Bizi Takip Edin!

Glukozaminoglikan Nedir? Eklemler İçin Düzenli Glukozamin Kullanımının Önemi

Glukozaminoglikanlar, vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen bileşiklerdir. En yaygın olarak da kıkırdakta bulunurlar. Kıkırdak, eklemlerdeki kemikleri koruyan esnek ve sert bir bağ dokusudur. Dolgu sağlar ve kemiklerin birbirine sürtünmesini önler. Vücudumuz, kıkırdak oluşturmak ve onarmak için glukozaminoglikanları kullanır.  

Glukozaminoglikanların Seviyelerini Etkileyen Faktörler

 Glukozaminoglikanların seviyeleri yaşlanma ile birlikte azalır. İnsanlar yaşlandıkça kıkırdakları daha az esnek hale gelebilir, parçalanmaya başlayabilir ve eklemlerin bozulması meydana gelebilir. Glukozaminoglikanların üretimini destekleyen glukozaminin bu süreci yavaşlatabileceğine ve eklem sağlığına fayda sağlayabileceğine dair kanıtlar vardır. 

Birçok kişi, özellikle kalça veya dizdeki kireçlenmeler için glukozamin takviyesi kullanmaktadır.  

Osteoartit Nedir?

 Osteoartrit, eklem sertliği ve ağrı ile birlikte; işlevsellikte azalma ve ardından yaşam kalitesinde bozulmaya yol açan; genellikle yaşla ilişkili, inflamatuar aracılıklı, dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Bu dejeneratif ve ilerleyici eklem hastalığı dünya çapında yaklaşık 528 milyon insanı etkilemektedir. Glukozamin takviyesi, ağrıyı hafifletmek ve hastalarda eklem fonksiyonunu iyileştirmek için yararlıdır.  

 

Referanslar:  

  1. WebMD. Health Benefits of Glucosamine. Erişim Adresi: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-glucosamine. Erişim Tarihi: 18.04.2024. 
  2. Medical News Today. Glocosamine: Should I try it? Erişim adresi: https://www.medicalnewstoday.com/articles/265748. Erişim Tarihi: 18.04.2024. 
  3. DEMİRİZ, S. Y., & SARIKAYA, S. Diz Osteoartriti Hastalarında Tanı ve Kılavuzlar Işığında Güncel Tedavi. Batı Karadeniz Tıp Dergisi, 2021; 5(2), 115-124. 
  4. Long, H., et al. Prevalence Trends of Site-Specific Osteoarthritis From 1990 to 2019: Findings From the Global Burden of Disease Study 2019. Arthritis & Rheumatology. 2022;74(7):1172–1183. 

07.05.2024

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ