Bizi Takip Edin!

Çalışma Masası Düzeninizin Zihinsel Performansınız Üzerindeki Etkileri

Dikkat bütün duygu ve düşünce gücünü bir nokta, bir konu üzerinde yoğunlaştırmadır. Dikkat sürecinde ve zihinsel süreçte beş duyu organının tam performans göstermesi gerekmektedir. Bu yüzden beş duyu organını etkileyecek herhangi bir engel, çalışma sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Zihinsel performansın ve dikkatin oldukça önemli olduğu çalışma sürecinin ayrılmaz bir parçası ise çalışma masasıdır. Çalışma masasının tüm unsurları zihinsel performans ve dikkat için büyük öneme sahiptir. Dağınık bir çalışma masası zihnin tam performans gösterememesine ve dikkatsiz olmasına neden olabilmektedir. Kişi yetersiz ve dağınık bir çalışma masasında işine yoğunlaşamayabilir ve zaman kaybı yaşayabilir. Peki çalışma masası düzeninizin zihinsel performansınız üzerinde olumlu etkilere sahip olabilmesi için ne gibi düzenlemeler yapmalısınız? İşte cevapları…

 

Çalışma masası nasıl düzenlenir?

Araştırmalar çalışma masası düzeninin zihinsel performansta büyük etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Peki çalışma masası nasıl düzenlenir ve çalışma masası düzenlerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorularına cevap olarak hangi öneriler öne çıkmaktadır? İşte o öneriler…

 • Çalışma masası düzenlerken birincil ve en temel kural estetik ve işlevselliktir.
 • Bu doğrultuda masada dikkat dağıtabilecek her şey kaldırılmalıdır.
 • Çalışma masasında alan bölümlemesi önemli bir durum olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda magazinlikler, evrak rafları ve masaüstü organizerleri kullanılabilir.
 • Çalışma masasında sık kullanılanlar yakına, az kullanılanlar uzağa yerleştirilmelidir.
 • Kişiyi motive eden ve güzel duygular uyandıran süs ve aksesuarlar kullanılırken aşırıya kaçılmamalıdır.
 • Renklerin psikolojisini düşündüğümüz zaman renk seçimlerimizi bu yönde yapmaya özen göstermeliyiz. Dikkat dağıtacak ve zihinsel performansı kötü yönde etkileyecek renk kombinleri kullanılmamalıdır.
 • Çalışma masasında bilgisayar kullanılıyorsa bu fiziksel deformasyona sebebiyet vermeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Bu doğrultuda bilgisayar göz hizasına koyulmalıdır. Kişi ne boynunu aşağıya inmeli ne de yukarı kaldırmalıdır. Ayrıca ekran arasındaki mesafe en az 40 cm olmalıdır.
 • Eğer masanızın üzerinde birden fazla kablo bulunuyorsa bunun dikkatinizi dağıtacağını unutmayın ve kablo saklama kutusu kullanın.
 • Çalışma masası lambası kullanırken ışığın direkt olarak gözlerinize gelmediğinden emin olun. Gövdeden ayarlanabilir lambalar ışık yetersizlikleri ve bu gibi durumlar için oldukça kullanışlıdır. Ayrıca beyaz ışık yerine gün ışığını temsil eden sarı ışık dikkatinizi daha doğal bir şekilde toplamanızı sağlayacaktır.
 • Çalışma masası yaratıcı sürece ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden kişi yaratıcı sürecini desteklemesi, kaygıyı azaltması ve özgüveni artırması için çalışma masasında küçük bir not defteri bulundurmalıdır.
 • Çalışılan masanın yeterli ışığa sahip olması oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışma masası gün ışığından faydalanacak şekilde olmalıdır. Fakat masa konumlanması dışarıyı izlemeye sebebiyet verecek şekilde konumlanmamalıdır.
 • Çalışma masasının yüksekliği ve genişliği büyük öneme sahiptir. Fiziksel duruş zihinsel süreci önemli ölçüde etkilemektedir. Masa ne aşırı aşağıda ne aşırı yukarıda ne de aşırı geniş ve dar olmalıdır. Masa başına oturulduğunda belin üst kısmı ve kaburgalar arasında kalan bölge yani göbeğinizin orta noktası masaya denk gelmelidir. Dirsekler masaya rahatça koyulabilmeli ve 60 derecelik bir açıya sahip olmalıdır. Omuzların eğilmediğinden sırtın kamburlaşmadığından emin olunmalıdır. Bu şekilde zihinsel performansı etkileyen fiziksel unsurlar ortadan kalkmaktadır.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ