayın

Birçoğumuz çeşitli iş imkânları sebebiyle ailesinden farklı şehirlerde yaşıyor. Yıllık izin zamanınız geldiğinde mutlaka birkaç günü ailenize ayırın. Onlara sürpriz yapıp sabah kapılarını çalın. Hatta dilerseniz onları da dahil edeceğiniz kısa bir tatil planı bile yapabilirsiniz. Birlikte oturulacak sofralar, akşamüstü sohbetleri derken yeniden bir arada olmanın ruhunuza ne kadar iyi geldiğine siz de şaşıracaksınız.

2. Bitirmek İçin En Az 2 Kitap Seçin

Bitirmek İçin En Az 2 Kitap Seçin

Kitap okumak, insanı oldukça dinlendiren ve kişinin mental dünyasını zenginleştiren bir eylem. Yıllık izin sürenizde amacınız dinlenmek ve aklınızı işe dair her şeyden uzak tutmaksa kitap okumak size bu konuda yardımcı olur. Bu noktada yapmanız gereken, gerçekçi hedefler belirlemek. Birden motive olup sehpanızın üzerini okunması gereken kitaplarla doldurmayın tabii ki. Bu sizi tatil modundan çıkartarak “Yapmam gereken işler var.” algısını yaratabilir. Bu sebeple içeriğini merak ettiğiniz en fazla iki kitap seçin ve dilediğiniz zaman sayfalar arasında kaybolun.

3. Aynı Şehirde Kalmaktansa Kendinize Günübirlik Gezi Rotaları Belirleyin

Tatil planı yapmak zaman ile olduğu kadar bütçe ile de ilgili. Büyük bütçelere ihtiyaç duymadan da yıllık izninizi sonuna kadar verimli kullanabilirsiniz. Hemen bilgisayar başına geçin ve bulunduğunuz şehre 2-3 saat mesafede olan tatil yerlerini listelemeye başlayın. Yakın yerler seçtiğinizde ulaşım fazla zaman almayacağı için koca gün size kalacak. Yeni yerler keşfetmek için hiç de az bir süre değil, ne dersiniz?

4. Kamp Yapmayı Deneyimleyin

Şehir hayatı ya da kalabalık tatil planlarından hoşlanmıyorsanız belki de kendinizi doğanın kucağına bırakmalısınız. Tek seferlik bir yatırımla edineceğiniz kamp malzemeleri sayesinde birçok farklı konumda doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Görmek istediğiniz şehirlerdeki kamp yerlerini listeleyerek bu maceraya başlayabilirsiniz. Kim bilir, belki sizin gibi doğada dinlenmek isteyen birkaç arkadaş da bulursunuz. Ondan sonra gelsin yeni kamp rotaları!

5. Evinizdeki Küçük Bir Alanı Keyif Köşesi Olarak Düzenleyin

Evinizdeki Küçük Bir Alanı Keyif Köşesi Olarak Düzenleyin

Yıllık izninizin tamamını dışarıda geçirmek istemeyebilirsiniz. Neyse ki evde kalarak da tatilinizi verimli geçirmeniz mümkün. Mesela evinizle ilgili küçük dokunuşları yapmak için daha iyi bir zaman olabilir mi? Evinizde ufak bir alanı keyif köşesi olarak yeniden dekore edin. Bu alan bir balkon da olabilir, oturma odanızda kuytuda kalmış bir köşe de. Bir iki raf, ufak minderler ve minik çiçeklerle huzurlu hâle getiremeyeceğiniz alan yok; bizden söylemesi!

6. Deniz Keyfinden Mahrum Kalmayın, En Güzel Plajları Araştırın

Tatil deyince birçoğumuzun aklına deniz, kum ve güneş üçlüsü gelir. Uzun planlar yapmadan da bu üçlünün tadını elbette çıkarabilirsiniz. Ufak bir araştırmayla tatilin keyfini çıkarabileceğiniz farklı plajlar bulabilirsiniz. Gerisi plaj çantanızı toplayıp yola çıkmakta! Unutmayın, her şey bir niyetle başlar. Sonra bir bakmışsınız, şezlongda limonata yudumluyorsunuz.

7. Kendinize Bir Sabah Rutini Belirleyin ve O Rutini Uygulayın

“Zaten yıl boyu belirli bir rutinde çalıştım, tatilde sabahları asla erken kalkmam.” demeyin. Uyku elbette herkesin fizyolojik ihtiyacı ancak fazlası sizi dinlendirmez. Belirli bir sabah rutini ise hem güne daha zinde başlamanıza yardımcı olur hem günü kaçırmadan istediğiniz aktiviteleri yapmanız için size zaman kazandırır. Tabii ki bu konuda da gerçekleştirebileceğiniz hedefler koymakta fayda var. Mesela her sabah en geç 8’de uyanıp, balkonda kahveniz eşliğinde kuş seslerini dinleyerek geçireceğiniz ve kendinizle baş başa kalacağınız bir yarım saat; gününüzün geri kalanı için inanılmaz bir enerji kaynağı olabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ