Bizi Takip Edin!

Mevsimsel Değişimler Ve Beta Glukan: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Son yıllarda, çeşitli alerjik hastalık türlerinin yaygınlığı artmaya devam etmektedir. Tüm dünyada insanların %40’ından fazlası çeşitli alerjik rinit formlarından etkilenmektedir. Küçük çocuklarda, en yaygın alerjik semptomlar sindirim sisteminin (örneğin, gıda alerjileri) ardından cilt semptomlarıdır (özellikle atopik egzama). Çocuk ne kadar büyürse, solunum yollarının semptomları, özellikle bronşiyal astım ve alerjik rinit semptomları daha yaygın hale gelir. Çeşitli organ sistemlerinde allerjik semptomların kademeli olarak ortaya çıkışı ‘atopik ilerleme’ olarak bilinir. Alerjik hastalıkların ortaya çıkışındaki temel neden bağışıklık sistemindeki dengesizliğin ortaya çıkmasıdır ve bu durum tedavi ve önleme yoluyla etkili bir şekilde modüle edilip düzeltilebilir. 

Beta Glukan Nedir? Beta Glukanın Etkileri Nelerdir?

Beta Glukanlar bakteri, maya, mantar ve birçok bitki tarafından üretilen doğal olarak oluşan polisakkaritlerdir. Bağışıklık sistemini destekleyici, enfeksiyonları önleyici etkileri gibi farmakolojik aktiviteleri bulunmaktadır. 

Mevsimsel değişimler sonucunda görülen alerjik hastalıklar en sık görülen hastalıklardan biridir ve yaygınlıkları devam etmektedir. Bu hastalıklar, bağışıklık sisteminin dengesizliği ve özellikle lenfositlerin oranının bozulması sonucunda gelişirler. Yapılan klinik çalışmalarına dayanarak, Beta glukanların etkisi alerjik hastalıkların tedavisi ve önlenmesinde önemlidir. Ayrıca beta glukanların yan etki riskleri oldukça düşüktür.

Beta Glukan Nasıl Kullanılmalı? 

Beta-glukanların bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik etkileri üzerine yapılan araştırmalar devam etmektedir, ancak net bir öneri için standart bir dozaj belirlenmemiştir. 

Bazı araştırmalar, bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler göstermek için günlük olarak 100 mg ile 500mg arasında beta-glukan alımının uygun olabileceğini öne sürmektedir. Ancak, bireyin yaşadığı spesifik sağlık koşulları ve diğer kişisel faktörler göz önünde bulundurularak, en uygun dozajın belirlenmesi için bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir.

 

Referanslar: 

  1. Jesenak, M., Urbancikova, I., Banovcin, P., Jesenakova, B., Majtan, J. Beta-glucans in the treatment and prevention of allergic diseases. Allergologia et Immunopathologia, 2016;44(6), 485-496.
  2. Vetvicka, V., Richter, J., Svozil, V., Rajnohova Dobiasova, L., Kral, V., Placek, K. Beta Glucan: Supplement or Drug? From Laboratory to Clinical Trials. Molecules, 2016;21(1), 1-16.
  3. Kim HS, Hong JT, Kim Y, Han SB. Stimulatory Effect of β-glucans on Immune Cells. Immune Netw. 2011 Aug;11(4):191-5. 

19.04.2024

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ