Bizi Takip Edin!

Irritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Nedir?

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), sindirim sisteminizi etkileyen bir grup semptomdur. İrritabl bağırsak sendromunun (IBS) en sık görülen semptomları, genellikle bağırsak hareketlerinizle ilişkili olan karın ağrısı ve bağırsak hareketlerinizdeki değişikliklerdir. Bu değişiklikler, sahip olduğunuz IBS türüne bağlı olarak ishal, kabızlık veya her ikisi de olabilir.

IBS Belirtileri Nelerdir?

IBS çoğu zaman alevlenmeler şeklinde ortaya çıkar. Kişi belirli dönemlerde hiç semptom göstermezken alevlenme dönemlerinde aşağıdaki belirti ve semptomlarla hastalık kendini gösterebilir:

 • Genellikle dışkılama dürtüsüne bağlı karın ağrısı veya kramplar.
 • Aşırı gaz ve şişkinlik.
 • İshal, kabızlık veya ikisi arasında geçiş.
 • Dışkıda mukus.
 • Dışkılamadan sonra bağırsaklarınızı boşaltamıyormuş gibi hissetmek.

IBS Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar IBS’ye neyin sebep olduğu ile ilgili kesin bir bilgiye sahip değiller. Uzmanlar, birden fazla sorunun IBS’ye yol açabileceğini düşünüyor. Farklı faktörler farklı kişilerde IBS’ye neden olabilmektedir.

 • IBS gibi fonksiyonel gastrointestinal (GI) bozukluklar, beyin-bağırsak etkileşimi (beyninizin ve bağırsaklarınızın birlikte nasıl çalıştığı) ile ilgili sorunlardır. Uzmanlar, beyin-bağırsak etkileşimindeki sorunların vücudunuzun çalışma şeklini etkileyebileceğini ve IBS semptomlarına neden olabileceğini düşünüyor.
 • Örneğin IBS’li kişilerde yiyecekler sindirim kanalında çok yavaş veya çok hızlı hareket ederek bağırsak hareketlerinde değişikliklere neden olabilir. Yine IBS’li kişiler bağırsakta normal miktarda gaz veya dışkı olduğunda ağrı hissedebilirler.

IBS’nin diğer potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Bağırsak bakterileri: Araştırmalar, IBS’li kişilerin gastrointestinal kanallarındaki değişen bakterilerin semptomlara katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Çalışmalar, IBS’li kişilerde bağırsak bakterilerinin tür ve miktarlarının, IBS’siz kişilere göre farklı olduğunu göstermiştir.
 • Şiddetli enfeksiyonlar: Bazı insanlara, gastrointestinal sistemlerini etkileyen ciddi bir enfeksiyonun ardından IBS tanısı konur; bu durum, hastalık etiyolojisinde mikropların rol oynayabileceğini düşündürür.
 • Gıda intoleransı: Bazı gıdalara karşı hassasiyet veya alerji IBS’ye katkıda bulunabilir.
 • Çocuklukta stres: IBS, çocuklukta fiziksel, cinsel ve duygusal istismar da dahil olmak üzere ciddi stres etkenleri yaşayan kişilerde daha yaygındır.

Referanslar:

 1. Symptoms & Causes of Irritable Bowel Syndrome. Erişim adresi: https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/irritable-bowel-syndrome/symptoms-causes Erişim tarihi: 22.02.2024.
 2. Cleveland Clinic. Irritable Bowel Syndrome (IBS). Erişim adresi: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4342-irritable-bowel-syndrome-ibs Erişim tarihi: 22.02.2024.

22.02.2024

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ