Kontrollü Sosyal Hayat

2020 yılının başlamasıyla hayatımıza giren; özellikle Mart ayının ortasından itibaren ülkemizi de etkisi altına alan korona virüs salgını Mayıs ayının sonları itibariyle kontrol altına alınmaya başladı. Bununla beraber çeşitli normalleşme adımları da atılıyor. Sosyal yaşamın tüm alanlarında salgın sürecini en iyi şekilde yönetebilmemiz ve atlatabilmemiz için bazı önlemler almamız gerekiyor. Bu önlemlerin başında ise sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen geliyor. Biz de bu sayfamızda yeni normalimiz olan “Kontrollü Sosyal Hayat” sürecinde dikkat etmemiz gereken temel konuları derledik.


Kontrollü Sosyal Hayat Hakkında

Dünyamız bir süredir küresel bir salgın olan koronavirüs’ün etkisi altında. Neyse ki bugünlerde vaka sayılarının azalması ve virüs ile kazanılan bağışıklık neticesinde hayat normalleşmeye başlıyor, alınan sıkı tedbirler yerini ”kontrollü sosyal hayat” kavramına bırakıyor. Peki kontrollü sosyal hayat kavramında hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak ve hangi önlemleri almamız gerekecek?

Yeni Süreçte Hayatımıza Girecek “Kontrollü Sosyal Hayat” Kavramı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Salgın Sonrası Gündelik Yaşamımıza Girecek 9 “Yeni Normal” Kuralı


Kontrollü Sosyal Hayatta Hijyen

Uzun süredir etkisi altında olduğumuz koronavirüs salgını, nihayet kontrol altına alındı. Bu doğrultuda ülkemizde haziran ayı itibariyle koronavirüs kısıtlamaları hafifletilerek kontrollü bir şekilde sosyal hayata geçilmesi hedefleniyor. Yani yavaştan günlük yaşam rutinlerimize geri dönüyoruz. Ancak ne yazık ki hayatlarımızın birdenbire eski haline dönmesi mümkün değil. Salgının tam anlamıyla sona ermesi, günlük yaşama dönsek dahi sürdürmemiz gereken bazı önlemlere bağlı. Peki kişisel olarak sürdürmemiz gereken hijyen önlemleri neler?

Günlük Yaşama Döndüğümüzde Kişisel Olarak Almamız Gereken Hijyen Önlemleri Nelerdir?

 

 

Kontrollü Sosyal Hayatta Destek Olabilecek Ürünler


Kontrollü Sosyal Hayatta Beslenme ve Bağışıklık Sistemi

2019’un son günlerinde başlayan ve kısa zamanda tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından korunmak için yapılabilecek en önemli şeylerden biri, Sağlık Bakanlığı’nın da belirttiği gibi bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Ülkemizde pandeminin kontrol altına alınmasıyla birlikte her ne kadar normalleşme sürecine girmiş olsak da gerek koronavirüs’ten gerekse diğer hastalıklardan korunmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmamız gerekir. Ayrıca salgının henüz tam anlamıyla sona ermemiş olması da bu konuya daha fazla önem verilmesi gerektiğinin bir kanıtıdır.

Normalleşme Sürecinde Hastalıklardan Korunmak İçin Ne Tür Bir Beslenme Düzenine Sahip Olmalıyız?

Normalleşme Sürecinde Wellbeing (Bütünsel Sağlık) Olarak Takviye Gıdaların Rolü

Normalleşme Sürecinde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Önemi


Kontrollü Sosyal Hayatta Maske Kullanımı

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile birlikte bazı önlemler hayatımızın bir parçası haline geldi. Örneğin maske kullanımı, artık yeni normalimiz oldu. Normalleşme süreci başlasa da salgın hala devam etmekte. Birçok kişi ise hala; maske nasıl takılır, maske kullanırken hijyen nasıl sağlanır ve en iyi maske hangisidir gibi soruların cevabını merak etmektedir. Eğer siz de bu ve bunun gibi soruların cevabını merak ediyorsanız virüsün etkisini azaltacak doğru maske kullanımı hakkında tüm merak edilenleri yazımızda derledik.

Virüsün Etkisini Azaltacak Doğru Maske Kullanımı Hakkında Tüm Merak Edilenler


Kontrollü Sosyal Hayatta İşe Gitmek

Koronavirüs sebebiyle hepimiz günlük rutinlerimizden uzaklaştık. Salgının kontrol altına alınmasıyla beraber bir ”normalleşme” yani entegrasyon süreci başlıyor. Dolayısıyla birçoğumuz ofislere, iş yaşamına döneceğiz. Tekrardan ofislere dönmemiz ve salgının hala devam etmesi ise birçok önlemi beraberinde getiriyor. Peki normal hayata dönüş sürecinde işe gidenlerin alması gereken ne gibi önlemler bulunuyor?

Normal Hayata Dönüş Sürecinde İşe Gidenlerin Alması Gereken 6 Önlem


Kontrollü Sosyal Hayatta Seyahat

Ülkemizde ilk kez 10 Mart’ta görülen koronavirüs salgını Haziran ayı itibariyle kontrol altına alınmış durumda. Bu güzel haberle birlikte seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, ertelenen tatil planlarının da hayata geçmesine olanak tanıyacak. Aylardır izolasyonda geçen sürenin ardından bu bir rahatlama dönemi olsa da uzmanlar, normalleşme sürecinde de önlemlerin sürdürülmesi gerektiğini belirtmekte. Öyle ki salgın tam anlamıyla sona erene dek sürdürmemiz gereken bu önlemler, artık hayatımızın ”yeni normalleri” olacak. Peki bu süreçte seyahat ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Salgın Sonrası Normalleşme Döneminde Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?